1

Temat: Schronisko na Magurce Roberta Urbanke

Mało kto wie, że na szczycie Magurki Wilkowickiej oprócz znanych nam schronisk: Beskidenverein Maria Theresia Schutzhaus auf dem Josefsberg (obecne Schronisko górskie PTTK na Magurce) czy położonego w południowo-wschodniej części góry prywatne schronisko Sikorów: "Widok na Tatry" istniało jeszcze jedno. Mowa tu o stacji turystycznej Roberta Urbanke.

Było to prywatne schronisko na podszczytowej polanie ówczesnej Góry Józefa (Magurka Wilkowicka) wybudowane w latach 30 XX w. Stało ono nieopodal miejsca rozgałęzienia szlaków turystycznych w kierunku przełęczy Przegibek i na Rogacz.

Był to solidny, drewniany budynek na kamiennej podmurówce, zagospodarowana i posiadający nocleg na łóżkach.

http://bacadom.republika.pl/urbankemagurka1.jpg
Archiwum K. Urbanke

W Informacyjnym Kalendarzu Narciarskim na sezon 1933-34 możemy znaleźć następującą wzmiankę:
Beskid Mały. Stacja tur. pod szczytem Magórki (880), wł pryw., Zag. m. 6 ł

Schronisko mogło istnieć zaledwie 2 lata, gdyż uległo całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru.

Po tym wydarzeniu Robert Urbanke wraz z żoną w 1935 przenieśli inwestycję budowy schroniska na Trzy Kopce (1082 m) w Beskidzie Śląskim. Schronisko to było bardzo licznie odwiedzane przez Polaków.

A tak wygląda miejsce ruin

http://bacadom.republika.pl/urbankemagurka2.jpg
Fot. T. Biesik

źródła:
- Tomasz Biesik - "Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Mały i Beskid Śląski", Bielsko-Biała 2013
- "Informacyjny Kalendarz Narciarski na sezon 1933-34". Rok wydawnictwa VI, Kraków

jeżeli ktoś jeszcze wie coś o tym miejscu to fajnie było by się dowiedzieć wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

2

Odp: Schronisko na Magurce Roberta Urbanke

Nie wiedziałam, trza pooglądać to co z niego zostało w terenie  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

3

A to ciekawostka, nie miałem o tym pojęcia.

4

lowell79 napisał/a:

A to ciekawostka, nie miałem o tym pojęcia.

Ja też,poszukam.

Góroczub.

5

Będąc dzisiaj wczesnym rankiem na Magurce postanowiłem przypatrzeć się ruinom z bliska, a dokładnie temu co pozostało, zwłaszcza, że często koło tego miejsca przechodziłem, ale jakoś mnie nie kusiło do fotografowania

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz