Temat: Rogacz 898

Beskid Mały posiada w swojej kolekcji dwa szczyty o nazwie Rogacz. Na jednym z nich planujemy najbliższy zlot. Ten drugi jest chyba mniej znany. A jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Małego. Czy znacie jakieś ciekawostki na jego temat?

Rogacz

2

Odp: Rogacz 898

Pod Rogaczem jakieś 300 m na zachód znajduje się Polana Koliby z której są wspaniałe widoki na Wielką Raczę i Małą Fatrę. Nieopodal polany znajduje się silne źródło. Jest to ostanie źródło pod Rogaczem jak się idzie na szczyt. Na Polanie tej kiedyś wypasano owce. Stały ty słynne niegdyś kamienne szałasy opisywane przez Sosnowskiego i Krygowskiego. Jeden z nich był wyremontowany w latach 70 XX w. przez członków Klubu Zwariowanej Turystyki "Nima" i używany przez nich jako bazy noclegowej. Dziś już tylko ruiny pozostały. W latach 50 rozgrywano na tej polanie regionalne mistrzostwa narciarskie w zjeździe.

http://lh5.ggpht.com/_A22hZot4HrQ/TAK8OCEOc9I/AAAAAAAACjI/x2AnSRjB-wU/czernich%C3%B3w%2C%20gronik%2C%20przys%C5%82op%2C%20czupel%2C%20magurka%2C%20czupel%2C%20suchy%20wierch%2C%20czernich%C3%B3w%20139.jpg

Jak zejdziemy jeszcze 700 m niżej na Polanę Kuflówkę to w połowie polany pod lasem znajdziemy krzyż z wyciętym z blachy Chrystusem,
http://lh6.ggpht.com/_A22hZot4HrQ/TAK5SfPWXhI/AAAAAAAACgM/9iQgMKEHsdk/czernich%C3%B3w%2C%20gronik%2C%20przys%C5%82op%2C%20czupel%2C%20magurka%2C%20czupel%2C%20suchy%20wierch%2C%20czernich%C3%B3w%20115.jpg

a pośrodku chyba jeszcze w miarę najlepiej zachowane ruiny budynku gospodarczego Mieszkał tu swego czasu i najczęściej latem gazda Kufel, który doglądał tu swoich krów.

http://lh4.ggpht.com/_A22hZot4HrQ/TAK5UeqMgbI/AAAAAAAACgQ/lNelHMxMZIg/czernich%C3%B3w%2C%20gronik%2C%20przys%C5%82op%2C%20czupel%2C%20magurka%2C%20czupel%2C%20suchy%20wierch%2C%20czernich%C3%B3w%20123.jpg

Oczywiście mogą być tacy na forum co by tą informację przyczepili do Czupla (933 m)

Ostatnio edytowany przez baca (2010-06-11 17:39:19)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

3

Odp: Rogacz 898

niesamowite, nie wiedziałam o czymś takim warto będzie to zobaczyć  big_smile

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

4

Odp: Rogacz 898

A czy w pobliżu tego źródełka jest miejsce na namiot i ognisko ?? Może by zrobić tam jakieś "namiotowanie" ?? smile

5

Odp: Rogacz 898

i na jednej i na drugiej można spokojnie rozbić namiot. Teren co prawda jest stokowy ale są miejsca, aby się rozbić na spokojnie Dobre tez jest źródełko "podwójne" pod Kuflówką Podwójne bo wybija spod dwóch głazów skalnych przy szlaku czerwonym. Woda smaczna i nic mi po niej nie było. Ponadto przy ruinach na Kuflówce ze źródełka, które tam było została już tylko taka młaka więc ja bym z niej raczej nie próbował wody pić.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

6

Odp: Rogacz 898

baca, czy na Twojej ostatniej focie to te same ruiny, które uchwyciłem schodząc rok temu z Magurki bezszlakowo w stronę zapory w Tresnej???

http://lh4.ggpht.com/_z3LwyfAOS40/SdeJAc-fEBI/AAAAAAAAA_o/463KAdn_pxg/s800/S7303900.JPG

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-06-13 15:35:12)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

7

Odp: Rogacz 898

Tak. To są ruiny budynku gospodarczego na Polanie Kuflówka

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

8

Odp: Rogacz 898

Kutwa przechodziłem tamtędy i nawet się nie domyśliłem, że z tymi murami wiąże się jakaś historia wink Zadziwiasz mnie wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

9

Odp: Rogacz 898

Włóczykijka napisał/a:

niesamowite, nie wiedziałam o czymś takim warto będzie to zobaczyć  big_smile

Czyli lecimy tam w najblizszym mozliwym terminie big_smile

Djinn napisał/a:

A czy w pobliżu tego źródełka jest miejsce na namiot i ognisko ?? Może by zrobić tam jakieś "namiotowanie" ?? smile

Sprawdzimy oczywiście, sprawdzimy wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

10

Odp: Rogacz 898

jolanta napisał/a:

Czyli lecimy tam w najblizszym mozliwym terminie

Jeśli udało mi by się do tego czasu kupić jakieś konkretne buty, to można się podpiąć pod Was forumowe Rodzynki wink ???

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

11

Odp: Rogacz 898

Oczywiście, oczywiście, przyjmiemy Cię do bandy w każdym obuwiu wink

Jedyne zadanie jakim Cię obarczamy, postaraj się powiększyć grupę o przynajmniej jednego forumowego Rodzynka big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

12

Odp: Rogacz 898

Hmmm, może to być trudne jolanto, choć na lipiec mam wściekle chytry plan - Borkowskim na Luboń z ufokiem tongue

EDIT
To już się chyba nadaje do "planowanych wycieczek" albo do O-T wink

Ostatnio edytowany przez darkheush (2010-06-13 16:02:57)

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

13

Odp: Rogacz 898

Wściekle chytry?? A gdzie pozostałe 3 weekendy ?? smile

14

Odp: Rogacz 898

darkheush napisał/a:

baca, czy na Twojej ostatniej focie to te same ruiny, które uchwyciłem schodząc rok temu z Magurki bezszlakowo w stronę zapory w Tresnej???

http://lh4.ggpht.com/_z3LwyfAOS40/SdeJAc-fEBI/AAAAAAAAA_o/463KAdn_pxg/s800/S7303900.JPG

W latach 80 - tych stan tej ruiny był bardziej zadawalający. Natomiast przy tej drodze można było jeszcze spotkać powołoskie szałasy z kamienia przykryte częściowo gontem, a częściowo słomianą strzechą.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

15

Odp: Rogacz 898

Szlak czerwony z Łodygowic prowadzący do Międzybrodzia Bialskiego jest mało uczęszczany w porównaniu z pobliskimi szlakami na Magurkę wink

16

Odp: Rogacz 898

no teraz to chyba częściej przez krosowców niż przez ludzi

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

17

Odp: Rogacz 898

No tak stosunek ludzi do crossów na tej trasie wynosi mniej więcej 1:1

18

Odp: Rogacz 898

O szałasach miałem możliwość pisania w poście ferdynansa tutaj

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

19

Odp: Rogacz 898

Kolejną ciekawostką nieopodal Rogacza jest znak graniczny pomiędzy dawnym starostwem lipnickim a państwem żywieckim, która to granica biegła od Czupla przez Rogacz (898), Suchy Wierch, aż po dolinę Soły.
Omawiany znak można dokładnie znaleźć pod Suchym Wierchem na zarośniętej już brzeziną polanie, na której znajduje się głaz mający ok 1 m długości, a ok 0,5 m szerokości. Na tym kamieniu jest wyryty znak potrójnego krzyża. Znak ma wymiar 13 x 12 cm. Obok kamienia można znaleźć stare kopce usypane z kamieni.

http://bacadom.republika.pl/znak.jpg

Wzdłuż linii można do dziś znaleźć ślady dawnych znaków rytych  lub usypanych kopców kamiennych. Tych ostatnio nie tylko używano dla oznaczenia granic jednostek administracyjnych. Wytaczały one również granice pomiędzy majątkami ziemskimi, a także poszczególnymi rolami.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

20

Odp: Rogacz 898

Rogacz również posiada ciekawostkę przyrodniczą. Na jego północno-wschodnich stokach znajduje się wyjątkowo wysoko położone naturalne zbiorowisko lasu klonowo-jesionowego, bo w reglu dolnym. Zbiorowisko to obfituje tutaj w różne gruzowiska i niewielkie formacje skalne. Jest tak cenne że w pełni zasługuje na ochronę rezerwatową zwłaszcza że jest to miejsce dość dużego nagromadzenia chronionych gatunków roślin. Aż dziw że nikt nie zaproponował tutaj takiej formy ochrony przyrody. Pewnie związane jest to ze niedostatecznym zbadaniem tej części Beskidu Małego pod tym kątem neutral

21

Odp: Rogacz 898

Dariusz Tlałka napisał/a:

Rogacz również posiada ciekawostkę przyrodniczą. Na jego północno-wschodnich stokach znajduje się wyjątkowo wysoko położone naturalne zbiorowisko lasu klonowo-jesionowego, bo w reglu dolnym. Zbiorowisko to obfituje tutaj w różne gruzowiska i niewielkie formacje skalne. Jest tak cenne że w pełni zasługuje na ochronę rezerwatową zwłaszcza że jest to miejsce dość dużego nagromadzenia chronionych gatunków roślin. Aż dziw że nikt nie zaproponował tutaj takiej formy ochrony przyrody. Pewnie związane jest to ze niedostatecznym zbadaniem tej części Beskidu Małego pod tym kątem neutral

Oj to prawda. Kiedyś bez szlaku odbiłem od potku Skleniec trawersowałem zachodnie rejony Rogacza i Magórki. Bardzo częst można było się natknąć na takie gołoborza wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

22

Odp: Rogacz 898

baca napisał/a:

Kolejną ciekawostką nieopodal Rogacza jest znak graniczny pomiędzy dawnym starostwem lipnickim a państwem żywieckim, która to granica biegła od Czupla przez Rogacz (898), Suchy Wierch, aż po dolinę Soły.
Omawiany znak można dokładnie znaleźć pod Suchym Wierchem na zarośniętej już brzeziną polanie, na której znajduje się głaz mający ok 1 m długości, a ok 0,5 m szerokości. Na tym kamieniu jest wyryty znak potrójnego krzyża. Znak ma wymiar 13 x 12 cm. Obok kamienia można znaleźć stare kopce usypane z kamieni.

http://bacadom.republika.pl/znak.jpg

Wzdłuż linii można do dziś znaleźć ślady dawnych znaków rytych  lub usypanych kopców kamiennych. Tych ostatnio nie tylko używano dla oznaczenia granic jednostek administracyjnych. Wytaczały one również granice pomiędzy majątkami ziemskimi, a także poszczególnymi rolami.

Czy można prosić o jakieś dokładniejsze namiary (GPS) lub oznaczenie na mapce, gdzie znajduje się ów znak graniczny?

23

Odp: Rogacz 898

W zeszłym tygodniu udałem się na poszukiwanie kamienia z opisu, niestety bez rezultatów. Znalazłem natomiast kamienne kopce znajdujące się powyżej zarośniętej polany zaraz przy szlaku. Czy ktoś próbował kiedyś odszukać kamień z krzyżem?
https://i.imgur.com/5MPzHO4.jpg

Ostatnio edytowany przez Jiff (2017-12-09 14:51:20)

JIFFNET - górskie ciekawostki

24

Odp: Rogacz 898

A to też się and tym zastanawiałem?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .