26

Odp: słupki graniczne

Właśnie przyszła odpowiedź od Pani Małgorzaty Kiereś z Muzeum w Wiśle.

To międzywojenne oznakowanie "drogi wojewódzkiej".

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

27

Odp: słupki graniczne

WD wojewódzka droga? To było by  banalnie proste.

28

Odp: słupki graniczne

Na granicy Zagórza i Mucharza u pd/wch stoków Jaroszowickiej Góry nad Skawą  w lesie znalazłem słupki kamienne z oznaczeniem TS i numerami trzycyfrowymi.
Nie rozszyfrowałem co to za słupki.
Mam dwie wersje :
1.Inicjały właściciela dóbr ziemskich np.Tadeusz S--------?
    (analogia do FN Ferdynand Neumayer w Kleczy Dolnej)
2.Oznaczenie terenu pod kolej Trzebinia - Skawce ,ponieważ słupki są w odległości kilkunastu metrów od dawnego torowiska tej linii kolejowej (na dnie zbiornika Świnna Poręba).

29

Odp: słupki graniczne

może ma to coś wspólnego z rodziną Tetschlów (Thetschel)?

Ostatnio edytowany przez bcFan (2014-10-28 11:07:04)

Odp: słupki graniczne

Nie zauważyłem drugiej strony Forum. Rzeczywiście WD jest bardzo proste, jak zauważa Cyberniok. Zbyt proste. Lepiej po polsku byłoby DW.
  Wszystkim Forumowiczom życzę Do Siego Roku!
                                           Eugeniusz Kępiński, Chrzanów

31

Odp: słupki graniczne

Odnalezione kolejne kamienne słupki T.S.
Dwa słupki przy linii kolejowej  w Grodzisku koło Zatora  T.S. 74  i  T.S. 75 
oraz  jeden słupek T.S. 114 w Jaroszowicach również niedaleko dawnego torowiska  na lewym brzegu Skawy ( na wsch od szczytu Dzwonek )
Teraz z całą pewnością  są to słupki graniczne terenu pod kolej Trzebinia – Skawce .
Numeracja zaczynała się od Trzebini .

Ostatnio edytowany przez Gustek (2015-11-12 22:22:14)

32

Odp: słupki graniczne

Witam!
Przypomniało mi się że widziałem fragment kamienia z literami C.V. na słowackim szczycie Pilska.
https://i.imgur.com/S6Ero8I.jpg
Pozdrawiam,
J

JIFFNET - górskie ciekawostki

Odp: słupki graniczne

Wcześniej znalazłem na Pilsku kamień z tymi literami C.V. wykutymi według tego samego szablonu. Przy żółtym szlaku z Miziowej na szczyt, w pobliżu dużego progu skalnego w kosówce. O tym też zostałem poinformowany. Trzeba myśleć dalej. Ten, który podał Jiff to nawa jakość. Muszę się tam wybrać, może znajdę ten kamień i litery. Jak szukać na szczycie Pilska ten kamień z literami? Może to nie być trudne ale lepiej zapytać. Kiedy robione było zdjęcie?
Na Łamanej Skale oglądałem ostatnio duży słupek z tymi literami C.V. po kilku latach. Mało kto tam chodzi. Zawalone suchymi kłodami. Zwróciłem uwagę, że na górnej ścianie słupka są jakieś zarysowania. Dopiero na zdjęciu, po powiększeniu zauważyłem, że ktoś bardzo prymitywnie wykuł  zarys buta. To już mógł na jakimś innym. Kamieni ci tam dostatek. I rezerwat.

34

Odp: słupki graniczne

Kamień znajdował się na samym szczycie Pilska obok słupka geodezyjnego. Powyższe zdjęcie wykonałem w lutym 2017 roku. Wydaje mi się że widziałem ten kamień również w sierpniu zeszłego roku, ale zdjęcia nie posiadam więc nie mogę potwierdzić na 100%.
Życzę Panu udanych poszukiwań oraz oby kamień nie stał się elementem kamiennych kopców wznoszonych od jakiegoś czasu przez turystów na wielu szczytach górskich.

JIFFNET - górskie ciekawostki

Odp: słupki graniczne

Dzięki Jiff. Mając szablon tych liter w skali 1:1 można podać wymiary tego kamienia na Pilsku do 1 cm. Jest on bardzo mały. To zła wiadomość. Można go przemieścić bez trudu. Ale pesymizm może nie jest wskazany. Prawie całe życie siedzę nad tymi literami C.V. i pewnie mi go braknie.

Odp: słupki graniczne

I tak wczoraj, po wielu dniach niepogody, udało się wejść na Pilsko. Pogoda jak widać, dobra dla lądowania samolotów, mniejsza o skutek. Gorsza do chodzenia, temperatura + 6 st.C. dość silny wiatr, zimno. W zimie, przy dużym zaśnieżeniu, lepiej unikać Pilska w takich warunkach. 
http://i64.tinypic.com/n5fo9k.jpg
Ułożony kopiec z kamieni, wysoki na 2,70 m, do niego dołączony murek, ale niski, 3 metrowy, bo zużyto już wszystkie kamienie i brakło. Poszukując kamienia z wyrytymi literami C.V. identycznymi jakie są na słupku na Łamanej Skale i płycie, kamieniu, na Babiej Górze, a zaprezentowanym przez Jiffa powyżej, mając w pamięci kształt i wielkość ze zdjęcia, odszukałem go na końcu murku. Był odwrócony i częściowo przykryty, ale udało się bezbłędnie, za pierwszym razem.
Tutaj ustawiłem go do zdjęcia powyżej, między murkiem a kopcem
http://i63.tinypic.com/zvpsv9.jpg
Ujawnienie tego kamienia przez Jiffa zmieniło historyczną koncepcję jego pochodzenia. Dzięki Jiff za jego odnalezienie i zdjęcie. Zresztą tylko dzięki tym literom i skojarzeniem ich z Beskidem Małym i Babia Górą, dzięki informacją Bacy i Ferdynansa zalogowałem się na Forum. Tam, wczoraj na szczycie Pilska stanąłem przed dylematem, którego przedtem nie było. Kamień tamtejszy z literami C.V. jest praktycznie stracony. Jak pisał Jiff znajdę go jak nie zostanie zabudowany kopiec kamienny. Jakoś znalazłem, ale to już niedługo. Co zatem robić aby go ocalić fizycznie? Waży ok.15 kg. Niby niewiele ale bardzo ciężki.
Jako tajemniczy Don Pedro:
http://i65.tinypic.com/33avr03.jpg
W całej okazałości:
http://i65.tinypic.com/2a9v2tw.jpg

37

Odp: słupki graniczne

Panie Eugeniuszu, gratuluję odnalezienia!
Co do możliwości uratowania kamienia przed wbudowaniem go w kopiec kamienny to wydaje mi się, że pozostawienie kamienia na miejscu może nie być dobrym rozwiązaniem. Na Pańskich zdjęciach ponad dwa razy większe kamienie zostały przez turystów wytaszczone na metr wysokości tylko po to żeby utworzyć z nich kamienny kopiec, więc schowanie kamienia w kosówce, albo wkopanie go w ziemie może nie być skuteczne na dłuższą metę.
Jeszcze przypatrując się dokładnie mojemu zdjęciu widzę, że u dołu litery V są ślady ziemi, co może świadczyć o tym że kamień został nie dawno wykopany ze swojego miejsca.

Ostatnio edytowany przez Jiff (2018-07-02 10:43:39)

JIFFNET - górskie ciekawostki

38

Odp: słupki graniczne

Będąc w ostatnią niedzielę na Pilsku niestety nie zauważyłem kamienia z literami C.V. Podejrzewam, że stał się on elementem kolejnego kamiennego kopca pokrywającego szczyt. Kamienia na żółtym szlaku w kosówce, o którym wspominał Pan Eugeniusz również nie udało mi się odnaleźć, choć idąc szlakiem w upale na rozglądałem się za nim tylko pobieżnie.

JIFFNET - górskie ciekawostki

Odp: słupki graniczne

Witaj Jiff! Inklinacje do Pilska są ze wszech miar pozytywne. Ponieważ dokonałem dokładnej wizji szczytu i odnalazłem bez trudu kamień, poczyniłem pewne ustalenia. Na szczycie nie ma już kamieni, które można by przenieść na kopiec czy dołączony murek. Ten kopiec jest tak wysoki i tak mało stabilny, że jak znam ludzi, obalą go we dwóch do dołu i znowu będzie układanie. Wtedy mogą ten kamień zamurować, teraz nie. Jest posadowiony niewidocznie, w murku, od południa, przykryty kamieniami, widać tylko mały kawałek. Kamień ten z pewnością nie pochodzi z wierzchołka Pilska i po obrobieniu liter C.V. został tam przeniesiony. Ponieważ jest to jedyny kamień pochodzący z młodszej warstwy fliszowej, będący naturalną płytą. Wszystkie inne kamienie tam będące, a wszystkie je oglądnąłem z zewnątrz, to wietrzelina zupełna, rumosz, bezkształtne otoczaki pierwotne, itp. Płyta z C.V. musiała być większa, ponieważ jest ubita w połowie. Także z boku. Nie ma śladu uderzeń, poza pęknięciami u góry, przez litery. Poprzednia koncepcja, jakoby była to robota Midowicza / trzy kamienie, Babia Góra, Łamana Skała / musi być odrzucona. Owszem podtrzymuję związek tych płyt z Wadowicami, ale znacznie starszy. Z czasów kiedy Cyrkuł Wadowicki w Galicji sięgał Babiej Góry i granicą węgierską aż do Zwardonia, i aż do Białej. Stąd może to być Civitas Vadovicensis lub Circulus Vadovicensis. Ziemia lub Cyrkuł Wadowicki. Stąd logiczne byłoby położenie tego kamienia na Łamanej Skale, jako na istniejącej od cesarzowej Marii Teresy granicy tytularnego jej i jej następców Księstwa Oświęcimskiego i Księstwa Zatorskiego. Na ten szczegół zwrócił uwagę ferdynans, co można sprawdzić powyżej. Piotr miał tutaj nosa, co zupełnie pominąłem. Teraz wracam do tego. Sam kamień na Pilsku mogli zniszczyć Niemcy, turyści z BVB, z pewnością wiedzieli, że to polski / galicyjski /. Ta płyta mogła przedtem istnieć niżej, na Szczycie Pięciu Kopców, gdzie granica, dawniej galicyjsko-węgierska a teraz polsko-słowacka przechodzi, tam rozbita, a ułomek przeniesiony na wierzchołek. Ponieważ wszystkie trzy kamienie z literami C.V. to dobra robota kamieniarska, ten sam szablon, musiał to robić jeden fachowiec, zatrudniony przez Cyrkuł. O posadowieniu tych kamieni musi być gdzieś wiadomość w archiwum. Może ktoś kiedyś trafi na jakiś ślad w literaturze.

Ostatnio edytowany przez Eugeniusz Kępiński (2018-08-24 18:19:54)