101

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

no tak, do Groty jednak wcześniej wstąpić trzeba, bo jakżeby nie big_smile, co by to "cosik" znaleźć big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

102

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Skrzyneczka jest, potwierdzam wink

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

103

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

teksanski napisał/a:

Skrzyneczka jest, potwierdzam wink

Super, czyli dzieje się, zabawa trwa! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

104

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

jolanta napisał/a:
teksanski napisał/a:

Skrzyneczka jest, potwierdzam wink

Super, czyli dzieje się, zabawa trwa! big_smile


Tylko wpisów mało smile aż 2 smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

105

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

teksanski napisał/a:

Tylko wpisów mało smile aż 2 smile


... bo jeszcze świeżo ukryta wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

106

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

gratuluję obecnym wpisowiczom no i kiedyś się na pewno mój pojawi w przyszłości  big_smile

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

107

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

baca napisał/a:

gratuluję obecnym wpisowiczom no i kiedyś się na pewno mój pojawi w przyszłości  big_smile

baca - zbieraj synków i do groty, hej pasterze! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

108

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

jolanta napisał/a:

baca - zbieraj synków i do groty, hej pasterze! big_smile

Jeden pewnie się wybierze, ale drugi hmm

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

109

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Może uda się w czasie ferii wpis zrobić ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Po zaporze w Świnnej Porębie i Tatrach przyjechałem do Rzyk Praciaków. Żółtym szlakiem do czerwonego MSB, do skrzyżowania pod Smerekowicą. Posiliłem się bo już nie miałem siły. Przez Polanę Suwory szybko doszedłem do Czarnej Góry. Nigdy tam nie byłem. Oj skałki piękne, mur długi. Wróciłem może pięć minut i w lewo pokazała się jakaś stara droga. No to pewnie do Groty. Nie omyliłem się. Przy Grocie byłem może w 12 minut. Tutaj akurat byłem wiele razy, choć ostatnio może 5 lat temu. Odszukałem puszkę, bardzo dobrze ukryta, wpisałem się. Poprzednio teksański wpisał się dwa albo trzy razy. Bardzo dobra puszka, szczelna zupełnie, struna w woreczku za mocna, już naderwana, nie mogłem otworzyć. Zasłoniłem ją kamieniem i zamaskowałem liśćmi. Udałem się prosto w górę, najstarszą droga dojściową do Groty, teraz tam jakieś stare żółte znaki, których nie było. Kilka okazałych jodeł, jedna u góry powalona. Wyszedłem na płaj, gdzie stała zawsze kapliczka na słupie. Na Forum przeczytałem kiedyś, że została zdewastowana. Chciałem ją zobaczyć, bardzo utkwiła mi w pamięci. Nie było jej, szukałem, poszedłem na zachód, ale nie ma. Teraz celem moim było źródło Zimnej Wody. Poszedłem więc płajem na wschód, przez znane okropne młaki, oparzeliska, które omijałem, ale nie wszystkie, niestety. Po paru minutach oczom nie wierzę, kapliczka stoi. Na krótkim bardzo słupku, jakby wciśnięta od płaju na zewnątrz, zapewne przestawiona na wschód. To dobrze. cdn.  Zimna Woda.
ps. akurat dzisiaj Orange odcięło Internet przed 22 h, to nie dokończę, szkoda.

111

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Po paru minutach oczom nie wierzę, kapliczka stoi. Na krótkim bardzo słupku, jakby wciśnięta od płaju na zewnątrz, zapewne przestawiona na wschód.

Kapliczka stoi cały czas w tym samym miejscu (oczywiście nie licząc okresu gdy jej tam nie było).
Zamieszanie wynika głównie z tego, że obecnie większość turystów dociera do groty po śladach wspomnianego przez Ciebie (żółtego) szlaku.  Ta ścieżka jest obecnie bardziej "rozdeptana" i widoczna, ale nigdy nie przebiegała obok wspomnianej kapliczki.

pozdrawiam
M.

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Dzięki bcFan. Ale ja myślałem, że pójdę do góry ścieżką wzdłuż bardzo starych strzałek na korze buków. Może trzy strzałki dostrzegłem jeszcze ale niżej. Wyżej już nie. Dawniej chodziło się tylko wzdłuż nich, od płaju do Groty i było ich dużo.

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Co do historii puszek. Ferdynans w poscie nr 47 w tym temacie podał najstarszą puszkę na Babiej Górze z 1894 roku. Nie wiem gdzie to Piotr wyszukał, ale ma rację. Załączona pocztówka z 1906 roku ukazuje tę puszkę przymocowaną do podstawy obelisku arcyksięcia. Jest to najstarsza puszka w Beskidach. Sama pocztówka jest reklamą gorących kąpieli na nerwy w Polhorze. Puszka zamontowana przez Niemców przetrwała do I wojny światowej. Baca jest godnym spadkobiercą stawiających puszki w Beskidach. Śledząc historię Babiej Góry następna puszka jawi się dopiero 17 lat temu umieszczona przez Słowaków na małym rogaczu. Po postawieniu nowego słupowskaza przez Polaków / zdj. 2 / przykręcili ją do tego i tak przetrwała do lipca 2015 roku. Ten słupowskaz już wysłużony został zlikwidowany. Postawiono zaś nowy, bardzo solidny, ośmioboczny, z daszkiem stożkowym, który obsługuje szlakowskazy polskie i słowackie. Puszkę niestety zlikwidowano, teraz jej nie ma.

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego


Puszki w Tatrach. Historii ciąg dalszy.
Od 1960 r. pamiętam przez dziesiątki lat puszki na wielu szczytach: Jaworowym, Kieżmarskim, Szatanie, Rumanowym, Lodowym, Wysokiej.
Były to puszki jak na mleko, z dużym deklem uszczelnianym przez kryzę, miedziane. Był w niej zeszyt, ołówek, latem długopis. Fot 1 i 2 puszka na Rumanowym Szczycie, którą trzyma Józek. . Postać leżąca bo zasłaniała Gierlach, a miejsca tam niewiele. Ok. 10 lat temu dano nowe puszki, mocowane do skały, z nierdzewnej blachy, opisane i z sylwetką szczytu. Fot. 3 puszka na Szatanie, zdjęcie z 2014 roku, z ostatniego wejścia. Na Krywaniu ustawiają się w kolejce aby się zapisać. Kisiel też dał zdjęcie takiej puszki ze swojego wejścia na Wysoką. Ładnie zgrana z krzyżem.
Na Gierlachu nie było puszki. Turyści zostawiali prywatne " puszki " z gilz po nabojach, pochowane po zakamarkach skalnych. Podobno wyszukano je po 1968 r. i zniszczono.

115

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

(...)struna w woreczku za mocna, już naderwana, nie mogłem otworzyć.

Prosimy, aby osoba, która będzie wybierała się na poszukiwanie skrzyneczki zabrała ze sobą niewielki woreczek z tzw. struną i podmieniła ten uszkodzony wink

https://lh3.googleusercontent.com/92fV40hLQ79pY-Nrc4jS6GSQ7o4CPdhZQ9nNew82xhmK4VTGxX7d3l3Fj_P6pvcWmm4sS6_PNIx9XLl1v8hTM624T6Xiw8vrHmd_fmv_ePC0y_p_tZrrUESB6G3_q1oT0pxG3pGGAZemO4xj3HE5tTh595VSv4jCij_5DSg3j8CnbpNN9huF8en6wCfDQF8Qm-dZHG3XBElHjrgmj5-FJ44MMtKLrC_M0eELZa8kvsYRbP4MN9jpwHe6m2-XnVj7WktOeClgXXlSdmzjQyGSIjExAh7QDYx2M9TOcLivqGOmCTqhHZ1EvETLsDyhCkJeZTknaqinsQHWxRtBs6ZRKaZMWgDgsq99CGiKbVivDgFlGn_62zuuM8gSrTkW7riydRje3QskXGNnvZbASWylFT9BVkYp74qLjy1Y701W5uvyaklYxlnwaQYyCscs1MvttBTAMVfEiTCk8QKflkQ6dvvHmPlcGllS8wuMXKuWQ-VUCE_cQwOwgF6RynbEPlHRL_5IJ-wJQUgWkvTdvOctVq__bHVoxfX_B8p567y5PXAy7kVABlujMrQicMZrWQeWuvT9=w1210-h908-no

W tym kajeciku wpisani są: ja z koleżanką Gosią, kiedy ponownie ukrywałyśmy skrzyneczkę, potem Teksanski, potem "moja" grupa z Zaolzia - 13.03. no i teraz Eugeniusz Kępiński smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Dziękuję Jolanto za uzupełnienie. Dla mnie zapisy tam ołówkowe są prawie nieczytelne, nie miałem okularów. Dlatego też wziąłem specjalny pisak, który pisze nawet na szkle. Na wszelki wypadek.
Uzupełniłbym tutaj też opis dojścia do skrzyneczki. Dojść poniżej Groty do połączenia potoków i w tym miejscu zwrócić się na zachód, idąc z góry w prawo. Korzeń jest " frontale ".
Nie wydaje się możliwym zabranie poprzedniej skrzyneczki przez wodę. Potok odprowadza wodę z niewielkiego obszarowo i płytkiego wąwozu,  ale o bardzo dużym, wysokogórskim spadku. Naturalnie bardzo szybko. W tych warunkach uzyskanie poziomu wody sięgającej korzenia jest niemożliwe. Taka woda poczyniłaby bardzo duże i trwałe uszkodzenia terenu.

117

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Nie wydaje się możliwym zabranie poprzedniej skrzyneczki przez wodę. Potok odprowadza wodę z niewielkiego obszarowo i płytkiego wąwozu,  ale o bardzo dużym, wysokogórskim spadku. Naturalnie bardzo szybko. W tych warunkach uzyskanie poziomu wody sięgającej korzenia jest niemożliwe. Taka woda poczyniłaby bardzo duże i trwałe uszkodzenia terenu.

Pewnie ja ktoś zabrał... to się zawsze może zdarzyć.

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

118

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

To jest ta skrzyneczka przy Grocie, czy jej  nie ma ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

119

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Jutro będę tamtędy przebiegał więc zbiegne w dół i popatrze ;0

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

120

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

OK, super ! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

121

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

nena napisał/a:

To jest ta skrzyneczka przy Grocie, czy jej  nie ma ?

nenuś jest tam, gdzie była zawsze tzn. tam, gdzie po raz pierwszy ulokował ją Baca  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

122

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Jest smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

Odp: Skrzyneczka w Grocie Komonieckiego

Uzupełnienie do postu nr 114, skrzyneczki w Tatrach: na załączonym filmie z przejścia grani Lodowego Szczytu zobaczyłem puszkę do wpisywanie się na Lodowym Szczycie, taką samą jak nasza na Rumanowym Szczycie z 2005 roku, ale nie miedzianą tylko plastikową. Puszka różowa, dekiel czerwony z pałąkowatą rączką. 23'22" https://www.youtube.com/watch?v=jZXNm_3OjoA