26

Odp: Świnna Poręba

Z nurtem życia - powstaje film przyrodniczy, który opowiada o przemijającym świecie natury wokół budowy zbiornika w Świnnej Porębie.
Prace nad wyjątkowym filmem o polskiej przyrodzie rozpoczęły się pięć lat temu. Premiera prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku.

Więcej w artykule.

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

27

Odp: Świnna Poręba

Zapowiada się bardzo ciekawie smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

28

Odp: Świnna Poręba

Od 03.10.2016r będzie rozbiórka mostu na Skawie w ciągu drogi Mucharz-Zagórze.

http://www.wadowiceonline.pl/wydarzenia … -rozbiorke

Pozostało kilka dni do zobaczenia go w naturze a potem tylko archiwalne zdjęcia albo wspomniany wcześniej film "Bangistan"

Odp: Świnna Poręba

Dzięki Gustek za informację, nie omieszkam to udokumentować.

Odp: Świnna Poręba


Gustek! Alarm był fałszywy. Ten artykuł też. Wczoraj byliśmy na zaporze, oglądnęliśmy most i ma on się dobrze. Z rozmowy przeprowadzonej z osobą kompetentną wiemy, że most nie zostanie rozebrany dopóki nie zbudowana zostanie obwodnica, tak jak już pisałem. Do końca roku będzie czynny. Most jest już mocno sfatygowany. Bardzo ciężki sprzęt budowlany zniszczył już znacznie nawierzchnię drewnianą. Powoduje też silne drgania przy przejeździe. Amplituda huśtawkowa.

Odp: Świnna Poręba

Tutaj jako ciekawostka: dwie sztuczne wyspy dla ptactwa wodnego na zaporze:
1. widok z mostu, przedzielone słupem żelaznym konstrukcji
2. widok od wschodu, z dojazdu od strony Mucharza

32

Odp: Świnna Poręba

Ale to jeszcze nie koniec? Ciekawe jak będzie wyglądał zbiornik, kiedy będzie napełniony do maximium ?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

Odp: Świnna Poręba

Zbiornik jak zbiornik, będzie miał żaglówki. Mnie interesowała próba zmiany nazwy zbiornika. Obrazuje to mentalność Polaków. Zamiast takiego nie bardzo brzmiąco:  Świnna Poręba, żądano nazwy Zapora Wadowicka i Zapora Jana Pawła II. To patrioci z północy. Miejscowi żądali: Zapora Mucharska. I ci i ci, w znacznej mierze chcieli zbiornik nazwać: Zapora Spuły. Miejscowego Żołnierza Wyklętego, bohatera walki o niepodległość na tym terenie, szczególnie w Mucharzu.

34

Odp: Świnna Poręba

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Zbiornik jak zbiornik, będzie miał żaglówki. Mnie interesowała próba zmiany nazwy zbiornika. Obrazuje to mentalność Polaków. Zamiast takiego nie bardzo brzmiąco:  Świnna Poręba, żądano nazwy Zapora Wadowicka i Zapora Jana Pawła II. To patrioci z północy. Miejscowi żądali: Zapora Mucharska. I ci i ci, w znacznej mierze chcieli zbiornik nazwać: Zapora Spuły. Miejscowego Żołnierza Wyklętego, bohatera walki o niepodległość na tym terenie, szczególnie w Mucharzu.

No tak, teraz jest moda na "Wielkich Polaków". A może "Zapora Narodowa"?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

35

Odp: Świnna Poręba

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

Zbiornik jak zbiornik, będzie miał żaglówki. Mnie interesowała próba zmiany nazwy zbiornika. Obrazuje to mentalność Polaków. Zamiast takiego nie bardzo brzmiąco:  Świnna Poręba, żądano nazwy Zapora Wadowicka i Zapora Jana Pawła II. To patrioci z północy. Miejscowi żądali: Zapora Mucharska. I ci i ci, w znacznej mierze chcieli zbiornik nazwać: Zapora Spuły. Miejscowego Żołnierza Wyklętego, bohatera walki o niepodległość na tym terenie, szczególnie w Mucharzu.

kris_61 napisał/a:

No tak, teraz jest moda na "Wielkich Polaków". A może "Zapora Narodowa"?

Nie lepiej dla świętego spokoju zostawić tylko "ZAPORA " ? lol  wink

Ostatnio edytowany przez nena (2016-10-12 20:10:34)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Odp: Świnna Poręba

Zapora musi musi mieć jakąś nazwę. Jak już 30 lat jest Świnna Poręba, wszyscy ją znają, śledzą jej powolną budowę. To tak jak stare drzewo.

Odp: Świnna Poręba

Niestety, most na Skawie zaczęli rozbierać, to już koniec, 27.10.2016 r.

Odp: Świnna Poręba

W oparciu o konstrukcję rozbieranego mostu postanowiono, na gorąco, wybudować krzyż w Mucharzu. Sprawa jest tylko w fazie życzeń, ale realnych. Zaangażowany jest w to już proboszcz mucharski. Wykonanie projektu będzie niezwykle trudne. Chodzi o dopasowanie dużych gabarytowo elementów konstrukcyjnych mostu do jakiegoś smukłego krzyża. Myśl jest ciekawa i godna poparcia, ze względu na zachowanie na miejscu elementów historycznego, ostatniego mostu na zaporze. W publikowanych tekstach można przeczytać połączone razem nazwy : Zapora Świnna Poręba i Jezioro Mucharskie. Jak wyżej napisałem, lokalni patrioci zapewne nigdy nie zrezygnują z lokalnej nazwy.

39

Odp: Świnna Poręba

P

Eugeniusz Kępiński napisał/a:

W oparciu o konstrukcję rozbieranego mostu postanowiono, na gorąco, wybudować krzyż w Mucharzu. Sprawa jest tylko w fazie życzeń, ale realnych. Zaangażowany jest w to już proboszcz mucharski. Wykonanie projektu będzie niezwykle trudne. Chodzi o dopasowanie dużych gabarytowo elementów konstrukcyjnych mostu do jakiegoś smukłego krzyża. Myśl jest ciekawa i godna poparcia, ze względu na zachowanie na miejscu elementów historycznego, ostatniego mostu na zaporze. W publikowanych tekstach można przeczytać połączone razem nazwy : Zapora Świnna Poręba i Jezioro Mucharskie. Jak wyżej napisałem, lokalni patrioci zapewne nigdy nie zrezygnują z lokalnej nazwy.

Mnie się pomysł z krzyżem nie podoba. Lepiej, byłe elementy mostu wykorzystać do pozostawienia jakiegoś śladu związanego z przeprawą  lub historiaą tego miejsca jako ciekawostkę turystyczną.

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

40

Odp: Świnna Poręba

Zostało jeszcze jedno przęsło  konstrukcji mostu. Dzisiaj wygląda to tak.;

Odp: Świnna Poręba

Wczoraj, w ostatni dzień roku 2016, jechaliśmy do Jaszczurowej, aby z Suszyc wyjść na Leskowiec. Widok na jezioro z estakad przed Jamnikiem potwierdza jednoznacznie, że dawne urządzenia techniczne, most, drogi, nie tylko nie istnieją, ale zostały te już zalane wodą. Poziom wody zbliża się już do sztucznych wysp. Droga, którą dojeżdżało się z Mucharza do mostu i miejsce gdzie był most, są już pod wodą. Można by powiedzieć, że już " po zawodach ", dosłownie. Do tematu jednak należy poszukiwać materiałów archiwalnych.
Ad perpetuam rei memoriam należy przypomnieć, że przełom Skawy od Świnnej Poręby do Skawiec i przejazd jego koleją, był najpiękniejszy w Polsce.

42

Odp: Świnna Poręba

powstał nowy film, kontynuacja pierwszego, ciekawy a ujęcia super smile polecam
https://youtu.be/kH-_LWTRIRQ

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

43

Odp: Świnna Poręba

Czekam na premierę, ponoć w kwietniu 2017. Zapowiada się bardzo ciekawie smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

44

Odp: Świnna Poręba

nena napisał/a:

Czekam na premierę, ponoć w kwietniu 2017. Zapowiada się bardzo ciekawie smile.

premiera coś się przedłuża, miała już być w grudniu 2016. Trza być cierpliwym big_smile

"...nigdy nie mówię nigdy..."
https://www.facebook.com/andrzejkisiel1974

45

Odp: Świnna Poręba

już nic nie będzie takie jak kiedyś:


zrobione ze szlaku zielonego w piątek 2 czerwca.

Ostatnio edytowany przez pan_tadeusz (2017-06-07 21:25:55)