Temat: Narty biegowe

Witam. Zastanawiam się nad kupnem nart biegowych  jakiś takich najprostszych , najtańszych . Widziałem takie narty Salomona za około 400zł  plus buty też Salomona 250zł . Tylko mam pytanie czy coś takiego się sprawdzi w Beskidach ? Głównie w BM czyli na trasach nie przygotowanych ? Pani Jola z tego co pamiętam lubi sobie pośmigać np na Gibasy w takim sprzęcie smile Ok proszę o opinie smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

2

Odp: Narty biegowe

Podane kwoty przeznaczone na zestaw w zupełności wystarczą . Powiem więcej , że wcale nie będą to wtedy te najprostsze i najtańsze  wink .Oczywiście zależy co kto oczekuje , ale na śmiganie po naszych beskidach będą aż nadto  smile .
Do wyboru są dwa rodzaje nart czyli :

- skiturowe , które od razu odradzam
- oraz biegowe ( śladowe )

Proponuje zwrócić uwagę przy kupnie na ich szerokość . To bardzo istotne na nie przetartych trasach .Oraz na tzw. łuskę , która ułatwia podchodzenie pod górke . Można by jeszcze pisać i pisać w tym temacie , ale myślę , że na początek wystarczy  smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

3

Odp: Narty biegowe

Ok to początek już by łto teraz pisz dalej big_smile big_smile big_smile

A tak poważnie to jakiej szerokości szukać co by się w śniegu za bardzo nie zapadać?:)

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

4

Odp: Narty biegowe

teksanski smile
Maurycy słusznie prawi - moje nartki są typu listewka  wink co najbardziej sprawdza się na założonym śladzie, poza nim jest trudniej. Łuska, rzeczywiście polepsza przyczepność na podbiegach big_smile

Polecam Ci tą stronkę - wiele się z niej nauczyłam, a potem już tylko teren, teren...  big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

5

Odp: Narty biegowe

Jolu ja też się piszę na śladówki, koniecznie szerokie z łuskami. Na razie żadnego sprzętu nie kupuje, bo nie wiem czy mi spasuje (jeździłem tylko na zjazdówkach, a podobno przesiadka może być przykra), więc chciałbym go gdzieś pożyczyć i popróbować. Zostaniesz moim instruktorem?  wink

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

6

Odp: Narty biegowe

Na instruktora to się raczej Maurycy nadaje  big_smile ale popróbować to można w różnych miejscach i... popróbujemy wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Narty biegowe

Jeśli ma być BM czyli na trasach nie przygotowanych dlaczego nie skitourowe Maurycy?

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

8

Odp: Narty biegowe

łysy z łysiny napisał/a:

Jeśli ma być BM czyli na trasach nie przygotowanych dlaczego nie skitourowe Maurycy?

Dobrze wiem , że ten rodzaj aktywności jest coraz bardziej popularny , ale ...

Po pierwsze jest przeznaczony raczej dla zjazdów niż do turystyki biegowej . Chociaż frajda jest  smile ale ...
Mankamentem jest  czas tej frajdy - odcinek półtoragodzinnej, mozolnej wspinaczki pod górę, przekłada się na  pięć minut  zjazdu  w dół  roll .

Po drugie duża waga nart i butów . To jest to samo co nieść ciężki plecak w górę .

http://img.interia.pl/turystyka/nimg/s/b/Skitour_Podstawowe_5534790.jpg


Lekkie biegówki o szerokości około 6 , 7 cm , do tego lekkie z zasady buty biegowe daja o wiele większe
możliwości  i są bardziej uniwersalne smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

9

Odp: Narty biegowe

Dla mnie największym mankamentem nart skitourowych jest zakładanie i ściąganie fok. Jeżeli podejście jest długie i zjazd również długi, wówczas nie ma problemu. Na podejściu zakładamy foki, a po wejściu na grzbiet/wierzchołek robimy parę minut odpoczynku na ściągnięcie fok i śmigamy w dół. Najgorzej jest w terenie pagórkowatym lub podczas marszu grzbietami (częste wierzchołki i przełęcze). Ciągłe zakładanie i ściąganie fok psuje przyjemność z wędrówki, natomiast podchodzenie bez fok lub jazda na fokach to tragedia.

Oprócz w/w mankamentu i wagi zestawu (buty, wiązania, narty) uważam, że narty skitourowe mają same zalety.  smile

10

Odp: Narty biegowe

Ok, ale zjazd na nartach biegowych w górach, zwłaszcza jeśli śnieg jest zmrożony, to jest  samobójstwo  albo co najmniej kalectwo. Dla mnie to jest największą wadą biegówek.

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

11

Odp: Narty biegowe

Bardzo ciekawa dyskusja.

maurycy napisał/a:

Mankamentem jest  czas tej frajdy - odcinek półtoragodzinnej, mozolnej wspinaczki pod górę, przekłada się na  pięć minut  zjazdu  w dół

Czasem szybki odwrót z gór jest akurat atutem (np. przy pogarszającej się pogodzie - wichurze, burzy śnieżnej). Pamiętam jak wspominał nam o tym pewien doświadczony TOPR-owiec, który zachęcał do zakupu ski turów.

A co powiecie na rakiety? One też mają swoje wady i zalety.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

12

Odp: Narty biegowe

Nie jestem aż takim wielkim przeciwnikiem nart skiturowych , żebym nie dostrzegał ich walorów  smile  .
Jednak pozostaje przy biegówkach  smile . Ja to widzę  tak , że na biegówki  trzeba wybierać bardziej płaskie odcinki . Z powodów już tu opisanych omijać stromsze zjazdy i szafa gra  smile .
Innymi argumentami jest większy zasięg i szybkość przemieszczania się . Oraz lepsza możliwość wykorzystania w zwykłym płaskim terenie poza górami .
Tak na prawdę skitury wygrywają z biegówkami tylko w tych krótkich momentach na bardziej stromym zjeżdzie .
Może jeszcze bardziej efektownie wyglądają ( ale ta waga  sad ) .
Ale czy nie lepiej pozjeżdżać sobie na zwykłych nartach zjadowych ? A na górę zostać wywiezionym przez wyciąg ?
Wiadomo będą tutaj zwolennicy jak i przeciwnicy . Pozdrawiam wszystkich  smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

13

Odp: Narty biegowe

maurycy napisał/a:

Ale czy nie lepiej pozjeżdżać sobie na zwykłych nartach zjadowych ? A na górę zostać wywiezionym przez wyciąg ?
Wiadomo będą tutaj zwolennicy jak i przeciwnicy . Pozdrawiam wszystkich  smile

Tego zdania akurat nie podzielam. Całe lata przejeździłem na zjazdówkach i... mam dość wyciągów, tłumu, hałasu, nie wspominając już o kosztach  hmm Poza tym satysfakcja z wejścia na górę samemu o własnych siłach to rzecz nie do przecenienia  wink

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

14

Odp: Narty biegowe

Oprócz skitourów mam również rakiety śnieżne. Ich największą zaletą są małe rozmiary, możliwość przypięcia do prawie każdego górskiego buta oraz to, że na stromych podejściach w puszystym śniegu dużo lepiej się w nich podchodzi niż na jakichkolwiek nartach. Prędkość przemieszczania się na rakietach w terenie płaskim jest mniejsza niż na nartach. Różnica ta drastycznie zwiększa się przy schodzeniu. Przy dużym i częstym zróżnicowaniu poziomów oraz głębokim i miękkim śniegu wolę rakiety niż narty.

15

Odp: Narty biegowe

Dzięki Staszku. Mnie akurat do rakiet nie musisz przekonywać - nie sprawdziły mi się jedynie na zejściach po zbetonowanym śniegu i lodzie (tutaj nic nie zastąpi pary raki + czekan) i właśnie planuję ich zakup.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

16

Odp: Narty biegowe

Jolu , Piotrze koniecznie musimy się zgrać na wspólne szusowanie  smile . Bierzmy przykład z naszych sąsiadów Czechów i Slowaków . Tam zimą na szlakach przeważają narciarze biegowi . Jardo świadkiem  wink .

Ja na pewno wrócę przy najbliższej sposobności do tego tematu  smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

17

Odp: Narty biegowe

piotr napisał/a:

Dzięki Staszku. Mnie akurat do rakiet nie musisz przekonywać - nie sprawdziły mi się jedynie na zejściach po zbetonowanym śniegu i lodzie (tutaj nic nie zastąpi pary raki + czekan) i właśnie planuję ich zakup.

Moje rakiety mają zęby i kolce - na zejściu było komfortowo, hmmmm... no chyba że zbetonowanie śniegu było zbyt małe hmm

EDIT:

maurycy wiele razy widziałam na fotkach jardo właśnie narciarzy biegowych - w takim razie czekamy na śnieg smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2013-11-13 18:09:50)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

18

Odp: Narty biegowe

maurycy napisał/a:

Jolu , Piotrze koniecznie musimy się zgrać na wspólne szusowanie  smile . Bierzmy przykład z naszych sąsiadów Czechów i Slowaków . Tam zimą na szlakach przeważają narciarze biegowi . Jardo świadkiem  wink .

Ja na pewno wrócę przy najbliższej sposobności do tego tematu  smile

U nas jednak trasy bardziej przygotowane są dla zjazdowców niż dla biegaczy. Kiedyś sam na bigówkach cała zimę przełaziłem. Potem były tzw. śladówki. Super sprawa.  smile   Były to typowe turystyczne narty do chodzenia. Kto pamięta?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

19

Odp: Narty biegowe

Jolu może to przypadek, ale zauważyłem, że na lodzie i betonie dość łatwo się wywrócić w rakietach (ich zapięcia są dość luźne, a szerokość przestaje być atutem, a staje się utrudnieniem). Mówię tu oczywiście o swoich subiektywnych doświadczeniach.

maurycy napisał/a:

Jolu , Piotrze koniecznie musimy się zgrać na wspólne szusowanie  smile

No to czekam na wasz sygnał wink

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

20

Odp: Narty biegowe

Hmmm.... szerokość - chodzi się wtedy po kowbojsku tongue Ja biorę ze sobą kije tekingowe - zdecydowanie poprawiają mi komfort wędrówki wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

21

Odp: Narty biegowe

Kije trekkingowe, zwłaszcza zimą, to jak mówi pewien polityk "oczywista oczywistość" wink

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

22

Odp: Narty biegowe

Szkoda , że autor tego posta nic nie pisze czy nasze podpowiedzi przydały mu się do czegoś ....
W każdym razie wątek pokazał , że jest zapotrzebowanie na tego typu tematy  smile . Aż się czuje jak każdy przebiera nogami w oczekiwaniu na przyjście zimy  big_smile . Znowu tyle nowych atrakcji na nas czeka ...  smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

23

Odp: Narty biegowe

A co tu pisać skoro sprawdzam to forum średnio kilkanaście razy na dobę ostatnio smile

Czytam czytam i wnioski wyciągam smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

24

Odp: Narty biegowe

Ale nas tez ciekawi co z tego będzie  smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

25

Odp: Narty biegowe

Oj jak tylko coś postanowię / kupię dam szybciutko znać smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760