1

Temat: Szlaki narciarskie Leskowiec

Witam!
Na ścianie schroniska na Leskowcu wiszą dwa antyczne (rok 1998) narciarskie drogowskazy szlaku czarnego do Rzyków i niebieskiego do Ponikwi.
Czy ktoś obeznany w temacie orientuje się jak dokładnie przebiegają te szlaki? Czy może ktoś z forumowiczów się nimi kiedyś przejechał? Ciekawi mnie również status tych szlaków. Czy są one dalej odmalowywane, czy może opuszczone i czy widnieją w oficjalnym spisie szlaków PTTK. Na mapie BM wyd. Compass nie są naniesione.
Pozdrawiam

https://www.szlaki.net.pl/foto/duze/292/8035_1.jpg

JIFFNET - górskie ciekawostki

2

Odp: Szlaki narciarskie Leskowiec

O ile mi wiadomo nartostrada z obecnego Gronia JP II do Rzyk Jagódek biegła mniej więcej równolegle do czarnego szlaku turystycznego. Miejscami się z nim pokrywała. Nie wiem jak było dokładnie z nartostradą do Ponikwi. Obecnie obie nie istnieją. Wyciąg narciarski „wyrwirączka” na Polanie Jaskula też już nie istnieje.
Na stronie Oddziału Zakładowego PTTK AZPB  "Andropol" znalazłam zdjęcia z 14 marca 2004 r. Odbyły się wtedy na niej chyba ostatnie zawody narciarskie o "Puchar Leskowca".

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Szlaki narciarskie Leskowiec

Turystyczne szlaki narciarskie niestety przeszły już do historii. Znaki nie są odnawiane, ścieżki już zdążyły zarosnąć.

Dobrze by było gdyby nie poszły w zapomnienie. Przy odrobinie chęci i pieniędzy można takie zapomniane szlaki narciarskie przystosować do tras zjazdowych dla rowerów górskich. Wystarczy spojrzeć na Bielsko-Białą gdzie na stokach Koziej Górki i Szyndzielni poprowadzono kilka (kilkanaście) ścieżek zjazdowych, zbierających świetne opinie i przyciągających miłośników MTB z całej Polski.

4

Odp: Szlaki narciarskie Leskowiec

Szkoda, że narciarstwo na Leskowcu zamarło i to pomimo dwóch wyciągów narciarskich przy schronisku. Z drugiej strony powiem, że szlaki narciarskie w okolicy Magurki Wilkowickiej mają się całkiem nieźle. Znaki są odmalowywane, tablice porozwieszane. Ciekawi mnie, czy gdzieś jeszcze w Beskidzie Małym istniały szlaki narciarskie.
Pozdrawiam

JIFFNET - górskie ciekawostki