Temat: Chaszczing po okolicach Wisły. 29.03.2014

Jak za dawnych moich starych dobrych czasów wczoraj wybrałem się do Beskidu Śląskiego w okolice Wisły w celu wykonania pewnych zdjęć w pewnym celu. Jednak nie wyszło mi tak jak planowałem, a sobie trochę pochaszczowałem po tych okolicach. Za to niespodziewanie dokonałem dla Czechów odkrycia nowego stanowiska Dryopteris cambrensis. Jest to moje pierwsze zagraniczne odkrycie smile A jak do tego doszło. Idąc czerwonym szlakiem z Soszowa Wielkiego w kierunku Czantorii Wielkiej po stronie czeskiej nagle zauważyłem interesujący stok z buczyną, więc postanowiłem się tam rozejrzeć i nagle nad potokiem zobaczyłem tą paproć. Popatrzyłem sobie na rozmieszczenie Dryopteris cambrensis w Czechach i okazało się że jest to nowe stanowisko. Paproć ta w Czechach jest bardzo rzadka podobnie jak u nas w Polsce, a czeskiej części Karpat dotychczas nie stwierdzona. Na ich czerwonej liście zagrożonych jest to gatunek krytycznie zagrożony. Więc nasi południowi sąsiedzi mają się z czego cieszyć smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2014-03-30 11:19:06)

2

Odp: Chaszczing po okolicach Wisły. 29.03.2014

No to gratulacje  big_smile  big_smile  big_smile  i życzę dalszych odkryć big_smile

3

Gratki smile

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

4

Gratulacje Darku! cool

Trzymam kciuki za następne odkrycia!  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

5

No pięknie Darku big_smile ! Gratuluję ! big_smile Zaczynają się widzę odkrycia poza granicami naszego kraju. big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

nena napisał/a:

No pięknie Darku big_smile ! Gratuluję ! big_smile Zaczynają się widzę odkrycia poza granicami naszego kraju. big_smile wink

Postanowiłem że ostatecznie wrócę do moich paprotników bo to co po człowieku pozostaje to osiągnięcia. To odkrycie to tak przypadkowo. Czesi są już z tego zadowoleni smile A oto dokładna lokalizacja nowego stanowiska Dryopteris cambrensis w Czechach - Slezske Beskydy, bucina v udoli potoka, 800 m na N od hory Velky Sosov (886 m), 760 m n. m. lol