Temat: Schronisko na Hrobaczej Łące

Jako, że w BM mamy oprócz dwóch PTTK-owskich schronisk także trzecie, które wsławiło się swoją historią, a niewiele sie o nim wspomina. Mam wiele sprzecznych, różnych teorii opisywanych w literaturze turystycznej, czy lokalnych pismach.
Nawet dane na temat powstania i historii schroniska opublikowane na Wikipedii wydają  się mało szczegółowe i nie do końca zgodne z prawdą.

Bywałem tam w latach 80, i na początku 90 tych na różnych imprezach masowych, kiedy udostępniano schronisko. Bowiem administrowała nim Rolnicza spółdzielnia produkcyjna z Czernichowa. Z zasady był to obiekt zamknięty dla normalnego ruchu turystycznego.

Jeśli chodzi o sam początek istnienia tego schroniska, o czym nigdzie oficjalnie nie wspomniano, to prawdopodobnie pierwszym właścicielem i budowniczym było niemieckie towarzystwo Beskidenverein.

Zapraszam!  smile  Wypowiedzcie się na temat historii zalet i wad tego szczególnego i pięknego obiektu. smile

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2011-11-30 10:46:59)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

2

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

Cóż zalet ma kilka,mn, położenie widoki,cisza itp.Wadą jedynak są ceny posiłków,za grochówkę z pieczywem+pyffko 15 zeta.Ale muszę przyznać że smakowała mi jak mało gdzie.

Góroczub.

3

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

mirek napisał/a:

Cóż zalet ma kilka,mn, położenie widoki,cisza itp.Wadą jedynak są ceny posiłków,za grochówkę z pieczywem+pyffko 15 zeta.Ale muszę przyznać że smakowała mi jak mało gdzie.

Na Magórce zupa też tyle kosztuje. Nawet sporo osób było w niedzielę w tym schronisku, jednak tak jak za dobrych starych czasów w prywatnym schronisku można konsumować swoje jadło wink To się chwali.
Ponadto  zaciekawiło mnie to, kto tak dobrze gotuje, skoro tylko ten pan, który tam jest, raczej chyba tylko administruje ten obiekt?

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2011-11-30 13:02:21)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

4

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

Nie wiem kto gotuje, ale mnie smakowała grochówka.To było w tygodniu i może więcej jak   ugotował dla siebie przy .

Góroczub.

5

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

Dowiedziałem się ostatnio z odpowiedniego źródła, którego wy zdradzić nie mogę,  hmm  że planowana jest przebudowa drogi, prowadzącej na Hrobaczą Łąkę.

W schronisku założona jest instalacja elektryczna, która ziemią jest połączona z nowo wybudowanym transformatorem. Jest tez podłączona instalacja wodociągowa smile

Co prawda prąd jeszcze nie działa, bo nie jest jeszcze ukończona na tyle, by mogła być odebrana przez elektryka i strażaków.

https://lh6.googleusercontent.com/-mgm3ObCMSkk/Ttn7CVvLO3I/AAAAAAAABj4/p2JoldDmHoQ/s800/P1010833.JPG

Natomiast fundacja S.O.S. Obrony Poczętego Życia, której patronują księża Pallotyni ubiega się o wydanie pozwolenia na budowę dużego obiektu z dużym parkingiem, który ma być usytuowany na rozległej polanie tuż po lewej stronie schroniska, patrząc od strony Żarnówki Małej.

Obawiam się, że zostanie wybudowany kolejny moloch na sposób )( Kocierskiej lub parciaków wink

Jeszcze inna historia, którą usłyszałem z ust dalszego krewnego, byłego właściciela schroniska, to przekazanie gruntów i schroniska przez "Rutka" na rzecz fundacji  yikes

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2011-12-25 16:20:34)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

Z przebudowy drogi asfaltowej na Hrobaka- mam nadzieję że chodzi tu o odremontowanie ostatnich 2 km , które tylko przypominają że kiedyś istniał tam asfalt- bardzo sie cieszę , bo w końcu całe 4 km drogi beda w dobrym stanie i bedę mógł tam trenować podjazdy kolarskie- a podjazd na Hrobaka 4km- średnie nachylenie12%, jest jednym z najtrudniejszych w Polsce. Co prawda podobne parametry posiada sąsiednia Magórka, ale z Kęt do niej już mam nieco dalej. Natomiast co do powstającego molochu na hrobakowych polanach, to oczywiście jest to smutne sad , i miejmy nadzieję że jednak do tego nie dojdzie!!!

7

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

Niestety kolejne miejsce trzeba będzie omijać, albo traktować je jako przelotowe.

8

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

lowell79 napisał/a:

Niestety kolejne miejsce trzeba będzie omijać, albo traktować je jako przelotowe.


lowell79]
- Ja też bym chciał mieć nadzieję, że przynajmniej przez te kilka kolejnych lat do tego nie przyjdzie smile Kiedy nie było prądu drogi i wody, to tu się nikt nie pchał, ale jak te sprzyjające czynniki zostały zaspokojone, to pewnie chętni będą. Do tej pory o  drogę na Hrobaczą nikt nie zabiegał i nie  manifestował, to nie budowali.

Zatem ma ktoś siłę przebicia, my turyści damy radę i starą smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

9

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

jeden z ostatnich numerów Kroniki Beskidzkiej wspominał o tym, że wkrótce ma zostać przebudowane schronisko, zmiana dachu, udostępnienie lepszych miejsc noclegowych plus elektryczność i prysznice. W ogóle jedną z opcji ma być postawienie schroniska od nowa. O parkingu też słyszałem, podobnie o saunie i o wyciągu narciarskim od strony Żarnówki. O to się ponoć w najbliższym czasie starają księża.

10

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

wawri napisał/a:

jeden z ostatnich numerów Kroniki Beskidzkiej wspominał o tym, że wkrótce ma zostać przebudowane schronisko, zmiana dachu, udostępnienie lepszych miejsc noclegowych plus elektryczność i prysznice. W ogóle jedną z opcji ma być postawienie schroniska od nowa. O parkingu też słyszałem, podobnie o saunie i o wyciągu narciarskim od strony Żarnówki. O to się ponoć w najbliższym czasie starają księża.

Jak znam życie to nie będą mieli z tym żadnego problemu.

11

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

W niedzielę odwiedziłyśmy z Włóczykijką schronisko i byłyśmy mile zaskoczone nowymi porządkami smile

Zrobiło się przestronnie, zdecydowanie czyściej i nie miałam żadnych oporów, aby coś zjeść czy wypić.

W planach jest remont górnych pokoi - nawet nie wiedziałam, że są takowe wink Okazuje się, że są również "prawdziwe" kibelki i natrysk  tongue

Gospodarzem jest Przemkiem  big_smile chyba znany w chatkowym światku wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

12

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

Było ktoś ostatnio na Hrobaczej w schronisku? Czy te schronisko jest czynne, by coś na ruszt wciepnąć? Pogoda się poprawia może bym tak się wybrał  na rekonesans wink Mam nadzieję, że śniegu chyba wiele nie ma?

Z góry dziękuje  i pozdrawiam smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

13

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

Pisałem nawet o tym w swoim temacie. Ostatnio byłem w schronisku na Hrobaczej Łące i jest one czynne wraz z sklepikiem i noclegami na dole smile

14

Odp: Schronisko na Hrobaczej Łące

Dariusz Tlałka napisał/a:

Pisałem nawet o tym w swoim temacie. Ostatnio byłem w schronisku na Hrobaczej Łące i jest one czynne wraz z sklepikiem i noclegami na dole smile

Dziękuję bardzo Darku smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .