4,751

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

łupki pstre .

Ostatnio edytowany przez Gustek (2016-09-29 16:15:39)

4,752

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Są różne rodzaje łupków w zależności jaką ich cechę weźmiemy pod uwagę. Mnie jednak chodziło o łupki pstre, które można oglądać m.in. na brzegach Wieprzówki w Rzykach, dlatego punkt dla Gustka za prawidłową odpowiedź. Gustku zadajesz.

157 - sprocket73
136,5 - kisiel
54 - jolanta
49 - Cyberniok
46,5 - Gustek
43,5 - baca
36,5 - nena
26    - MF
24,5 - Darek Tlałka,
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi
15,5 - Bisqp
13 -  tomkos, Eugeniusz Kępiński
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
11 - Karo
9 - bcFan
8 - mały pikuś
7- teksanski,
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek, Staszek
5,5 - Skorpion
5 -  Macieks,
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
1,5 - kris_61
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4,753

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Co to za szczyt w prawym górnym rogu  ?

4,754

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Szczyt jakby Gancarz, ale dolina zupełnie inna.

4,755

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Gdzieś w okolicy Targanic ?

Ostatnio edytowany przez łysy z łysiny (2016-10-03 20:18:54)

O czym ja mam rozmawiać z człowiekiem, który nie rozróżnia wesołego letniego picia od jesiennego depresyjnego pijaństwa ?

4,756

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Kiczora?

4,757

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Ja myślę, że Eugeniusz zgadł wink
Zdjęcie z grzbietu Smużki.

4,758

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

sprocket dobrze myśli a Eugeniusz dobrze zgaduje i zadaje następne pytanie .
A oto inne ujęcie Gancarza ze Smużki :

gdzie występuje namiastka murawy kserotermicznej ,rośnie dziewięćsił bezłodygowy,goździk kropkowany ,lepnica rozdęta , podkolan biały.

157 - sprocket73
136,5 - kisiel
54 - jolanta
49 - Cyberniok
46,5 - Gustek
43,5 - baca
36,5 - nena
26    - MF
24,5 - Darek Tlałka,
22 - darkheush
19,5 - MK
19,0 - Tomrod
18,5 - łysy z łysiny
17,5 - rufi
15,5 - Bisqp
14,0 - Eugeniusz Kępiński
13 -  tomkos
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - 740715
11 - Karo
9 - bcFan
8 - mały pikuś
7- teksanski,
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek, Staszek
5,5 - Skorpion
5 -  Macieks,
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
2,5 - wizjoner
1,5 - kris_61
1 - Inga, Paweł, piotr, jasiomateuszek

Ostatnio edytowany przez Gustek (2016-10-04 15:52:19)

4,759

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Rzeczywiście inna dolina, bo to sam grzbiet. Ten i tak składa się z dwóch dolin. Uzupełnienie odpowiedzi, jak tutaj Gustek, jest bardzo kształcące i powinno być praktykowane.

Leskowiec! Piękna nazwa i góra. Kto by jej nie znał, kto by na niej nie był!
Nie jest to jednak nazwa zastrzeżona dla tej góry. Kiedyś na Forum prezentowałem wino słodkie " Leskowiec "z wytwórni dawnej dworskiej w Jaszczurowej. Już nie mogę znaleźć gdzie.
Poszukując dotarłem jeszcze do kilku nazw " Leskowiec ", znanych Forumowiczom, wartych uporządkowania. Nazwa schroniska Leskowiec i LZS Rzyki Leskowiec. Nazwa Leskowiec jest unikalna, nigdzie indziej nie spotykana w Polsce, co sugeruje jej obce, zapewne czeskie pochodzenie. Prawdopodobnie ma związek z tym starym herbem czeskim . Nazwa tego herbu, jak i nim pieczętującymi się, jak i ich dóbr brzmi tutaj Leskovetz. Pisana też była Leskovec i Leskovac. We wschodnich Czechach są dwie miejscowości o nazwie Leskovec lecz posiadają już współczesne herby.

Pytanie: Leskowiec jest to też nazwisko człowieka. Proszę poszukać jego imię, czas, miejsce i rodzaj działalności. Najprawdopodobniej jest to pseudonim wzięty od naszego Leskowca, gdyż takiego nazwiska w Polsce teraz nie ma i z pewnością nigdy nie było.

4,760

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Jure Leskovec – współczesny profesor informatyki na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.
Prowadzi  badania z dziedziny górnictwa i modelowania dużych sieci społecznych i informacyjnych.

