1

Temat: Golgota Beskidów+Barania Góra

cześć Wszystkim smile
po krótkiej namowie a długim namyśle big_smile  postanowiłem coś napisać o mojej ostatniej wyprawie w góry.
   W piątek patrząc na prognozy na weekend (a były bardzo obiecujące słoneczko i chmurki z dobrymi widokami) zrodził się pomysł na mały wypad, tylko gdzie? Marzyły mi się Taterki, myślałem o Gibasach a w sumie wyszła Barania Góra.
   Trasa zaczynała się w Radziechowy Wieprz, gdzie szlak niebieski rozpoczyna się drogą krzyżowa tzw. Golgotą Beskidów i prowadzi na górę Matyska 612 mnpm. Ze szczytu skierowaliśmy na zachód w kierunku hali Radziejowskiej, gdzie przechodząc na czerwony szlak dotarliśmy na Magórkę Radziechowska 1108 mnpm,dalej Magórkę Wiślańską 1140 mnpm i wreszcie nas cel na Baranią Górę 1220 mnpm. Schodząc Z Baraniej doszliśmy do najbrzydszego schroniska Beskidów na Przysłopiu, kto był ten wie, a stamtąd już zielonym a później żółtym zeszliśmy do Kamesznicy. Trasa na ok 7 godzin marszu, bardzo widokowa, dobrze oznaczona. Polecam. Więcej szczegółów na zdjęciach https://picasaweb.google.com/kisiel1974/BaraniaGora zapraszam smile
Wyjazd był zorganizowany przez prężnie działające w Andrychowie koło pttk"Chałupa"

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

2

Odp: Golgota Beskidów+Barania Góra

Fajna wprawa, zdjęcia mówią same za siebie! Na Matysce też kiedyś byłem. Trochę wieje tam grozą wink

Matyska

Fajna wycieczka. Na zdjęciach widzę ogromne połacie po zamierających lasach iglastych. Ja nierzadko tędy przejeżdżam i widzę jak odlesiona jest już ta część Beskidu Śląskiego, jak ogromne szkody wyrządziły tam kornik i warunki klimatyczne neutral To nasz Beskid Mały trzyma się naprawdę dobrze smile Matyskę dobrze znam. Byłem tam kilka razy. To tam pierwszy raz ujrzałem księżycową paproć smile

4

Bardzo ładnie wkomponowały się te stacje Drogi Krzyżowej w krajobraz.  Ech ... udała Ci się tego dnia pogoda smile, chmurki jak z bajki, a widoki z platformy rozległe smile . Schronisko na Przysłopie ( zerknęłam w google, bo nie widziałam jeszcze big_smile ), rzeczywiście brzydkie neutral. Wygląda jak jakiś dom wczasowy albo sanatorium big_smile. Świetna wycieczka i piękny album kisiel cool

kisiel napisał/a:

po krótkiej namowie a długim namyśle    postanowiłem coś napisać o mojej ostatniej wyprawie w góry.

Ty się długo nie namyślaj kisiel tylko pisz ! Czekamy na kolejne Twoje relacje smile

Dariusz Tlałka napisał/a:

[...]
Matyskę dobrze znam. Byłem tam kilka razy. To tam pierwszy raz ujrzałem księżycową paproć smile

widać to jakieś magiczne wzgórze Darku wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

W schronisku na Przysłopie byłem już wprawdzie dobrych kilka lat temu, ale potwierdzam, że jego brzydota jest porażająca. Przypomina po prostu socjalistyczny pensjonat z pod znaku osławionego Funduszu Wczasów Pracowniczych. No cóż, nie należy zapominać, w jakim okresie je zbudowano: to są lata 70. XX wieku. Odnośnie Baraniej Góry to za mojej ostatniej bytności była bardziej zalesiona, a na szczycie straszyła turystów i wystawiała im przy okazji nie najlepsze świadectwo monstrualna góra śmieci... Czy ktoś to wreszcie uprzątnął?

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-07-02 08:57:56)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

6

bardzo ładne zdjęcia Kisiel-u Na Golgocie byłem kilka lat temu i było to jakoś świeżo po zbudowaniu drogi krzyżowej Przepiękne jest ta stacja a w dniu kiedy byłem miałem przyjemność się spotkać biskupem Tadeuszeme Pieronkiem który w tym czasie odpoczywałem na rodzimej ziemi (chyba z Radzwichowic on pochodzi, ale nie pamiętam). Co do Baraniej - chyba, ze 4 lata temu tam byłem i widzę, że dużo się zmieniło od ostatniego razu
Jeszcze raz Kisiel gratuluje wyprawy

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

7

piotr napisał/a:

Odnośnie Baraniej Góry to za mojej ostatniej bytności była bardziej zalesiona, a na szczycie straszyła turystów i wystawiała im przy okazji nie najlepsze świadectwo monstrualna góra śmieci... Czy ktoś to wreszcie uprzątnął?

Na szczęście nam kisiel tu żadnej góry śmieci na fotkach nie uwiecznił, więc miejmy nadzieję, że jej tam już nie ma i nie dopełnia i tak już smutnego obrazu bez drzew ...

A propos tych coraz bardziej łysych szczytów. Najbardziej to zjawisko widoczne jest rzeczywiście w całym Beskidzie Śląskim i w większości Żywieckiego. Niestety wkracza również w Mały. To co widzieliśmy, przy okazji ostatniej wycieczki na Gibasy, wcale nie napawa optymizmem. Już dawno na przykład wyginęły świerki obcego pochodzenia w Górach Izerskich i Karkonoszach. Na ich miejscu posadzono jodły. baca tam chyba często bywa, więc mógłby nam tu pewnie wiele na ten temat powiedzieć. Nie tylko my zmagamy się z tym problemem. Zgubne efekty postępu cywilizacji i zmian klimatycznych widać było też na zdjęciach Pudelka z Szumawy sad ...

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

8

lowell79 napisał/a:

(...)  Trochę wieje tam grozą wink

Wieje, oj wieje....  materiał, sposób wykonania i kontrowersyjność wkoło postaci artysty jak i samej formy wzbudzają nieprzerwane dyskusje  hmm

Z tego powodu rok temu i ja zawędrowałam na Matyskę  wink

Wiele elementów tej drogi krzyżowej robi piorunujące wrażenie - mnie powalił grób Jezusa, z którego "widać" przepiękna panoramę  smile

Kisiel w Twojej galerii jest co oglądać  smile  proszę więc za Neną - napisz nam coś czasami  big_smile

Na Baraniej to już ze sto lat nie byłam.... i przez te "wyłysienia" nic mnie tam nie ciągnie  hmm

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-07-03 08:42:07)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

9

dziękuję za ciepłe słowa otuchy, a co do następnej relacji to pożyjemy i zobaczymy. Jak się jakiś trafi jakiś ciekawy temat to kto wie smile

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

10

kisiel napisał/a:

dziękuję za ciepłe słowa otuchy, a co do następnej relacji to pożyjemy i zobaczymy. Jak się jakiś trafi jakiś ciekawy temat to kto wie smile

My nie pozwolimy Ci się kisiel zbytnio ociągać ! big_smile wink

11

” Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,
Ten, który konać szedł na oczach Żydów,
Dziś znów się męczy, pada na kolana,
Dźwigając krzyż na Golgotę Beskidów.
Czeka na Niego pełna łąk Matyska,
Otacza Jego postać świat symboli;
Przyjrzyj się Panu Jezusowi z bliska,
Popatrz, jak Zbawcę mój i twój grzech boli. […]
[…] Niech nas prowadzi ta Krzyżowa Droga,
Co się na tle Beskidów w górę snuje,
Do wzgardzonego i Pana, i Boga,
Który zmartwychwstał, żyje i króluje.”

/M. Syjota/

Golgotę Beskidów czyli niewielkie wzgórze Matyska (609 m n.p.m.) położone pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza koło Żywca w południowo-zachodniej części Kotliny Żywieckiej odwiedziłam już po raz drugi. Polecam to miejsce tym, którzy pragną oderwać się od monotonii dnia codziennego, tym, którzy chcą w ciszy i spokoju kontemplować przyrodę, przemyśleć to i owo … smile, wsłuchać się w głos natury, poczuć wiatr we włosach i zapach kwitnących łąk, które szczególnie o tej porze są wręcz zasypane różnorodnym kwieciem oraz tym, którzy chcą odnaleźć samego siebie … i Boga … smile

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/1958006_406947226114659_1719399414868465633_n.jpg
fot. : nena

Jak dojechać do Matyski ?

N: 49º 38,34'
E: 19º 07,116'

Jeśli jedziemy z Żywca to kierujemy się na Węgierską Górkę, po ok. 2 km skręcamy w prawo do miejscowości Radziechowy (na zakręcie można zauważyć znak kierujący nas na Golgotę Beskidów, ale jest on widoczny tylko jeśli jedzie się z Żywca). Przez Radziechowy jedziemy prosto ok. 4 km - najpierw ul. Główną, następnie ul. św. Marcina, dojeżdżamy prawie do jej końca. Zatrzymujemy się przy stacji I (jest tu miejsce, gdzie można zostawić samochód).  Jeśli nie zostawiamy samochodu, tylko chcemy jechać dalej, wtedy skręcamy ostro w lewo, w górę, w ul. Zieloną, która prowadzi nas bardzo wąską asfaltową drogą, wśród domów i pól, prosto na parking pod szczytem. Następnie po kilkunastu minutach dość rekreacyjnej wspinaczki (raczej spaceru wink jesteśmy u celu. Kto woli dłuższy spacer może szczyt zdobyć pieszo. Wystarczy podążać za stacjami drogi krzyżowej (startujemy z ul. Zielonej (czyli od stacji I) aż na sam szczyt Matyski. Mamy stamtąd ponad 1 km drogi).

Osobiście polecam ostatnią formę zdobycia wzgórza ! smile

Poniżej przesyłam krótki filmik z uroczej niedzieli na Matysce . smile

12

Nena bardzo profesjonalnie zrobiłaś ten filmik. Gratuluje  smile  smile  smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

13

Miło mi kris_61, że Ci się spodobał - dziękuję smile