276

Odp: Paprotniki

Jeszcze wiosny nie ma - wszystko przed Tobą Darek. wink

277

Odp: Paprotniki

pbsk napisał/a:

Jeszcze wiosny nie ma - wszystko przed Tobą Darek. wink

No wiosny jeszcze nie ma ale włosocień delikatny to taki całoroczny gatunek. Pierwszy raz już go widziałem w 2007 roku na jedynym obecnie istniejącym stanowisku w Polsce koło Złotoryi na Pogórzu Kaczawskim, ale prawdziwą sztuką jest go znaleźć na nowym stanowisku, a jeśli by się znalazł to przede wszystkim w tym rejonie Sudetów big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-02-26 18:54:54)

278

Odp: Paprotniki

Mój wielki sukces w badaniach olkuskich widliczy zmotywował mnie by ponownie spróbować odnaleźć widlicze w Beskidzie Małym. Niestety widliczy w Beskidzie Małym po 1991 roku nikt nie zdołał potwierdzić, również moje szczegółowe badania nad paprotnikami trwające około 10 lat nie dały pozytywnego widliczowego rezultatu. Czy faktycznie one tutaj wymarły, czy tylko sprytnie ukrywają się przed botanikami wink Siedliska wciąż dla nich są, a Beskid Mały o powierzchni około 400 kilometrów kwadratowych nie sposób przebadać metr po metrze. Teraz jest dobry okres na ich poszukiwanie, gdy nie ma jeszcze zbytnio dobrze rozwiniętych liści na drzewach i krzewach więc w ten weekend podejmuje się ich poszukiwań.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-04-05 14:48:05)

279

Odp: Paprotniki

Dzisiaj udanie zapoczątkowałem mój dłuuuuuuuuuugi urlop pokonując trasę chaszczingową Klecza Górna-Jaroszowicka Góra-Wadowice. No i mam kolejne nowe stanowiska paprotników w Beskidzie Małym: skrzypa błotnego i wrońca widlastego pod Jaroszowicką Górą w kwadracie ATPOL DF8740 i pióropusznika strusiego w Dolinie Skawy w kwadracie ATPOL DF9603, tak że moja baza danych paprotników Beskidu Małego na stan obecny liczy 2202 stanowiska big_smile Pod samą Jaroszowicką Górą w Dolinie Skawy napotkałem też na gigantyczne łany czosnku niedźwiedziego tak że chyba całkiem przesiąkłem jego zapachem big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-04-27 18:48:44)

280

Odp: Paprotniki

Mimo intensywnych i szczegółowych poszukiwań niestety nie udało mi się znaleźć podejźrzona księżycowego w Beskidzie Małym, a najlepsze siedliska dla niego trafiłem w Rzykach, tak czy siak wciąż udaje mi się znaleźć nowe stanowiska paprotników w Beskidzie Małym. Ostatnio przybyło mi nowe stanowisko nerecznicy górskiej z Narożnika. Podczas wędrówki spotkałem naszego forumowicza Bisqp który mnie rozpoznał. To mam też dobry trening przed wyjazdem w rejony Borów Tucholskich gdzie wybieram się wraz ze znajomym już za tydzień na poszukiwania najtrudniejszej do odnalezienia rośliny w Polsce wymarłego podejźrzona pojedynczego. To będzie już moje trzecie podejście z tym gatunkiem big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2019-05-03 06:14:42)

281

Odp: Paprotniki

Jak za starych dobrych czasów wczoraj wybrałem się do Beskidu Małego by sprawdzić jak tam z moją formą chaszczingową, no i czy możliwe jest jeszcze odkrycie coś nowego z paprotników. Jako teren do przeczesania wybrałem sobie rejon Kaczyny i Inwałdu. Efekt wyszedł taki że z mojej formy dużo zostało, udało mi się znaleźć nowe stanowisko nerecznicy górskiej (Dryopteris expansa) pod Kobyłą Głową ATPOL DF8544, no i przy okazji jednego borowika szlachetnego i podgrzybka brunatnego mimo wcześniejszych mrozów. Na koniec mogę tylko życzyć forumowiczom Beskidu Małego powrotu do Beskidu Małego bo jak widać warto smile

282

Odp: Paprotniki

Faktycznie ,teraz też warto odwiedzać lasy .
Co prawda grzyby nie rosną ale łatwiej jest zauważyć  zimozielone rośliny np. bluszcz,barwinek,paprotka zwyczajna ,podrzeń żebrowiec,paprotnik kolczysty.
W Kozińcu w kwadracie DF 9644 spotkałem nawet paprotnika Brauna.

