1

Temat: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Witam Wszystkich! big_smile

Od dziś rusza strona poświęcona faunie i florze naszego Beskidu.Proszę Was o wysyłanie obserwacji,zdjęć nagrań rzadkich gatunków zwierząt i roślin prawem chronionych;) Chodzi o ssaki,ptaki,gady,płazy jednym słowem wszystko co  biega,lata,pełza lub rośnie wink robimy jedną wspólną bazę danych.Informację muszą być konkretne typu np tropy wilcze,rysia,miśka-wymóg foto! jeśli z zasłyszenia np od leśników innych turystów prośba o lokalizację datę oraz imię i nazwisko obserwatora/ów,Zdjęcia najlepiej z jakimś przedmiotem ,który ma wymiar "stały" np.zapalniczka,zapałki itp coś co zawsze ma się pod ręką to bardzo ważne! Jeśli sfotografujecie jakieś tropy a nie jesteście pewni do kogo należą i tak wysyłajcie je nam wink Dane wysyłajcie proszę na mój adres email wojt.pk@gmail.com lub http://sowy.bird-watching.pl/kontakt.html

W chwili obecnej strona cały czas w budowie i dodaliśmy tylko sowy.Z czasem dodawane będą wszystkie inne obserwację smile

z góry dzięki mam nadzieję,ze znajdziecie trochę czasu!

pozdrawia cała ekipa Przyrodników z Małego!

Voyt i for i inni!  smile

adres do strony http://sowy.bird-watching.pl/

Ostatnio edytowany przez Voyt (2014-01-15 15:02:58)

2

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Czy dotyczy to także grzybów chronionych i tych czerwonolistnych zwłaszcza ze statutem  Ex - wymarłe i zaginione  i E - wymierające ? I pytanie czy mogą być zdjęcia z poprzednich lat?

3

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Agroszczyrk oczywiście ,że tak tak samo jak,mchy,porosty i wszystko co żyje wink data robienia zdjęć nie ma znaczenia.Zaznaczam,że ważny jest podpis czyli imię nazwisko obserwatora w miarę możliwości współrzędne geograficzne (jeśli chodzi o rośliny,grzyby i inne nie poruszające się organizmy) to najlepszy sposób zaznaczenia stanowiska.

pzdr

4

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Na Naszym Forum od czterech lat są działy :
Zwierzęta Beskidu Małego i Flora Beskidu Małego , a w każdym dziale po 22 tematów.
Jest tu sporo danych , które są wynikiem obserwacji, wędrówek i poświęcenia wiele czasu przez forumowiczów.
Myślę że dla nas to nie jest nowość.
Jeżeli chodzi o ślady bytności  zwierząt, ptaków  to możliwe jest że znajdą się chętni do przekazania danych do nowej strony.
Natomiast jeżeli chodzi o rośliny chronione a zwłaszcza te grożące wyginięciu to sprawa nie jest taka prosta i każdy ma dylemat czy należy ujawnić te miejsca.
Osobiście do tej pory na przykład  nie wiem gdzie rośnie języcznik zwyczajny , a bobrek trójlistkowy spotkałem na wyczucie dzięki ogólnym podpowiedziom na tym forum.

5

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Gustek jeśli chodzi o wątpliwości co do wysyłania miejsc stanowisk rzadkich gatunków roślin ,które najbardziej narażone są na "ludzką ciekawość" to od razu piszę ,że nie będą one widniały na stronie w postaci dokładnej lokalizacji a jeśli już to ów  lokalizacja będzie podawana tak jak w przypadku ptaków lęgowych np .Grupa Łamanej Skały.Te dane nie są po to ,żeby po prostu leżakowały w czyimś komputerze,bedą od razu wysyłane wraz z całą dokumentacją do instytucjii zajmujących się ochroną przyrody typu RDOŚ.

Fakt na forum jest wiele danych ale niewiele konkretów z których nie da się nic wywnioskować,gatunki pospolite interesują nas mniej wiadomo dlaczego.

Rośliny tak jak mówię,nie będą dostępne ogólnej publice.

Natomiast jeżeli chodzi o rośliny chronione a zwłaszcza te grożące wyginięciu to sprawa nie jest taka prosta i każdy ma dylemat czy należy ujawnić te miejsca.

Z jednej strony wiem,że boisz się o zniszczenie stanowisk ale z drugiej zastanawiam się czy zależy Ci na ich ochronie? Akcje typu znany wszystkim bezprawnie wybudowany stok narciarski pokazuje,że jeśli nie ma nic na papierze,o niczym się nie mówi to znaczy,że można bezprawnie wyciąć i nie ponieść większej konsekwencji.Tak jak np z Rysiem ja wiem gdzie jest najczęściej ,mniej więcej jaki jest jego areał,gdzie najczęściej był widziany i z młodymi czy bez i nawet przez kogo ale co z tego? jeżeli w większości są to myśliwi ,którzy nie chcą tego nikomu zgłaszać bo boją się,że zostanie wprowadzone ograniczenie odłowu sarny.Więc Mamy stacjonarnego Rysia a może nawet  już nie jednego ale i tak w każdym przewodniku,stronie będziecie czytać,że to zwierzęta ,które przez Beskid Mały PRZECHODZĄ  a nie WYSTĘPUJĄ co kategorycznie obniża jego wartość przyrodniczą i w dużej mierze jest zachęta dla przyszłych inwestorów o czym zapewne w nie długim czasie możecie się niestety dowiedzieć..

dlatego namawiam do przesyłania danych.

pzdr

6

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Do mnie argumenty Voyta w 100% przemawiają. Może my przyrodnicy znamy dobrze walory BMu, ale zwykle te obserwacje zatrzymują się w zaciszach naszych komputerów czy aparatów- albo- na forum, ale co z tego, jeśli nie będzie to zatwierdzone w żadnej instytucji. Chyba nie chcemy mieć więcej stoków narciarskich, a brak promocji osobliwości przyrody równoznaczny jest ze zgodą na tego typu inwestycje.

Zachęcam gorąco do wysyłania danych. Dla mnie samej jest to też inspiracją do większego zaangażowania w zajmowanie się specyfiką fauny BMu.

Pozdrawiam smile

7

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł. Informacje na forum nie są tak na prawdę kategoryzowane, są to zazwyczaj dyskusje. I co ważniejsze strona jest prowadzana przez osoby, które się na tym znają! Chciałbym,aby ta współpraca była obustronna, o fauna i flora na naszym forum odgrywa dość dużą rolę. Pozdrawiam!

8

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Czy ja się nadaję na obserwatora?  hmm No nie wiem, ale zaczątek strony obejrzałam z przyjemnością bo to dla mnie taka poglądowa lekcja o sowach smile

Z przyjemnością będę na nią zaglądała  cool

Póki co napisze po niedzieli jednego maila wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

9

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

słuchajcie jak już Voyt napisał ruszyła strona internetowa:
- sowy.bird-watching.pl
poświęcona nie tylko sowom z BM, ale również innym wartościom przyrodniczym BM.

Interesują mnie stwierdzenia rzadkich gatunków ptaków, ssaków oraz innych grup zwierząt, również grzybów i roślin.

Strona ma służyć ochronie przyrody - zebrane dane będą przekazane do RDOŚ w Katowicach i Krakowie oraz śłąskim i małopolskim parkom krajobrazowym.

Zamieszczone przez was dane będą podawały autora obserwacji i będą umieszczone na schematycznej mapce (schematyczna dlatego, żeby dla rzadkich gatunków nie podawać dokładnej lokalizacji). Jeśli możecie wysyłajcie do mnie obserwacje, które będę zbierał do kupy. Proszę o dokładne dane tj: autora obserwacji, najlepiej rok lub rok i miesiąc obserwacji, zdjęcia gatunku lub jego obecności (tropy ssaków, ptaków, wypluwki ptaków, pióra itd.), współrzędne GPS lub mapkę z dokładną lokalizacją.
Zbierane dane są bardzo ważne gdyż zostają zbierane dla ochrony zasobów przyrodniczych tego obszaru przed totalnym zainwestowaniem.

10

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Jeśli chodzi o mnie to ja już wcześniej przekazałem dane w projektach do odpowiednich placówek na temat flory naczyniowej zarówno do części małopolskiej jak i śląskiej Beskidu Małego smile

11

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Witam


W pierwszy lutowy weekend zrobiliśmy delikatny chaszczing  w Małym.Mało śniegu utrudnia tropienie ale to co chcieliśmy znaleźć-znaleźliśmy.Dużo wilczych tropów w okolicy Czarnych Działów i Jawornicy.Odzywające się w wietrzną noc puszczyki.

kilka fotek tutaj
https://www.facebook.com/pages/Sowy-Bes … 2342015112

12

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Witam wszystkich smile  czy ktos moze wie kiedy sie spodziewac krokusow???
bo bylem ostatnio na Koziej Gorce i widzialem jakby paki ale nie jestem pewien big_smile

13

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Jest odrębny temat na forum :
Flora Beskidu Małego » Co z tymi krokusami?
i tam mamy relacje z ubiegłych lat ,
w 2010 krokusy zakwitły 26 marca,
2012 - 24 marca ,2013 - 13 kwietnia
z 2011r nie doszukałem się wiadomości w tym temacie.
W2014r skoro już kwitną przebiśniegi to krokusy powinny być na przełomie lutego i marca .

Ostatnio edytowany przez Gustek (2014-02-20 15:03:44)

14

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Ciekawy wywiad (pod zdjęciem) z dr hab. Romanem Żurkiem na temat cennych zasobów przyrodniczych w okolicach Leskowca.

http://pracownia.org.pl/images/artykuly/39578f_okl_12-2012-350.jpg

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

15

Odp: Strona Poświęcona Faunie i Florze Beskidu Małego!

Dzięki Gustek za info o krokusach smile