Ponadto znalazłem dwie nazwy Leskowiec na Geoportalu.gov

Leskowiec – przysiłek wsi gmina  Koszarawa , powiat żywiecki,
Leskowiec – łąka w gminie Kobiór powiat pszczyński.

i etykietka wspomnianego  wcześniej wina.

Ostatnio edytowany przez Gustek (2016-10-05 22:14:01)

4,761

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

To mogłaby być jedna z wersji, najprostsza do wyszukania w internecie. Ale tu chodzi o Polaka o nazwisku, czy zapewne pseudonimie, Leskowiec. Tak jak nasza góra. Jest w internecie, choć trudno go znaleźć.

4,762

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Prawdopodobne też, że ten profesor Jure Leskovec jest potomkiem pieczętujących się tym herbem Leskowetz i sam przynależy do tego herbu.

4,763

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Brawo Gustek! To ja też mam ciekawostkę. Kolekcjonerski nos rzadko myli. Ten Leskowiec to pseudonim, jak przypuszczałem, i oczywiście pochodzi od naszego Leskowca, naszej góry. A to dlatego, że dotarłem teraz do " oryginału ". Jest to wadowiczanin ur. w 1903 roku.

4,764

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Znaczek LZS Rzyki Leskowiec, dość rzadki ale dostępny.

4,765

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Kiedyś natknąłem się na taki:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Leskovec,_Celje jest jeszcze kilka innych Leskowców, Javornice itp nawet w krajach byłej Jugosławii.

4,766

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

To są przyczynki do tematu, które trzeba odnotować. Na północ nieco od Tatrzańskiej Szczyrby, tej od Szczyrbskiego Jeziora i Szczyrbskiego Szczytu w Tatrach, jest wzgórze Lieskovec, tłumaczone na język polski jako Leskowiec i tak zapisywane. Wszystko to potwierdza obce, z pewnoscią czeskie pochodzenie nazwy naszego Leskowca.

4,767

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Pytanie o Leskowcu ma coraz bardziej rozbudowaną oprawę
która mogłaby się znaleźć  w dziale : "Szczyty Beskidu Małego - Leskowiec "

4,768

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Jest jeszcze hotel Leskowiec w Andrychowie.
Ale to chodzi o wadowiczanina. Ma całą stronę zapisaną gęsto w internecie, ale pod prawdziwym nazwiskiem. Dziwne, że w haśle nie ma jego pseudonimu. Ale jest ten pseudonim w znacznie bardziej wiarygodnym źródle niż Google.

4,769

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Ze zdziwieniem stwierdziłem teraz, że tej postaci nie ma w kategorii
Strony w kategorii „Ludzie urodzeni w Wadowicach”. A powinien być. Z pewnością na to zasługuje.

4,770

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Czy może chodzi o Tadeusza Kotlarczyka ?  sekretarza   Sądu   Grodzkiego   w   Wadowicach,   a   prywatnie
aktora - animatora miejscowego amatorskiego życia teatralnego, założyciela Towarzystwa im. Władysława Jagiełły
"Jagiellonki", przy którym, aż po rok 1930, działały zespoły teatralne i orkiestry .

Ostatnio edytowany przez nena (2016-10-06 18:01:21)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4,771

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Niestety nie. Kotlarczykowie są na tej stronie: urodzeni w Wadowicach. Ten Leskowiec niestety nie jest. Napisałem to w poście powyżej.

4,772

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Tadeusza nie ma wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4,773

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Rzeczywiście, zapamiętałem dwóch Kotlarczyków, nie przypuszczałem, że Wadowice wydały aż tylu sławnych. Ale nie, to nie ta osoba.

4,774

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

Tadeusz Kotlarczyk ma piękny życiorys

To może chodzi o ks. Edwarda Zachera ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4,775

Odp: Zgadnij, co to jest / gdzie to jest ?

To jest zły trop nena. Tak Kotlarczyk jak i ks. Zacher nie mogli przyjąć takiego pseudonimu jak i innego. Taki przyjmuje się w określonym celu, aby ukryć swoje nazwisko. To można złamać, ale coraz bardziej zdaję sobie sprawę, że jest to trudne. Ten Leskowiec nie miał wiele wspólnego z Wadowicami, poza tym, że tam się urodził i pewnie chodził do szkoły. Więcej nic. Dlatego nie jest tam znany. Musiał bywać na Leskowcu i taki pseudonim wybrał, na mój gust, z tęsknoty. Nie chcę też podać jego imienia pseudonimowego, bo by Wam się komputery przegrzały.