1

Temat: Jak chronić Beskid Mały?

dzisiaj o godz. 10:00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie (ul. Szewska 7, 34-120 Andrychów) odbyło się spotkanie konsultacyjno-informacyjne w sprawie przygotowywanego projektu dla Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Organizatorem był Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz firma KRAMEKO, która realizuje prace mające na celu sporządzenie projektu planu ochrony dla Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, zgodnie z art. 19 i 20 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Zaplanowane spotkanie miało na celu umożliwienie zainteresowanym stronom udział w pracach związanych ze sporządzaniem dokumentu, a wszystkie zgłoszone wnioski ze stron obecnych miały być poddane rozpatrzeniu.

http://nowiny.andrychow.eu/nowiny/przyr … eskid-maly

Ostatnio edytowany przez baca (2013-11-19 17:03:32)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

2

Odp: Jak chronić Beskid Mały?

no ale podobno tylko pogadali ... to nie wiem ...

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Jak chronić Beskid Mały?

mnie nie było ale był Janek więc może coś dopisze więcej ale z tego co rozmawiałem z Prezesem Oddziału - Tadeuszem to więcej było informacji ze strony organizatora i ich planach. Kilka wniosków i uwag było zgłoszonych ale czy zostaną pod uwagę wzięte to już czas pokarze

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

4

Odp: Jak chronić Beskid Mały?

Ja mam pierwszą propozycję. Zmniejszyć ilość zezwoleń na wycinkę drzew.Bo jak tak dalej pójdzie to jeszcze z 10 lat i zostaną tylko drzewa 15-20 letnie do tego rosnące w odstępach kilkunastu metrów o siebie hmm

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

Odp: Jak chronić Beskid Mały?

To tylko spotkanie informacyjne. Wnioski mają być wdrażane do planu. Samo spotkanie koncentrowało się na prezentacji okazów przyrody nieożywionej, flory i fauny i BM w kontekście krajobrazowym i kulturowym (do tego był obszar Natura 2000 ale z konferencji wyszedłem wcześniej). Przedstawione najpoważniejsze zagrożenia (większość dotyczyła sukcesji wtórnej i budowy nowych wyciągów). Z kolei sposoby ochrony dotyczą głównie instytucji, które sprawują nadzór administracyjny w obrębie BM: Lasy Państwowe, PKBM, samorządy, itd... Inny podkreślany przez projektantów sposób na ochronę to edukacja. W prezentacji zwrócono uwagę na kilka - moim zdaniem  - fajnych szczegółów: np. odtworzenie zarastającego punktu widokowego na Leskowcu, możliwość postawienia wieży widokowej na Jawornicy, rozważne prace konserwacyjne przy kapliczkach, etc. Wnioski z dyskusji dotyczyły głównie administracji, no i byli obecni także przedstawiciele Czarnego Gronia, którzy niedawno przedstawili koncepcję stworzenia sieci wyciągów i trasy narciarskiej we wschodniej części Beskidu Małego. To tak w telegraficznym skrócie big_smile

6

Odp: Jak chronić Beskid Mały?

lukasz.gieruszczak napisał/a:

(...)
W prezentacji zwrócono uwagę na kilka - moim zdaniem  - fajnych szczegółów: np. odtworzenie zarastającego punktu widokowego na Leskowcu, możliwość postawienia wieży widokowej na Jawornicy, rozważne prace konserwacyjne przy kapliczkach, etc. (...)

Ciekawe, nawet bardzo.... mam nadzieję, że za słowem pójdą czyny!  wink  big_smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2013-11-20 19:42:06)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

7

Odp: Jak chronić Beskid Mały?

To o czym wspomina Łukasz, to tylko sugestie ze strony przygotowujących plan ochrony, wskazujące co jest możliwe i dopuszczalne. Ten plan ochrony powinien być punktem wyjścia dla tworzonego studium uwarunkowań dla Gminy Andrychów, planu zagospodarowania G. Andrychów, dla planów urządzeniowych LP i prywatnych, a także planu strategicznego gminy Andrychów. Wszystkie wymienione działania są w trakcie tworzenia i to spotkanie było bardzo potrzebne, szkoda tylko, że nie wszyscy biorący w nich udział, w pełni z tego skorzystali.  neutral

8

Odp: Jak chronić Beskid Mały?

wg mnie takich spotkań powinno być więcej i w dostępnych godzinach, może jak będzie kolejne  smile

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz