Odp: Mały Szlak Beskidzki
Na GSB się nie szykuję, na pewno nie na jeden raz .... może kiedyś na raty
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony Poprzednia 1 … 5 6 7
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Na GSB się nie szykuję, na pewno nie na jeden raz .... może kiedyś na raty
Na GSB się nie szykuję, na pewno nie na jeden raz .... może kiedyś na raty
Jasne, nie ma jedynego, słusznego sposobu ale apetyt rośnie w miarę jedzenia
A mi sie marzy GSB na jeden raz kiedyś wezme ten urlop taki i pójdę cały GSB na raz
Nie chcę nic zapeszać, ale wstępne rozmowy są już prowadzone w sprawie kolejnego terminu MSB
Jeszcze jeden nie ruszył, a tu kolejny się szykuje ..... zimowy ??
Jak już ruszy drugi to się ujawnimy
no ja już zaliczyłem swego czasu tak jak wspominałem Fajna traska ale teraz ciężko z czasem pomimo iż urlop dopiero przede mna
A już jutro ruszamy my
Witam!
Czy posiada ktoś informacje kiedy dokładnie Mały Szlak Beskidzki został wyznakowany? W przewodniku Radosława Trusia z wyd. Rewasz jest tylko wzmianka że szlak istnieje. W przewodniku Andrzeja Matuszczyka po Beskidzie Małym jest tylko wzmianka o długodystansowym szlaku ze Straconki na Luboń wielki ale nie ma wspomnianej nazwy ani daty wyznakowania. Zaś w przewodniku po Beskidzie Średnim Matuszczyka jest napisane, że Mały Szlak Beskidzki jest znany również pod nazwą "Szlak Północy", co koliduje z informacją, że szlak północny to szlak z Porąbki przez Wielką Puszczę na przeł. Kocierską.
Czy ktoś zna odpowiedź na moje pytanie? Albo chociaż prosił bym o wskazówkę gdzie tą informację mogę znaleźć.
Pozdrawiam,
J
Dzisiaj byłem na Skrzycznem, strona zaginęła. Udało się odnaleźć. Tutaj są dwie kwestie. Wyznaczenie głównego grzbietu Beskidu Małego od Straconki do Zembrzyc kolorem czerwonym, potem przez Beskid Średni i Beskid Wyspowy po Luboń Wielki.
Główny grzbiet Beskidu Małego podaje podaje Władysław Krygowski w przewodniku Beskidy >Śląski-Żywiecki-Mały i Średni, wyd.II, Warszawa 1965 r. Nie mam siły odszukać teraz szczegółowego życiorysu Midowicza, ale podawała go kilkakrotnie na Forum nena. Midowicz wyznakował ten szlak ok. 80 lat temu, z pewnością w Beskidzie Małym w całości. Życiorys podaje szczegółowe daty.
Sprawa powstania nazwy Mały Szlak Beskidzki, która jest teraz tak bardzo popularna i eksponowana, jest praktycznie nie do odgadnięcia. Jest to nazwa jakby bezprawna, tzn. nikt nie nadał tej nazwy oficjalnie, jakimś tam dokumentem czy innym zatwierdzeniem. Nazwę tę najprawdopodobniej i jest to prawie pewne, stworzył osobiście Aleksy Siemionow. Nie weszła ona do obiegu od razu, to trudno powiedzieć kiedy powstała. Prawdopodobnie w latach 70' ub. wieku. Jak już się coś ruszy to idzie do przodu. Rozmawiałem mniej więcej w tym czasie z Siemionowem, ale interesowały mnie zupełnie inne kwestie, Tatr i Babiej Góry. Siemionow miał wielki talent do nadawania swoich nazw w górach.
Nie mam monograficznego opracowania Siemionowa - Ziemia Wadowicka, wyd. 1984 r.
W Chrzanowie nikt też nie ma. Nie ma też w bibliotece. Może ktoś kto ma tę pozycję sprawdzi, Siemionow powinien użyć tam tej nazwy - Mały Szkak Beskidzki.
Czy o to chodziło ? http://karpaccy.pl/krotka-biografia-wla … midowicza/
To jest krótki życiorys. Chodziło wyłącznie o znakowanie szlaków i szczegóły z tym związane. Był tam opis znakowania przez Midowicza na Łamanej Skale, to fragment, który zapamiętałem. To na pewno nena podałaś na Forum. Ale teraz chodzi raczej o "Ziemię Wadowicką" Siemionowa, czy tam jest fragment o Małym Szlaku Beskidzkim.
Znalazłam takie informacje w „Ziemi Wadowickiej” wyd. z 1984 r.
Czerwony szlak: PORĄBKA – ŻAR – KOCIERZ - )( KOCIERSKA – CZARNY GROŃ – ŁAMANA SKAŁA – LESKOWIEC – MAKÓWKOWA GÓRA – SKAWCE – CHEŁM – długość 47 km
I tak:
Odcinek Porąbka - )( Kocierska wyznakował w 1928 r. Józef Merta
Odcinek )( Kocierska – schronisko Pod Leskowcem wyznakował w 1927 r Władysław Midowicz
Odcinek Schronisko pod Leskowcem – Skawce wyznakował w 1927 i w 1930 r. Władysław Midowicz
Odcinek Skawce – Chełm wyznakował w 1955 r. Rafał Tutka
Myślałem, że Siemionow użyje już tutaj nazwy Mały Szlak beskidzki, ale nie. Natomiast w Regulaminie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, Kraków 1953, który posiadam, str. 110, jest zaznaczony ten szlak MSB, jako wariant 2a Zachodnio-Beskidzki, zastępczy do szlaku głównego. Przebiega: Jaworze-Błatnia-Klimczok-Mikuszowice lub Wilkowice-Magurka-Przegibek-Hrobacza Łąka-Porąbka-Przełęcz Kocierska- Leskowiec-Skawce-Chełm i dalej Beskidem Średnim i Beskidem Wyspowym do Jeziora Rożnowskiego. Był to oczywiście wariant dla zdobycia odznaki GOT i przebiegał przez dzisiejszy Mały Szlak Beskidzki.
W tym regulaminie wyszukałem w spisie przodowników GOT mieszkańców Andrychowa. Wszyscy mieli uprawnienia na Tatry i Beskid Zachodni.
Fryś Franciszek
Mgr Malinka Maria
Małecki Jerzy
Inż. Weber Alfred
Zacny Stanisław
Są na pewno znani w Andrychowie do dzisiaj
Na mapie Kazimierza Sosnowskiego z 1930 r zą zaznaczone następujące odcinki MSB:
Straconka - Porąbka - poprowadzony doliną Straconki przez )( Przegibek
Porąbka - )( Kocierska - przez Żar
)( Kocierska - Skawce przez Leskowiec
Sularzowa - Myślenice przez Plebańską Górę - jego odcinkiem przebiega MSB - zaznaczony na sztabówce z 1934 r., nieobecny u Sosnowskiego
Myślenice - Luboń Wielki - według mapy sztabowej przebieg szlaku był prawie niezmieniony względem dzisiejszego - z wyjątkiem okolicy Mszany i podejścia na Lubogoszcz i Uklejną.
Andrzej Matuszczyk pisze że na początku lat sześćdziesiątych został wyznakowany na czerwono szlak z Babicy do Myślenic przez Plebańską Górę. Czyli jeszcze został do opracowania odcinek z Chełmu do Babicy
Ostatnio edytowany przez Jiff (2018-06-22 22:07:44)
Małecki Jerzy
Zapewne chodzi o mojego dziadka
Ostatnio edytowany przez darkheush (2018-06-23 15:59:59)
Korzenie masz Darku solidne. Dziadek był, jak piszą, wielkim znawcą gór, dalece przedwojennym. Z takimi turystami zaczynałem, byli w górach moimi nauczycielami.
Gienku, aby nie zaśmiecać tematu wysłałem Ci prywatną wiadomość
Jako ciekawostka początkowy odcinek Małego Szlaku Beskidzkiego istniał już co najmniej w 1910 roku:\
Jako inną ciekawostkę mogę powiedzieć, że na podstawie mapy z przed 1911 roku istniał już szlak na przełęcz kocierska prawdopodobnie przez Wielką Puszczę
https://polona.pl/item/touren-karte-fur … o:metadata
Ostatnio edytowany przez Jiff (2018-06-28 11:40:51)
Strony Poprzednia 1 … 5 6 7
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
[ Wygenerowano w 0.028 sekund, wykonano 11 zapytań ]