Temat: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu.
Przez zbieg okoliczności, posiadanie niewielkich źródeł, i długich konsultacjach z ferdynansem mogę opisać, na ile to możliwe, dwa nieistniejace schroniska na Kocierzu. Tutaj schronisko Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno Sportowego Makkabi. Wikipedia podaje nastepującą informaję:
Schronisko na Kocierzu – nieistniejące obecnie schronisko turystyczne położone w pobliżu szczytu Kocierza (Wielkiej Góry) (879 m n.p.m.) w Beskidzie Małym na wysokości 840 m n.p.m.

Obiekt był prowadzony przez ŻTGS "Makkabi" z siedzibą w Andrychowie, a zarządzającym był niejaki Maks Hammer. Brak jest dokładnych informacji o dacie jego otwarcia, na pewno fukcjonowało w 1937 roku. Oferował 20 miejsc noclegowych (10 łóżek, 10 sienników). koniec cytatu.

   Autor w Wikipedii podał na szczęście źródło tej wiadomości: Informacyjny kalendarz narciarski na sezon 1937-38 Kraków, str. 62

Podany tutaj Informacyjny kalendarz narciarski na sezon 1937-38, wydany w Krakowie, został zdigitalizowany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach, dlatego mogłem w całości przenieść go do komputera. Kalendarz ten podaje informacje o wszystkich schroniskach turystycznych w Polsce przed wojną i autor z Wikipedii w całości przeniósł tę wiedzę do Internetu. Jest to najmniejsza linia oporu, jaką można dostrzec w Internecie.

Wikipedia podaje, że schronisko to znajdowało sie pod szczytem Kocierza / Wielkiej Góry / na wysokości 840 m npm.  Jest to nadinterpretacja przy przepisaniu z Informacyjnego kalendarza, który nie podaje nazwy Wielka Góra. W załączeniu przedruk z Informatora. Po długich konsultajach z Piotrem doszliśmy do wniosku, że już w Informatorze popełniono błąd podając wysokośc schroniska 840 m npm. Sugerowano się nazwą Kocierz, przypisując go szczytowi, który jest prawie godzinę drogi od Przełęczy Kocierskiej, nie ma żadnej infrastruktury, a teraz jest tam rezerwat. Ponieważ nazwą Kocierz określa się też Przełęcz Kocierską, jak i miejscowosci pod nią podchodzące, niewatpliwie nastąpiła tutaj pomyłka. Piotr, który posiada materiały na ten temat, określił położenie tego schroniska na Przełęczy Kocierskiej, trochę na zachód, bliżej dzisiejszych kombinatów wypoczynkowych.

Nazwa Makkabi pochodzi od Machabeuszy.

2

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Z przekazu ustnego pamiętam, że żydowskie schronisko rozebrane zostało w połowie lat sześćdziesiątych, położone było w miejscu późniejszego ośrodka KWK Miechowice czyli dokładnie w miejscu  obecnego spa-kombinatu. Kryty basen osrodka wczasowego znajdował się w miejscu obecnej karczmy.

3

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

W” PRACACH NAUKOWYCH” Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (2014, t. XIII) można znaleźć artykuł, który porusza m. in. sprawę schroniska na Kocierzu (w języku angielskim).

Fragment dotyczący Kocierza:

Sekcja narciarska "Makkabi" około 1932 roku rozpoczęła starania na rzecz budowy schroniska w pobliżu Andrychowa na Kocierzu. Głównym twórcą i budowniczym tej inwestycji był Max Hammer, szef SN (sekcji narciarskiej). Znaczną pomoc w realizacji projektu wniósł jego zastępca, Dawid Jakubowicz. Schronisko przetrwało wojnę, a później zostało przejęte przez PTT (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie) Wadowice. W latach 60-tych XX wieku zostało zburzone, a kopalnia "Miechowice" zbudowała na miejscu (nowy obiekt).
Kocierz, położony na wysokości 879 m npm, jest szczytem w Beskidzie Andrychowski we wschodniej części Beskidu Małego. W weekendy żydowscy narciarze z Andrychowa jechali w wozach zimowych na górę Kocierz i tam spędził cały dzień uprawiając narciarstwo. Latem organizowane były wycieczki wzdłuż pasma górskiego Beskidu Małego. Instruktorami narciarskich na Kocierzu były Lola Rauchberger, Daniel Gros, Chaskel Goldberg, Jetka Silberman i Adolf Stamberger.

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Dziękuję Cyberniokowi i MF za cenne uzupełnienie tego postu. Pisząc post najważniejszą sprawą dla mnie było ustalenie miejsca, w którym było to schronisko. Teraz wiadomości zostały znacznie poszerzone. Jednak MF pisze: W” PRACACH NAUKOWYCH” Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (2014, t. XIII) można znaleźć artykuł, który porusza m. in. sprawę schroniska na Kocierzu (w języku angielskim).
Otóż nie można tego artykułu znaleźć bo on nie istnieje. Pozycja ta jest zdigitalizowana i mam ten tom XIII z 2014 r, przed sobą w całości. Mało tego, przestudiowałem go dokładnie, całe 288 stron, w których jest 19 artykułów i rozpraw. Prace pisane w języku polskim, tylko dwie w języku ukraińskim i jedna w języku rosyjskim. W języku angielskim podane jest tylko bardzo krótkie streszczenie tych artykułów. Strona tytułowa ma treść: PRACE NAUKOWE / Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie / ZESZYTY HISTORYCZNE / XIII / pod redakcją / Andrzeja Stroynowskiego / JAD / Częstochowa 2014
Wśród prac są takie tytuły jak " Biskup w oczach hagiografów " , " Historia Barbary Radziwiłłówny...", " Sądy wobec egzekucji wyroków.. 1778-1780 ", " Zarys organizacji kawalerii francuskiej w epoce napoleońskiej " i wiele innych. Są to bardzo poważne opracowania naukowe i na opis schroniska żydowskiego w Beskidach nie ma tam absolutnie miejsca, jeszcze w języku angielskim. Zadałem sobie trud i przejrzałem wszystkie zdigitalizowane tomy Prac Naukowych.  Z resztą każdy może otworzyć ten tom w komputerze i nawet go przeliterować. Jestem w kłopocie, ponieważ z natury jestem tolerancyjny, tak mi się przynajmniej wydaje. Dopuszczam element grafomanii, nawet szeroki, ale to co zrobił MF jest skandaliczne.

5

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

ale to co zrobił MF jest skandaliczne.

Przepraszam, ale co jest skandalem?

6

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Dziękuję Cyberniokowi i MF za cenne uzupełnienie tego postu

Nie ma sprawy. Cieszę się, że mogłem podzielić się wiadomościami na ten temat.

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Otóż nie można tego artykułu znaleźć bo on nie istnieje. Pozycja ta jest zdigitalizowana i mam ten tom XIII z 2014 r, przed sobą w całości. Mało tego, przestudiowałem go dokładnie, całe 288 stron

Wszystkich zainteresowanych artykułem odsyłam na strony "Prac Naukowych"
Jewish Accommodations of Summer and Winter Tourism in the Interwar Period

Tam m. in. zdjęcie wspomnianego schroniska.

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Strona tytułowa ma treść: PRACE NAUKOWE / Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie / ZESZYTY HISTORYCZNE / XIII / pod redakcją / Andrzeja Stroynowskiego / JAD / Częstochowa 2014
Wśród prac są takie tytuły jak " Biskup w oczach hagiografów " , " Historia Barbary Radziwiłłówny...", " Sądy wobec egzekucji wyroków.. 1778-1780 ", " Zarys organizacji kawalerii francuskiej w epoce napoleońskiej " i wiele innych. Są to bardzo poważne opracowania naukowe i na opis schroniska żydowskiego w Beskidach nie ma tam absolutnie miejsca, jeszcze w języku angielskim.

W mojej notatce nie było mowy o "Zeszytach Historycznych". Była informacja numerze tomu i roku wydania. Artykuł znajduje się w tomie XIII, nr 2, rok 2014 "Kultura Fizyczna". A to nie to samo ...

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Zadałem sobie trud i przejrzałem wszystkie zdigitalizowane tomy Prac Naukowych.

Mam nadzieje, że trud przeglądania “Prac Naukowych” nie poszedł na marne. Jest tam wiele ciekawych artykułów.

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Jestem w kłopocie, ponieważ z natury jestem tolerancyjny, tak mi się przynajmniej wydaje. Dopuszczam element grafomanii, nawet szeroki, ale to co zrobił MF jest skandaliczne.

Ja - jak mi się wydaje - też jestem tolerancyjny. I z poczuciem humoru.

"Grafoman"

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Do MF , Drogi Przyjacielu! możemy mówić sobie na " ty ", nadal posługujesz się drobnym oszustwem. Błąd, który teraz naprawiłeś, powstał przez fatalne i fałszywe podanie przez Ciebie materiału źródłowego w pierwszym poscie. Każdy normalny człowiek pomyślałby, że to konfabulacja. W pierwszym poscie opisujesz źródło tak:

 
2015-07-29 13:53:58

W” PRACACH NAUKOWYCH” Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (2014, t. XIII) można znaleźć artykuł, który porusza m. in. sprawę schroniska na Kocierzu (w języku angielskim).





Natomiast w dzisiejszym poscie piszesz:

     

Dzisiaj 20:26:36
   
W mojej notatce nie było mowy o "Zeszytach Historycznych". Była informacja numerze tomu i roku wydania. Artykuł znajduje się w tomie XIII, nr 2, rok 2014 "Kultura Fizyczna". A to nie to samo ...



           A widzisz, to gdzie znajduje się artykuł napisałeś dopiero teraz, a miałeś napisać wczoraj. W takim wypadku nie byłoby sprawy, nie musiałbyś się trudzić wklejaniem mojego tekstu i komentować go, bo wtedy by go nie było. Wczoraj i dzisiaj podałeś dwie zupełnie różne informacje na ten sam temat źródłowy. Wnioskuję, że musisz jeszcze doszlifować precyzyjny przekaz i jest to nauczka na przyszłość.

Aby ktoś się nie trudził porównując te teksty: W Twojej notatce owszem, nie było mowy o Zeszytach Historycznych, ale też nie było mowy o Kulturze Fizycznej, w dodatku nie napisałeś, że chodzi o nr 2 tego tomu, bo prawdopodobnie doszedłbym do właściwej pozycji. Najlepiej było wkleić ten tekst już w pierwszym poscie. Ale gratuluję serdecznie wyszukania tak cennej pozycji tematycznej. Bardziej interesuje mnie opisane tam schronisko Makkabi na Hali Boraczej i nieopisane, bardzo eleganckie i nowoczesne w Zawoi.

Ferdynans przesłał mi opracowanie dotyczące historii andrychowskich Żydów, opracowane przez

mgr Edwarda Wincentego Szlagora
Muzeum Historyczno – Etnograficzne, Andrychów, ul. Podgórska 3

w treści zaś fragment poświęcony Kocierzy:  "
To tu w górach Beskidu Małego na krótko przed wojną tworzyły się zaczątki budowy przyszłego państwa Izrael i jego armii. Nim jednak to nastało na górze Kocierz koło Andrychowa powstał żydowski ośrodek sportowy, który stał się potem doskonałą bazą szkoleniową dla przyszłych żołnierzy armii izraelskiej. W czerwcu 1938 roku w Zofiówce na Wołyniu i w Porębie pod Łodzią zorganizowano obozy szkoleniowe dla bojowników Irgunu, podziemnej armii założonej przez lidera syjonistycznej prawicy Wladimira Żabotyńskiego.  Uczono tam zasad wojny partyzanckiej, dywersji, zamachów, posługiwania się bronią. Dwudziestu pięciu najlepszych wysłano do tajnego ośrodka szkoleniowego w Andrychowie, gdzie kontynuowali szkolenie pod nadzorem generała Kazimierza Fabryczego, późniejszego dowódcy armii „Karpaty”. Kursantów po zakończeniu szkolenia wysłano statkiem „Polonia” do Izraela, gdzie stanowili zaczątek przyszłej armii. Natomiast obóz szkoleniowy na górze Kocierz działał nadal. W okresie wakacyjnym zebrano młodzież skautowską z Andrychowa, Wadowic, Kalwarii, Bielska i w ramach drużyn kontynuowano szkolenie pod okiem doświadczonych instruktorów. Ostatni obóz odbył się w Andrychowie na Kocierzu w sierpniu 1939 roku. Został on przerwany przez wiadomości o zbliżającej się wojnie.
Rodzice pośpiesznie odbierali swoje dzieci odwożąc je bezpiecznie do domu. W zasobach Muzeum znajduje się część dokumentacji tych wydarzeń a szczególnie nigdzie nie publikowane ostatnie zdjęcie beskidzkich skautów " koniec cytatu.
Piotr przesłał mi też zdjęcie, to samo, które jest w Kulturze Fizycznej, trzymane przez andrychowskiego Żyda, który brał udział w zajęciach na Kocierzu / w załączeniu / .  Czekam zawsze na wszelkie uwagi krytyczne, uzupełnienia, ale rzetelne.

8

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Bardzo się cieszę, że na tym Forum można się dowiedzieć tylu wspaniałych rzeczy o naszym Beskidzie. Z pewnością Forum to jest skarbnicą wielu ciekawych, bardzo ważnych i trudnodostępnych informacji z różnych dziedzin. MF i EK robicie kawał dobrej roboty.
A pomyłki były, są i będą, i trzeba na spokojnie je prostować.

Z niecierpliwością czekam na dalsze informacje z tego tematu.  smile

Ostatnio edytowany przez Staszek (2015-08-01 14:56:34)

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Staszek napisał:

" A pomyłki były, są i będą, i trzeba na spokojnie je prostować "


Wystąpił tutaj jako make - peace, koncyliator, taki, który godzi, jakby wylewa oliwę na fale. Znakomita sentencja i racja. Zawsze potrzebna. Szacunek.

10

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Staszek napisał/a:

A pomyłki były, są i będą, i trzeba na spokojnie je prostować.

Błędy zawsze będą, gdyż na początku XX w, dopiero zaczęły kształtować się mapy a wraz z nim nazewnictwa, które czasami były przekręcane przez autorów.

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

schronisko to znajdowało sie pod szczytem Kocierza / Wielkiej Góry / na wysokości 840 m npm.  Jest to nadinterpretacja przy przepisaniu z Informacyjnego kalendarza, który nie podaje nazwy Wielka Góra. W załączeniu przedruk z Informatora. Po długich konsultajach z Piotrem doszliśmy do wniosku, że już w Informatorze popełniono błąd podając wysokośc schroniska 840 m npm. Sugerowano się nazwą Kocierz, przypisując go szczytowi, który jest prawie godzinę drogi od Przełęczy Kocierskiej, nie ma żadnej infrastruktury, a teraz jest tam rezerwat. Ponieważ nazwą Kocierz określa się też Przełęcz Kocierską, jak i miejscowości pod nią podchodzące, niewatpliwie nastąpiła tutaj pomyłka. Piotr, który posiada materiały na ten temat, określił położenie tego schroniska na Przełęczy Kocierskiej, trochę na zachód, bliżej dzisiejszych kombinatów wypoczynkowych.

Dokładnie to schronisko mieściło się w miejscu, gdzie obecnie w Hotel & Spa Kocierz znajduje się Karczma.
Była to stylowa, obszerna willa - pensjonat.

Ponadto można doszukać się wzmianki w opracowaniu Rydzarda Bogdziewicza - "Schroniska górskie od Beskidu Śląskiego do Czarnohory w latach 1874-1945" na stronie 155, który pisze od 1936 r. na Kocierzy w willi Kalera i Seidenfelda działała licznie odwiedzana przez turystów stacja turystyczna Żydowskiego Towarzystwa Gimanstyczno-Sportowego "Makkabi" z Andrychowa [...]. Obiekt jak pan wspomniał mieścił ok 20 miejsc noclegowych (10 - na łózkach, 10 - na siennikach) o czym dowiadujemy się z Informacyjnego kalendarza narciarskiego na sezon 1937-38 (str 62). Jak wiemy obiekt przetrwał II w.ś., a w latach 50-60 XX w działała tu stacja turystyczna PTTK o czym wspomina Krygowski Władysław w swym drugim wydaniu przewodnika: "Beskidy. Śląski - Żywiecki - Mały i Średni (część zachodnia)" z 1965 na str 339. Na a potem tereny te zostały wykupione przez kopalnię "Miechowice". Budynek popadał w ruinę i w końcu go rozebrano, bo tuż obok został przez Zakład wybudowany nowy jak na te czasy nowy ośrodek wypoczynkowy z telewizorem i z pokojami z łazienką. Jak na te czasy - rarytas i stało się jak się stało, że turyści szli do nowszego, omijając bokiem stare schronisko do którego PTTK nigdy nie dokładało, bo były to ciężkie czasy finansowe dla PTTK-u z tych okolic.
Dalej to już nie ma co pisać bo to że ośrodek potem upadał i jest nowy to już każdy chyba wie.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

11

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Może się też Pan doszukać informacji w artykule "Przeszło 100 schronisk i kilkaset stacyj turystycznych udostępnia zwiedzenie terenów karpackich" w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym z 1937, nr 360 (31 XII) " na str , str 21-22

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Do bacy: jesteśmy na  " ty ". Dziękuję Ci za wszelkie cenne uzupełnienia, choć nic nie przebije Twojej wiadomości o słupku C.V. na Łamanej Skale. 
Wiadomość podana przez Bogdziewicza jest cenna, bo obiekt ŻTGS Makkabi na Kocierzu był wynajmowany, podaje nazwiska żydowskich właścicieli, a myślałem, że był wybudowany przez to Towarzystwo.
Przewodnik Krygowskiego mam otwarty przed sobą, na samym dole 339 str. pisze w rozdziale " Przełęcz Kocierska "



" Dzięki znajdującej się na zach. od drogi st. tur. PTTK / 25 MN w lecie, 7 w zimie /  turyści znajdują dogodny punkt noclegowy.....



Jest to z pewnością dawny budynek ŻTGS Makkabi, o czym Krygowski nie mógł napisać, takie były czasy. Politycznie trzymaliśmy wtedy z Arabami, a jakakolwiek tematyka żydowska była zakazana. Tekst w IKC po powiększeniu jest czytelny. Ustaliłeś też dokładnie położenie tego obiektu. Bardzo wiele nowych wiadomości. Dziękuję. Nawet nie przypuszczałem, że temat tak się rozwinie.

13

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

dokładnie tu jest cała treść tego co Władek pisał

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

14

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

A tu masz informację Ryszarda Bogdziewicza

Ostatnio edytowany przez baca (2015-08-02 07:53:58)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

U bacy ci źródeł dostatek. Przez to zebrała się już spora bibliografia schroniska Makkabi na Kocierzu, licząca chyba 10 pozycji. Szczególną pozycją jest też angielski tekst w Kulturze Sportowej, Częstochowa XIII -2 z 2014 r.  podany przez MF, także nieustające poszukiwania ferdynansa. Tak więc zgodnie z dewizą Habsburgów, niegdyś tu panujących -  Viribus Unitis - z pewnością poszerzymy jeszcze tę wiedzę.

    "Świat jest jeno szkołą szukania;
nie o to chodzi, kto dopadnie,
ale kto przebieży piękniejszą drogę"
Michel de Montaigne

16

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

...No a potem tereny te zostały wykupione przez kopalnię "Miechowice". Budynek popadał w ruinę i w końcu go rozebrano, bo tuż obok został przez Zakład wybudowany nowy jak na te czasy nowy ośrodek wypoczynkowy z telewizorem i z pokojami z łazienką. Jak na te czasy - rarytas i stało się jak się stało, że turyści szli do nowszego, omijając bokiem stare...

A to ośrodek kopalniany wkrótce po wybudowaniu:

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Witam wszystkich.
Wątek schroniska ŻTGS Makkabi z Andrychowa na Kocierzu ma już widzę trochę lat. Wszystkie przedstawione w tym wątku materiały źródłowe były mi znane i również na nich oparliśmy swoją wiedzę o tym obiekcie z kolegą Tomkiem Biesikiem prawie 10 lat temu przy publikacji książki "Schroniska górskie dawniej i dziś" tom Beskid Mały i Beskid Śląski.

I jak to czasami bywa "małe odkrycie" potrafi wywrócić wszystko, co do tej pory wiedzieliśmy, do góry nogami.

Ale po kolei.
Prawdą jest, że w willi na Przełęczy Kocierskiej działała stacja turystyczna ŻTGS Makkabi z Andrychowa. Zaczęła ona swoją działalność w maju 1935 roku.
Prawdą jest też, że w kalendarzykach narciarskich za lata 1936-1939 (ostatnie trzy kalendarzyki wydane przed wybuchem II Wojny Światowej) informowano o schronisku ŻTGS Makkabi z Andrychowa z 10-ma miejscami noclegowymi na łóżkach i 10-ma na siennikach. Nie wiem dlaczego podano tam wysokość 840m?

Pozostało tylko ustalić gdzie się owe schronisko znajdowało. Początek tego roku rozpoczął się właśnie od owego odkrycia 6-cio widokowej pocztówki, na której przedstawiono dopiero co wybudowane schronisko ( nawet chyba z Maxem Hammerem siedzącym na podmurówce ) oraz przedstawiono na pozostałych pięciu ujęciach widoki zimowe okolic Przełęczy Kocierskiej. Dalsze nasze poszukiwania doprowadziły do ustalenia daty budowy tego schroniska ( 1936 rok ) oraz miejsca gdzie się ono znajdowało.

Otóż wiele lat temu skopiowałem z jakiejś strony internetowej o Andrychowie zdjęcie przedstawiające widok willi na Przełęczy Kocierskiej. Teraz po latach mając już wspomnianą wcześniej pocztówkę od razu skojarzyłem, że obiekt znajdujący się w sąsiedztwie willi po zachodniej stronie, to właśnie schronisko ŻTGS Makkabi z Andrychowa. Co ciekawe, zdjęcie wykonano po wojnie więc schronisko ją przetrwało.

Nie wiem jak można wkleić tu to zdjęcie i będę wdzięczny za pomoc.

18

Odp: Schronisko ŻTGS Makkabi na Kocierzu

Paweł Piwowarski napisał/a:

[...] Nie wiem jak można wkleić tu to zdjęcie i będę wdzięczny za pomoc.

Cieszymy się Pawle, że do nas dołączyłeś smile. Napisałam na priv odnośnie Twojego pytania.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/