26

Odp: Co to za roślina .

teksanski napisał/a:

Neno w lesie pod drzewem stało. Była do tego tka żyłka przywiązana a drugi jej koniec byłprzywiązany w samej koronie drzewa !


Co do tego ustrojstwa ... To jest sonda radiowa, lub radiosonda meteorologiczna. Są wyposażone w balon. Mogło być tak, że  balonik pękł i wylądowała w lesie. Możliwe, że był przy niej adres dokąd ma dotrzeć.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

27

Odp: Co to za roślina .

Wszystko dobrze rozpoznane łącznie z zanokcicą murową, a po wapieniach sądzę że zdjęcia pochodzą gdzieś z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Jeszcze zdjęcie z godziny 14:41:04 to żywiec cebulkowy (Dentaria bulbifera), natomiast tego ustrojstwa to już nie potwierdzę, bo to nie moja liga wink

28

Odp: Co to za roślina .

29

Odp: Co to za roślina .

hmmm jutro wiec ide po to tylko co z tym zrobic mam ?!

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

30

Odp: Co to za roślina .

Dariuszu zgadłeś bardzo dobrze. Te rośliny jak i sonda są z regionu źródeł Rzeki Sztoła koło Bukowna.Polecam super teren !

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

31

Odp: Co to za roślina .

nena napisał/a:
teksanski napisał/a:

Neno w lesie pod drzewem stało. Była do tego tka żyłka przywiązana a drugi jej koniec byłprzywiązany w samej koronie drzewa !


Co do tego ustrojstwa ... To jest sonda radiowa, lub radiosonda meteorologiczna. Są wyposażone w balon. Mogło być tak, że  balonik pękł i wylądowała w lesie. Możliwe, że był przy niej adres dokąd ma dotrzeć.

Jutro pojade po nią i dam jakieś lepsze fotki !

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

32

Odp: Co to za roślina .

http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/lesnicy- … 20042.html

coś takie dzisiaj znalazłem,podobne smile

33

Odp: Co to za roślina .

Zdjęcie to pochodzi z Beskidu Małego. Oto moje pytanie dla Neny i innych naszych forumowych przyrodników. Do jakiego gatunku rośliny należą te liście ? W zamian za odgadnięcie opiszę ciekawostkę związaną z tą rośliną smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-04-15 17:02:52)

34

Odp: Co to za roślina .

tak bez kwiatka ...  hmm
Viola odorata ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

35

Odp: Co to za roślina .

nena napisał/a:

tak bez kwiatka ...  hmm
Viola odorata ?

Kwiatek będzie jak zostanie odgadnięty gatunek wink Viola się zgadza ale to nie odorata. Dla ułatwienia dodam że tak ogromne liście nie ma żaden inny fiołek smile

36

Odp: Co to za roślina .

Dariusz Tlałka napisał/a:
nena napisał/a:

tak bez kwiatka ...  hmm
Viola odorata ?

Kwiatek będzie jak zostanie odgadnięty gatunek wink Viola się zgadza ale to nie odorata. Dla ułatwienia dodam że tak ogromne liście nie ma żaden inny fiołek smile


Na zdjęciu nie widać, jak duże są liście, bo nie ma punktu odniesienia. W takim razie może Viola palustris smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

37

Odp: Co to za roślina .

To też nie Viola palustris sad Liście te mogą mieć nawet 10 cm średnicy, a ten fiołek przywiązany jest do prześwietlonych lasów grądowych i buczyn gdzie występuje na tym stanowisku smile

38

Odp: Co to za roślina .

Fiołek kosmaty.

39

Odp: Co to za roślina .

Nie fiołek kosmaty (Viola hirta) sad Myślałem że będzie łatwiej ale najwyraźniej ten gatunek fiołka nie jest wam za bardzo znany. Dodam tyle że jest on rzadkością w Karpatach i przy identyfikowaniu gatunku brał bym uwagę wskazówki które już podałem oraz wszystkie znane fiołki w Polsce.

40

Odp: Co to za roślina .

Czyżby jak mawiają Czesi Violka bílá? 
Viola alba-Fiołek biały?

41

Odp: Co to za roślina .

Muszę was przeprosić bo co się okazało te liście nie należą w ogóle do fiołka, choć do złudzenia go przypominają że nawet ja zostałem wprowadzony w błąd, a jak wiadomo nie jestem jakimś wielkim specjalistą od roślin nasiennych. Wystarczy dokładnie przypatrzeć się brzegu liścia a zobaczy się że takie zakończenie niebrzuszkowate nie mają fiołki big_smile Wielki jest jednak ten kto dojdzie co to faktycznie jest za roślina big_smile
Moim celem inwentaryzacji było potwierdzenie jedynego stanowiska w Beskidzie Małym i w śląskiej części Karpat fiołka przedziwnego (Viola mirabilis) z grądu w Żarnówce Dużej którego jak na razie nie udało mi się tam znaleźć. Był to fiołek o którego właśnie mi chodziło big_smile

42

Odp: Co to za roślina .

Kolejna sensacja dzisiejszego dnia ?. big_smile Oprócz stanowiska cieszynianki wiosennej, po którą się do Bachowic udaliśmy, odnaleźliśmy również dosyć obfite stanowisko fiołka wonnego w odmianie białej (Viola odorata) ! smile
Fiołek ten podobny jest bardzo do fiołka białego (Viola alba), rośliny umieszczonej na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) w grupie gatunków wymarłych (kategoria zagrożenia: Ex). Jest naprawdę piękny ! big_smile

https://lh3.googleusercontent.com/-MZ2aTmVocRQ/Vxuq-JzJ-wI/AAAAAAAAdpY/ghC0on5kpsc_7tXBLM4PdCYyJkS_n6z0gCCo/s912/100_5775.JPG
fot: nena

https://lh3.googleusercontent.com/-4g8v9bSEg80/Vxuq0F2w-AI/AAAAAAAAdpY/313XTK9eNhA5A3eXx11sc49FLxijUJaqACCo/s800/100_5764.JPG
fot: nena

Ostatnio edytowany przez nena (2016-04-24 11:03:43)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

43

Odp: Co to za roślina .

Chcecie wiedzieć co to w rzeczywistości za fiołek. Ciężko mi było do tego dojść ale się udało smile Niestety nie jest to fiołek biały (Viola alba). To by było coś nieprawdopodobnego znaleźć roślinę uważaną za wymarłą w Polsce, choć ostatnio tego fiołka stwierdzono w rezerwacie Łężczok koło Raciborza big_smile Ten przecudnej urody fiołek to częsty fiołek wonny (Viola odorata) w rzadkiej odmianie białej smile Sam nigdy takiego nie widziałem big_smile
Oto moje fotomakro smile

44

Odp: Co to za roślina .

Dariusz Tlałka napisał/a:

Ciężko mi było do tego dojść ale się udało smile Niestety nie jest to fiołek biały (Viola alba). To by było coś nieprawdopodobnego znaleźć roślinę uważaną za wymarłą w Polsce, choć ostatnio tego fiołka stwierdzono w rezerwacie Łężczok koło Raciborza big_smile Ten przecudnej urody fiołek to częsty fiołek wonny (Viola odorata) w rzadkiej odmianie białej smile Sam nigdy takiego nie widziałem big_smile
Oto moje fotomakro smile

Szkoda big_smile , ale bardzo do niego podobny big_smile . No cóż następnym razem się nam uda Darku big_smile wink ! Poprawiam więc smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

45

Odp: Co to za roślina .

Jeszcze niejedno Darku odkryjesz. Fiołek wonny piękny!  big_smile

Ostatnio edytowany przez Włóczykijka (2016-04-24 11:23:26)

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

46

Odp: Co to za roślina .

nena napisał/a:

Szkoda big_smile , ale bardzo do niego podobny big_smile . No cóż następnym razem się nam uda Darku big_smile wink ! Poprawiam więc smile

Tak już nam się trafiło świetna jakość nad fatalną rzadkość wink
Następnym razem na pewno znajdziemy coś rzadszego smile

Włóczykijka napisał/a:

Jeszcze niejedno Darku odkryjesz. Fiołek wonny piękny!  big_smile

A najlepiej jakiś drogocenny skarb wink

47

Odp: Co to za roślina .

big_smile dokładnie ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/