Temat: Bliźniaki

Bliźniaki to grupa szczytów, w zasadzie dwóch bliźniaczych. Jeden z nich wyższy nosi nazwę Giermotka (Giermadka) który wznosi się on na wysokość 564 m, chociaż spotkałem się też z wysokością 572 m. Bliźniaki znajdują się w niskim paśmie Iłowiec-Łysa Góra. Położone są nad Chocznią i Kaczyną. Jego stoki są bardzo strome. Prowadzi tutaj żółty szlak idący z Inwałdu do Kleczy Dolnej. Na jego zachodnim stoku znajduje się obryw kamieniołomu, jednego z dość licznych w tej okolicy.

2

Odp: Bliźniaki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Bliźniaki to grupa szczytów, w zasadzie dwóch bliźniaczych. ... Bliźniaki znajdują się w niskim paśmie Iłowiec-Łysa Góra. ...

Dla mnie Bliźniaki są ładne z okna samochodu kiedy jadę do Wadowic z Kęt.
Podejście daje w kość idąc od Kaczyny, ale złe wspomnienia dotyczą starych dziejów.
Kiedy uznałem że BM trzeba pomóc pierwszymi moimi tablicami w 2002r. było Darku pasemko górskie opisane przez ciebie. Wykonałem na wszystkie szczyty nazwy (od Andrychowa po Czartak łącznie z Bliźniakami) i dostarczyłem do PTTK WADOWICE, przeleżały w szafie 6 lat. Dopiero nowy zarząd kiedy się upomniałem, mi je z powrotem wydał. Obecnie mam wolną rękę i zgodę zarządu w moich poczynaniach.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

3

Czasami opieszalość naszych urzędników nie zna granic MK. Aż żal, że tacy ludzie zajmują stanowiska i udają , że coś robią , bo wielu jest takich , którym naprawdę zależy na zrobieniu czegoś dobrego. A najbardziej żal tego, że nie docenia się wkładu pracy innych. Mało tego, często odwala się ciężką robotę , tak jak to piszesz MK i podaje pod nos gotowca i im nadal się nie chce. Dobrze, że chociaż pozwolili Ci zająć się sprawą umieszczania tych tablic.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4

No właśnie Bliźniaki. Kiedyś przedarłem się zimą (metr śniegu) od przeł. Panczakiewicza (a właściwie to od Gronia JPII, ale mówimy tu o tym żółtym szlaku) w stronę Andrychowa. Zejście z Biadasowa na Andrychów już po ciemku w niezłej zadymce. W tym roku myślę o przejściu całości tego żółtego (od Inwałdu po Czartak) w zimie. Teren jest w ogóle mało uczęszczany, a już zimą to tam nikogo nie spotkam. No chyba, że jakiegoś BESKIDoczuba wink Pomyślimy, niech tylko śnieg spadnie wink

Co mi z tamtego wypadu pozostało w pamięci najbardziej, to samotny rottweiler hasający sobie po Kaczynie. Brrrr hmm

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

5

darkheush napisał/a:

No właśnie Bliźniaki. Kiedyś przedarłem się zimą (metr śniegu) ...
Co mi z tamtego wypadu pozostało w pamięci najbardziej, to samotny rottweiler hasający sobie po Kaczynie. Brrrr hmm

Kiedy mi zdarzyło się pokonać zimą szlak Inwałd przez Bliźniaki do Czartaka także miałem nieprzyjemne spotkanie z chyba tym samym rottweilerem. Jakoś przeżyłem ale jak mi przyjdzie od Kaczyny wychodzić na Bliźniaki to rozglądam się i „mam pietra”.
A co do Beskidoczubów w okresie zimowym na tej trasie to chyba nie ma co liczyć, jedynie zwierzątka smile można spotkać.

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

6

MK napisał/a:

A co do Beskidoczubów w okresie zimowym na tej trasie to chyba nie ma co liczyć, jedynie zwierzątka smile można spotkać.

Ej no Marku, nie przesadzaj wink . Zwierzątka pijają na co dzień wodę, a Czuby inny płyn o mocno złocistej barwie smile Tej zimy jedno nie-zwierzątko będzie pewnie można kiedyś potkać w tamtych okolicach. O planowanym terminie nie omieszkam poinformować na forum wink

A odnośnie rottweilera. Zaczął za mną człapać tuż przy ostatnich chałupach (tych letniskowych, choć z 5 lat mnie tam nie było i mogło się coś pozmieniać) jak się schodzi z Bliźniaków na asfalt w Kaczynie. Zauważyłem go jeszcze jak stał za płotem. Szczeknął ostrzegawczo ze 4 razy i dreptu, dreptu w bezpiecznej (dla mnie) odległości 50 metrów za mną. Odpuścił sobie dopiero jak wlazłem w las na przeciwległe zbocze. Ale cały czas, jak za mną szedł, w wyobraźni miałem widok moich "pięknie" potarganych portek na d..... wink

Jan Himilsbach

7

darkheush napisał/a:

O planowanym terminie nie omieszkam poinformować na forum wink

Daj znać z wyprzedzeniem, żebym zarezerwował weekend wink

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-09-20 07:17:06)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

8

darkheush napisał/a:

Ale cały czas, jak za mną szedł, w wyobraźni miałem widok moich "pięknie" potarganych portek na d..... wink

to chyba mocno optymistyczna wizja , darkheush big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

9

nena napisał/a:

to chyba mocno optymistyczna wizja , darkheush big_smile

No powiem Ci, że dodaje motywacji i sił do wędrówki big_smile

Jan Himilsbach

10

Każdy z was pisze o Bliźniakach i pewnie kojarzy nazwę z podwójnym szczytem

Otóż nazwa Bliźniaków według ludowej etymologii pochodzi od założycieli wioski, braci bliźniaków Jędrzeja i Grzegorza Berskich.

http://bacadom.republika.pl/ponikiew.jpg
Widok na Ponikiew z Gronia Jana Pawła II. Nad nią góruje pasemko Bliźniaków i Łysej Góry

Ostatnio edytowany przez baca (2010-11-07 09:48:42)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

11

Jam mam podobne zdjęcie z przed tygodnia. Wygląda na to, że te po lewej stronie, to chyba są Bliźniaki?

http://i3.fmix.pl/fmi1716/52c60eda000af64c4ccf0952

Wstyd mi się przyznać, że nigdy tego szlaku żółtego nie przeszedłem. Te w bezpośredniej bliskośći Wadowic tak. Dlatego kolejne wyzwanie mniejszej wagi przede mną smile

Macie siłę przekonywania. wink

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

12

Tak Zgadza się Poprawiłem zdjęcie opisując kilka punktów wink

Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

13

Witam.Ja przeszedlem ten szlak przez Blizniaki pare lat temu i jak pamietam byl on zarosniety i praktycznie  nikogo sie tam nie spotka co mi sie bardzo podoba smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

14

Idąc od schroniska na Leskowcu w kierunku Żaru można spotkać takie oznakowanie "Była Polana Beskid"

http://i3.fmix.pl/fmi1959/c0d65c3a00063a914ccf0e3b
Natomaist "Polana Beskid" jak zaznaczyłeś jest tuż pod szczytem JP II

15

kris_61 napisał/a:

Jam mam podobne zdjęcie z przed tygodnia. Wygląda na to, że te po lewej stronie, to chyba są Bliźniaki?

Kris wędrując wczoraj z Neną na Kamień zrobiłam nieomal identyczną fotkę bo miejsce usposabia do tego smile ino trawy już nie takie płowe i wysokie wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

16

Na Groniu Jana Pawła II znajduje się pozostałość po dużej Polanie Beskid. Ciągła się ona od Przeł. pod Gancarzem aż do Magórki Ponikiewskiej. W skład Polany Beskid wchodziło kilkanaście mniejszych polan m. in.: Składy, Na Dołkach, Jasiów Morg, Ryckula, Na Ogonie, Karolowa Polana, Gorolowa Polana, Grzesicówki, Smazowa Polana,  Mrajcowa Polana, Legat i Żydowiec. To zdjęcie, które zrobiliście znajduje się w miejscu zakończenia się Polany Beskid, czyli najbardziej wysuniętym na wschód punkcie (Żydowiec). Zainteresowanych odsyłam do literatury Wierchy nr 22 1953 rok str 228-229. Możecie tam znaleźć taki szkic
http://andrychow.pl/modules/Subjects/pages/turystyka/mapkal_small.jpg

- Jan Galicz

17

Właśnie w rejonie  Magórki Ponikiewskiej można spotkać samosiewki dosyć gęsto porastające, które na pólnocnej stronie widać, że to okres ostanich 10-15 lat. Świetnie, iż w rejonie Praciaków powrócił wypas owiec. Gdyby tak w rejon Leskowca sprowadzić jakiś kierdel liczący choć ze 100 owieczek smile Tam polanek nie brakuje.
Wczoraj czytając na temat Magórki Wilkowickiej, dowiedziałem się, że najbliższa okolica schroniska to teren pod wypas owiec. Szkoda, że teraz nic z tego nie zostało. 

Oby nikt nie wpadł na pomysł taki, jak zagospodarowano Palenicę i Szafranowkę w Pieninach sad

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2010-11-13 12:46:15)

18

Samosiewek w tym terenie jest bardzo dużo No a szkoda, że tak potężnej polany już nie ma w naszym Beskidzie Robiła by wrażenie a i widokami by nie poskromiła wink, ale wydaje mi się, że znowu odbiegamy od temu jakim są Bliźniaki

Ostatnio edytowany przez baca (2010-11-13 17:01:45)

- Jan Galicz

19

Po huraganie (grudniowym) rejon Bliźniaków przypomina katastrofę. Wejście/zejście z kierunku Przełęczy Panczakiewicza szlakiem jest niemożliwe. Ktoś jednak postanowił pomóc zdezorientowanym turystom smile Wiatrołomy można obejść idąc ścieżką wyznaczoną przez … kawałki tkaniny.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/nc/dd/l0td/tUYZh4QMy7Nd2WgoNB.jpg