26

Odp: Jaskinia, widoki, skały, łańcuchy, czyli dla każdego coś miłego...

7. Po godzinie od szczytu Grubej docieram do Jaskini Mażarnej (Mažarná; 850/830 m - różnie podawana wysokość na tabliczkach; Wikipedia też mi nie pomogła – 930 m!). Powstała w ogromnej skale na początku Doliny Mażarnej (odgałęzienie Doliny Wapiennej). Podobno jedna z największych jaskiń Wielkiej Fatry, w (bardzo) odległej przeszłości, zamieszkała przez ludzi. Jaskinia jest pomnikiem przyrody i nie można głębiej do niej wejść. Ciekawsze formy zachowały się jedynie w głębszych partiach, 130 metrowej jaskini.

Woda kapie na głowę, na aparat. Wnętrze trochę ponure, ale i tak warto.  Muszę się zadowolić widokiem charakterystycznego szerokiego i płaskiego wejścia.

8. Przedostatni fragment trasy to zejście lasem bukowym Doliny Wapiennej (Vapenna). Z problemami pod nogami - jak przez cały dzień wcześniej. Krótki odpoczynek przy Gaderskim potoku i „ostatnia prosta” asfaltową drogą do Blatnicy. Tu spotykam więcej ludzi niż przez cały dzień wędrówki.

Plan został realizowany, jestem zachwycony i dlatego … muszę tu koniecznie wrócić wink Gorąco polecam!

Koniec

PS. Podziękowania dla Piotra smile

Muszę przyznać, że opis tej wycieczki mi się podoba i zachęca do wyjazdu. Nigdy jeszcze w Wielkiej Fatrze nie byłem wiec myślę, że to będzie pierwsza okazja by poznać to pasmo.

http://www.ziaro.pl
#ziaronaszlaku

28

Ciekawa relacja MF i interesujące zdjęcia-czteropaki  smile. Jeszcze raz polecam tę część Wielkiej Fatry.
P.S. Potwierdzam, że szlaki w Wlk. Fatrze są otwarte również zimą i jak przekonaliśmy się parę lat temu są wtedy kompletnie puste.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

29

Wielkie dzięki za interesującą relację! Z przyjemnością się czytało i oglądało big_smile ... tym bardziej, że to wszystko jeszcze przede mną... może się w końcu uda w przyszłym roku wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

30

jolanta napisał/a:

Wielkie dzięki za interesującą relację! Z przyjemnością się czytało i oglądało big_smile ... tym bardziej, że to wszystko jeszcze przede mną... może się w końcu uda w przyszłym roku wink

Uda się , uda. Trzeba tylko już dzisiaj wpisać Wielką Fatrę do kalendarza smile

31

MF napisał/a:

Uda się , uda. Trzeba tylko już dzisiaj wpisać Wielką Fatrę do kalendarza smile

Zacznę od kupna kalendarza na kolejny rok. Jutro! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile