176

Odp: Paprotniki

Czekamy Darku smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

177

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Ostatnio przerzuciłem się na podnóże Beskidu Małego, na moją gminę Kęty (aż dziw że do tej pory nie zrobiłem takiego czegoś) gdzie podobnie jak w przypadku Beskidu Małego robię bazę danych o ten sam system kartogramu smile

Chciałoby się rzec cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie jakie skarby posiadacie smile
Po szczegółowej inwentaryzacji paprotników gminy Kęty jestem zaskoczony tym jak na tak niewielkim obszarze, nie wyróżniającym się krajobrazowo (choćby w porównaniu z pobliskim Beskidem Małym) znajduje się taki ogrom gatunkowy i takie nagromadzenie stanowiskowe.
Też mam niezłą frajdę jak znajduje nowy gatunek dla gminy Kęty smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2014-11-09 08:31:20)

178

Odp: Paprotniki

Coś ostatnio u mnie głośno o Czerwonych listach gatunków zagrożonych, więc pozwolę sobie przedstawić nieoficjalną Czerwoną listę paprotników Beskidu Małego. Moje dane pozwalają na określenia rzeczywistego zagrożenia dla poszczególnych gatunków na tym obszarze. Niektóre pasma górskie w Polsce mają już takie opracowania smile

CZERWONA LISTA PAPROTNIKÓW BESKIDU MAŁEGO

Kategoria EX - gatunek wymarły
widlicz spłaszczony (Diphasiastrum complanatum)
widlicz Zeillera (Diphasiastrum zeilleri)
widlicz alpejski (Diphasiastrum alpinum)
skrzyp zimowy (Equisetum hyemale)
podejźrzon księżycowy (Botrychium lunaria)

Kategoria CR - gatunek krytycznie zagrożony
podejźrzon marunowy (Botrychium matricariifolium)
języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium)
zanokcica zielona (Asplenium viride)
zanokcica północna (Asplenium septentrionale)
pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris)
cienistka Roberta (Gymnocarpium robertianum)

Kategoria EN - gatunek zagrożony wymarciem
skrzyp łąkowy (Equisetum pratense)
zachylnik błotny (Thelypteris palustris)
zanokcica murowa (Asplenium ruta-muraria)

Kategoria VU - gatunek narażony na wyginięcie
skrzyp pstry (Equisetum variegatum)
nasięźrzał pospolity (Ophioglossum vulgatum)
nerecznica walijska (Dryopteris cambrensis)
nerecznica pośrednia (Dryopteris remota)

Kategoria LR - gatunek niższego ryzyka
skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia)

179

Odp: Paprotniki

Wyjaśniła mi się pewna sprawa dotycząca paproci o której usłyszał o mnie świat botaniki. Chodzi tu o nerecznice pośrednią (Dryopteris remota). Okazuje się że wszystkie istniejące stanowiska tej paproci w Polsce należą tylko do moich odkryć. Aż przypomniał mi się rok 2007 kiedy to w Beskidzie Małym w Dolinie Wielkiej Puszczy odkryłem pierwsze istniejące stanowisko nerecznicy pośredniej w Polsce smile

180

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Wyjaśniła mi się pewna sprawa dotycząca paproci o której usłyszał o mnie świat botaniki. Chodzi tu o nerecznice pośrednią (Dryopteris remota). Okazuje się że wszystkie istniejące stanowiska tej paproci w Polsce należą tylko do moich odkryć. Aż przypomniał mi się rok 2007 kiedy to w Beskidzie Małym w Dolinie Wielkiej Puszczy odkryłem pierwsze istniejące stanowisko nerecznicy pośredniej w Polsce smile

No to gratulacje Darku smile ! Polskie odkrycia pterydologiczne bez Twoich byłyby ubogie ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

181

Odp: Paprotniki

nena napisał/a:
Dariusz Tlałka napisał/a:

Wyjaśniła mi się pewna sprawa dotycząca paproci o której usłyszał o mnie świat botaniki. Chodzi tu o nerecznice pośrednią (Dryopteris remota). Okazuje się że wszystkie istniejące stanowiska tej paproci w Polsce należą tylko do moich odkryć. Aż przypomniał mi się rok 2007 kiedy to w Beskidzie Małym w Dolinie Wielkiej Puszczy odkryłem pierwsze istniejące stanowisko nerecznicy pośredniej w Polsce smile

No to gratulacje Darku smile ! Polskie odkrycia pterydologiczne bez Twoich byłyby ubogie ! big_smile

A moja wiedza o paprotnikach taka - tyciutka wink

Co by nie rzec - Szczęściarz z Ciebie Darku! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

182

Odp: Paprotniki

Oto mój cel jaki sobie postawiłem. Stać się światowej klasy specjalistą od paprotników. Co po niektórzy z naszych forumowiczów wiedzą o czym mówię, bo jestem na dobrej drodze do osiągnięcia tego. Teraz pozostaje poczekać do lata i wszystko będzie jasne. A później można się tylko starać się o nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe przyczyniające się do rozwoju polskiej pteridologii. I zapewniam że nie spocznę dopóki tego nie osiągnę big_smile

183

Odp: Paprotniki

Wazne miec cel do ktorego sie dazy.Na tym polega zycie.Mimo ,ze jestes amatorem,samoukiem w tym temacie-posiadasz wieksza wiedze niz niejeden profesor.Twoja wiedza jest umiejscowiona w faktycznych dokonaniach.przebytych kilometrach,badaniach na stanowiskach.Na stanowiskach ,ktore sam odkryles.Zycze powodzenia.......i trzymam kciuki za Ciebie Darku

184

Odp: Paprotniki

Daro mocno trzymam kciuki, informuj na bieżąco o postępach!

185

Odp: Paprotniki

Akall napisał/a:

Daro mocno trzymam kciuki, informuj na bieżąco o postępach!

Informacje będę tu umieszczał, ale tak szybko do tego nie dojdzie, bo potrzeba trochę na to czasu. W tym przypadku jak takie niesamowite rzeczy się dokonuje to musi być zawsze 100 % potwierdzenie i później zrobię publikacje naukową w której będzie to ujawnione big_smile

186

Odp: Paprotniki

Powodzenia Darku!
To dobrze, że postanowiłeś olstro ruszyć do przodu.

187

Odp: Paprotniki

Ja też mocno trzymam kciuki Darku ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

188

Odp: Paprotniki

Żeby być tym światowym specjalistą to cały czas kształcę swoją wiedzę na temat paprotników i też dzięki Beskidu Małemu w którym różne cuda mogą się znaleźć, jednak żeby mogło być to w pełni zrealizowane musi być jakakolwiek reakcja od strony Polski, a nie tylko: nie ma odpowiedzi, nie ma na co liczyć, nie ma pieniędzy, nie ma pracy .......... itd. Niestety taką mamy rzeczywistość sad

189

Odp: Paprotniki

Dostałem informacje że na przyszły rok mogę starać się o Zielony Czek - czyli nagrodę za osiągnięcia naukowe. To jest w sam raz bo w międzyczasie chcę przypieczętować swoje osiągnięcia już moim największym odkryciem. Co tu dużo mówić paprotniki beze mnie to nie już paprotniki, a ja bez paprotników nie byłbym sobą, a mogę być tylko pteridologiem i to przez wielkie "P". Nie ma lekko, o wszystko trzeba walczyć i wierzcie mi że niejeden na moim miejscu po prostu by się poddał big_smile

190

Odp: Paprotniki

Ech... Ty nasz Pteridologu - niech Ci się wiedzie! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

191

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Dostałem informacje że na przyszły rok mogę starać się o Zielony Czek - czyli nagrodę za osiągnięcia naukowe.

Powodzenia Darku ! Trzymam mocno kciuki ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

192

Odp: Paprotniki

Kochani. Rzadko tu ostatnio piszę ale wiedzcie że jestem z wami smile. Próbuje wszelkimi sposobami wyjść z niekończących się problemów finansowo-zatrudnieniowych big_smile Ale chcę poruszyć temat mojej sytuacji związanych z botaniką (paprotnikami) i powiem wam że na jednym spotkaniu w górach co ja z Jolą byłem cały czas pamiętam co mi w tedy Ferdynans powiedział i to w 100 % się to zgadza. Te słowa to nie zapomnę smile. To jak bardzo jestem niedoceniany przez Polską naukę, a inni umieją tylko to wykorzystywać nic w zamian nie oferując big_smile

193

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

To jak bardzo jestem niedoceniany przez Polską naukę, a inni umieją tylko to wykorzystywać nic w zamian nie oferując big_smile

Nie daj się Darku wykorzystywać i ceń swoją wiedzę. !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

194

Odp: Paprotniki

Panie Darku życzę powodzenia i podziwiam Pańską botaniczną wiedzę. Trzeba mieć pasję i robić swoje, a Pan to robi znakomicie  smile

195

Odp: Paprotniki

Co to za paproć ? o ile paproć wink

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

196

Odp: Paprotniki

Oczywiście że paproć,zanokcica murowa,
rośnie między innymi  na Wołku i na  na murze ogrodzeniowym pałacu w Jaszczurowej .

197

Odp: Paprotniki

Dzięki za odp smile

To poproszę o identyfikację jescze tych... smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

198

Odp: Paprotniki

zanokcica skalna

199

Odp: Paprotniki

Potwierdzam oznaczenia. Jeśli chodzi o moją botanikę to jeszcze nigdy nie byłem tak zapracowany jak teraz i wszystko zmierza w dobrym kierunku a marzenia powoli stają się rzeczywistością dzięki ciężkiej pracy i determinacji smile

200

Odp: Paprotniki

Dwa z moich botanicznych celów osiągnąłem i po tym co ja dokonałem to nie ma żadnej wątpliwości że jestem światowej klasy specjalistą od paprotników, to że udało mi się niemal całkowicie rozgryźć światową grupę Dryopteris affinis co tylko najlepsi na świecie potrafią i to zawdzięczam tylko sobie, Beskidu Małemu i niemieckim specjalistom smile smile smile Natomiast Polska absolutnie nie daje żadnych perspektyw bym mógł w tym się realizować, a jest tylko gorzej. Mimo tych dwóch miesięcy robienia na okrągło wciąż jestem bez środków do życia i nie wiadomo jak to długo potrwa. Na domiar złego całkowicie padł mi komputer i wszystko co się w nim było to przepadło sad sad sad Ale powiem jedno to koniec mojej współpracy z polską botaniką, bo teraz w jakiej sytuacji jestem to jest nierealne bym mógł cokolwiek zrobić big_smile