283

Odp: Paprotniki

Zimy to teraz to niemal nie mamy i to jest dobry czas na obserwacje zimozielonej flory. Ostatnio jednak przechodzę pewne problemy zdrowotne, ale i tak prawdopodobnie po raz kolejny udaje mi się odkryć nowy gatunek paproci dla flory Polski. Za niedługo dowiem się czy na pewno tak jest jak otrzymam wyniki sad smile smile smile
Paprotnik Brauna w Kozińcu DF9644 muszę to sprawdzić w mojej bazie danych hmm

284

Odp: Paprotniki

Gustek napisał/a:

W Kozińcu w kwadracie DF 9644 spotkałem nawet paprotnika Brauna.

Sprawdziłem i numer ATPOL DF9644 nie pasuje do Kozińca. Czy nie przypadkiem paprotnika Brauna został przez Ciebie znaleziony w Kozińcu, w źródłach potoku Bystrz, na północno-wschodnim stoku Magurki Ponikiewskiej w ATPOL DF9622 bo dawniej go tam stwierdziłem hmm

285

Odp: Paprotniki

Wszystko się  zgadza , jest to Koziniec (49.80705;19.47456) .
Kwadrat Atpol podałem w siatce 1 km  (http://www.komsta.net/atpol/)
co faktycznie odpowiada kwadratowi DF 2622 w powszechnie stosowanej siatce 2 km.
W miejscu tym poza paprotnikiem Brauna rosną również obrazki typowe wschodnie,przebiśnieg,kokorycz pusta odmiana biała,zawilec żółty .
Ale te rośliny można zobaczyć  dopiero na wiosnę.

286

Odp: Paprotniki

No to wszystko się zgadza bo różne siatki atpol 1 x 1 km lub 2 x 2 km. Ja stosuje ten drugi. Jeśli takie właśnie rośliny towarzyszą paprotnikowi Brauna to jest dokładnie to miejsce gdzie dawniej go stwierdziłem smile

287

Odp: Paprotniki

Dzięki mojej współpracy z Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu sporo gatunków paproci pochodzących z Beskidu Małego teraz można podziwiać w tym Ogrodzie Botanicznym smile

288

Odp: Paprotniki

Super robota!

289

Odp: Paprotniki

Wydawało by się że Beskid Mały pod kątem paprotników tak doskonale zbadałem że nie sposób odkryć tutaj nowe stanowisko big_smile A tu niespodzianka. Dzisiaj niespodziewanie udało mi się jednak odkryć nowe stanowisko nerecznicy walijskiej (Dryopteris cambrensis) przy centrum Kozubnika, w kwadracie ATPOL DF9423. Moja baza danych paprotników Beskidu Małego na stan obecny liczy 2221 stanowisk big_smile

290

Odp: Paprotniki

2222 tyle stanowisk ATPOL 2x2 km paprotników Beskidu Małego dzisiaj osiągnęła moja baza danych która prowadzona jest przeze mnie od 12 lat. Wszystko za sprawą dzisiejszego odkrycia nowego stanowiska zanokcicy skalnej (Asplenium trichomanes) pod Przełęczą Kocierską - ATPOL DF9531. Stanowisko to znajduje się na murku nad potokiem poniżej drogi prowadzącej z Targanic na Przełęcz Kocierską, poniżej osiedla Modrzewiowego, w miejscu w którym jeszcze nigdy nie byłem big_smile

291

Odp: Paprotniki

gratulacje po raz kolejny!

292

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

2222 tyle stanowisk ATPOL 2x2 km paprotników Beskidu Małego dzisiaj osiągnęła moja baza danych która prowadzona jest przeze mnie od 12 lat. Wszystko za sprawą dzisiejszego odkrycia nowego stanowiska zanokcicy skalnej (Asplenium trichomanes) pod Przełęczą Kocierską - ATPOL DF9531. Stanowisko to znajduje się na murku nad potokiem poniżej drogi prowadzącej z Targanic na Przełęcz Kocierską, poniżej osiedla Modrzewiowego, w miejscu w którym jeszcze nigdy nie byłem big_smile


Tyle "dwójek" - należy się "5"  cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

293

Odp: Paprotniki

Wrzucę tutaj dwa paprotnikowe filmiki które ostatnio wstawiłem na you tube. Jedno nagranie jest z Beskidu Małego smile

Ponowne odkrycie marsylii czterolistnej "czterolistnej koniczynki".

Nasięźrzał pospolity pod Hrobaczą Łąką.

294

Odp: Paprotniki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Wrzucę tutaj dwa paprotnikowe filmiki które ostatnio wstawiłem na you tube. Jedno nagranie jest z Beskidu Małego smile

Ponowne odkrycie marsylii czterolistnej "czterolistnej koniczynki".

Tyle szczęścia w jednym miejscu !  big_smile Brawo !  big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

295

Odp: Paprotniki

Po 19 miesiącach oczekiwań wreszcie się doczekałem mojej nowej publikacji. Jest to moja 39 publikacja naukowa i dotyczy ona gatunku paproci nerecznicy walijskiej (Dryopteris cambrensis) która w Beskidzie Małym ma największą ostoję w Polsce.
https://ffgp.botany.pl/Dryopteris-cambr … 6,0,1.html

296

Odp: Paprotniki

Gratulacje Darkucool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

297

Odp: Paprotniki

W Beskidzie Małym wciąż jeszcze jest realne odkrywanie nowych stanowisk paprotników czego dowodem jest ostatnie moje znalezienie nowego stanowiska paprotki zwyczajnej (Polypodium vulgare) pod Skornicą w kwadracie ATPOL DF9503. Moja baza danych paprotników Beskidu Małego obecnie liczy 2224 stanowiska i uzupełnianie jej wciąż daje mi satysfakcje smile

298

Odp: Paprotniki

No i doczekałem się kolejnej mojej 40 publikacji naukowej. Publikacja ta dotyczy prawdziwej sensacji botanicznej jakim jest odkrycie w Polsce przeze mnie w 2019 roku naturalnego stanowiska paprotnika szczecinkozębnego (Polystichum setiferum) w Beskidzie Śląskim na jednym z nieczynnych kamieniołomów na stoku góry Czupel w Brennej. Mimo usilnych poszukiwań udało się znaleźć zaledwie 1 osobnik tej paproci więc można powiedzieć że jest to najrzadszy gatunek obecnie występującej rośliny w Polsce i to nie tak daleko od Beskidu Małego !!! https://pbsociety.org.pl/journals/index … p.902/8058
Tak dobrych wiadomości naprawdę brakuje czasom jakie obecnie mamy big_smile

299

Odp: Paprotniki

Darek jesteś niesamowity ! big_smile Jak Ty znalazłeś ten jeden osobnik w lesie wśród tylu innych paproci i pozostałych roślin ? big_smile Gratuluję sukcesu, oraz okrągłej 40 - stej publikacji naukowej ! BRAWO !!! smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

300

Odp: Paprotniki

nena napisał/a:

Darek jesteś niesamowity ! big_smile Jak Ty znalazłeś ten jeden osobnik w lesie wśród tylu innych paproci i pozostałych roślin ? big_smile Gratuluję sukcesu, oraz okrągłej 40 - stej publikacji naukowej ! BRAWO !!! smile

Tak ogólnie to paprotnika szczecinkozębnego szukałem w Polsce od wielu lat lecz bezskutecznie big_smile
Moją uwagę zwróciło nagromadzenie nieczynnych kamieniołomów na stoku Góry Czupel w Brennej i przypuszczałem że może coś cennego tam się znaleźć z paprotników, a chciałem wtedy napisać artykuł do czasopisma naukowego. Nie całkiem wiedziałem jak tam dojechać więc zrobiłem sobie tam przejście z samego Skoczowa. No i tak przeczesując kolejne kamieniołomy niespodziewanie natrafiłem na okaz paprotnika o bardzo długim ogonku liściowym i szerokiej nasadzie blaszki liściowej która była miękka i jasnozielona. Już wtedy wiedziałem że to musi być paprotnik szczecinkozębny. Miałem niesamowite szczęście że go znalazłem bo zupełnie wtedy nie planowałem jego poszukiwań. U mnie w botanice często się zdarza że znajduje coś cennego wtedy kiedy najmniej się tego spodziewam big_smile