126

Odp: Storczyki

W drugiej połowie kwietnia zakwitnie storczyk blady .
Najbliższe stanowiska tego storczyka to góra Bucze w Górkach Wielkich i góra Matyska w Radziechowach koło Żywca.
Bucze odwiedziłem w I połowie kwietnia . Oprócz storczyków bladych spotkałem obrazki , a nawet cebulicę dwulistną.
Nie byłem na Matysce .
Czy ktoś wie dokładnie gdzie tam można spotkać bladego i inne ciekawe rośliny?
albo  skąd ściągnąć  "Notatki florystyczne ze wzgórza Matyska w Kotlinie Żywieckiej" ?

127

Odp: Storczyki

Dariusz Tlałka napisał/a:

Dzisiaj wybrałem się do Beskidu Małego w którym tego roku tak rzadko bywam z pewnych powodów. To co dzisiaj trafiłem to byłem totalnie zaskoczony. Mamy 23 marca i już zaobserwowałem wychodzącego z ziemi nasięźrzała pospolitego (prawdziwy rekord wczesności obserwacji), ale to jest nic. Prawdziwy szok po odkryciu stanowiska pewnego storczyka, to jak bardzo potrafi być zaawansowany w rozwoju dzięki wyjątkowo ciepłej zimie. Muszę trzymać to w tajemnicy. Nie jest to całkowicie wyjaśnione z jakim gatunkiem mam doczynienia big_smile

Czy już wiadomo co to za storczyk ?
Na Matysce (Radziechowy-Przybędza )zaczynają kwitnąć pierwsze storczyki : blady, męski, listeria .

storczyk blady

storczyk męski

listeria jajowata

Ostatnio edytowany przez Gustek (2015-04-28 19:51:47)

128

Odp: Storczyki

Gustek napisał/a:

Czy już wiadomo co to za storczyk ?
Na Matysce (Radziechowy-Przybędza )zaczynają kwitnąć pierwsze storczyki : blady, męski, listeria

Okazało się to być storczykiem męskim. W momencie jego odnalezienia w pierwszych dniach kalendarzowej wiosny liście były tak wyrośnięte i do złudzenia wyglądały jak storczyk blady że 99 % było stawiane że to ten gatunek. Co się później okazało, liście znacznie wyrosły a tu storczyk męski czyli 1 %. Fluktuacje pogodowe i warunki siedliskowe na prawdę mogą człowieka wprowadzić w błąd, a ja ekspertem od storczyków nie jestem big_smile

129

Odp: Storczyki

W tym roku  praktycznie nie widać kruszczyków szerokolistnych które powinny teraz kwitnąć.
Podobnie nie ma kruszczyków sinych które za dwa tygodnie powinny być w pełni kwitnienia.
Prawdopodobnie jest to spowodowane brakiem  opadów i przesuszeniem gleby.

130

Odp: Storczyki

Gustek napisał/a:

W tym roku  praktycznie nie widać kruszczyków szerokolistnych które powinny teraz kwitnąć.
Podobnie nie ma kruszczyków sinych które za dwa tygodnie powinny być w pełni kwitnienia.
Prawdopodobnie jest to spowodowane brakiem  opadów i przesuszeniem gleby.

To samo ja obserwuje koło siebie. Spotkałem jedyne kilka marnych kruszczyków szerokolistnych które na dodatek zostały skoszone przez czyścicieli poboczy dróg sad
Na pocieszenie jednak dodam że nie tak daleko od Beskidu Małego odkryto nowy gatunek storczyka dla Polski - dwulistnika pszczelego (Ophrys apifera) o niemal egzotycznym wyglądzie smile
http://www.pts-orchis.pl/news,news,69.html
Bardzo podobne siedliska do tego nowo odkrytego stanowiska dwulistnika pszczelego znajdują w kamieniołomie w Kozach które leży na drodze migracji gatunku z Czech, jednak jest tutaj zupełnie inne podłoże big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2015-07-15 08:36:43)

131

Odp: Storczyki

Trochę odświeżę storczyki Beskidu Małego.

Gnieźnika leśnego na stoku Bujakowskiego Gronia spotkałem w dwóch miejscach w tzw. "lasach jodłowych pod jemiołą". Oto okaz z czerwca tego roku w pełnej krasie smile

Jest to storczyk na tyle trwały że nawet obecnie można go zobaczyć w naturze zeschniętego

132

Odp: Storczyki

Pozwolisz Darku, że uzupełnię jeszcze Twojego posta o kilka informacji odnośnie storczyków bezzieleniowych występujących w Polsce.

Też spotkałam w BM-ie gnieźnika.

Gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis) należy do bezzieleniowych storczyków. Wchodzą one w symbiozę z grzybami (mikoryza). W swoich pędach i bardzo zredukowanych liściach nie posiadają chlorofilu, więc nie potrafią wytwarzać sobie pokarmu. Odżywiają się w ten sposób, że strzępki grzyba wrastają w komórki rośliny, która je „trawi”. Takie rośliny nazwa się mykoheterotrofami, a ich pasożytniczy sposób odżywiania - mykoheterotrofią. Mogą pobierać od grzyba żywiciela wszystkie substancje pokarmowe potrzebne do życia lub tylko ich część. Bezzieleniowe storczyki potrzebują też grzybów do kiełkowania nasion. Żeby nasionko skiełkowało, muszą wniknąć do niego strzępki grzyba. Proces kiełkowania aż do zakwitnięcia przebiega zazwyczaj pod ziemią i może trwać bardzo długo nawet do 10 lat. Jeśli warunki nie pozwalają kwitnienie może odbywać się także pod ziemią. Kwiaty zapylają muchówki, ale występuje też u nich samopylność.
Oprócz gnieźnika mamy jeszcze dwa tego typu storczyki w Polsce. Są nimi:

żłobik koralowaty (Corallorhiza trifida).

Czy ktoś może spotkał tego niepozornie kwitnącego storczyka już w BM –ie ? Jest trochę rzadszy od gnieźnika.

http://www.orchidsofbritainandeurope.co.uk/Web%20pictures/Corallorhiza%20trifida%20530%20%28Vercors%29.jpg      http://www.orchidsofbritainandeurope.co.uk/Web%20pictures/Corallorhiza%20trifida%2041%20%28Vercors%29.jpg

oraz bardzo rzadki storzan bezlistny (Epipogium aphyllum Sw.) uznawany za gatunek krytycznie zagrożony , wymierający. Niektóre stwierdzone stanowiska już nie istnieją.

http://www.orchidsofbritainandeurope.co.uk/Web%20pictures/Epipogium%20aphyllum%20478%20%28Vercors%29.jpg      http://www.orchidsofbritainandeurope.co.uk/Web%20pictures/Epipogium%20aphyllum%20593%20%28Vercors%29.jpg
Źródło zdjęć: www.orchidsofbritainandeurope.co.uk

Żłobik koralowaty
i storzan bezlistny są pod ścisłą ochroną, natomiast gnieźnik leśny od roku pod częściową ochroną.

Darku wyzwanie dla Ciebie – znaleźć w BM-ie tego storzana bezlistnego big_smile !

Ostatnio edytowany przez nena (2015-12-27 20:53:50)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

133

Odp: Storczyki

Nena super informacje i zdjęcia bezzieleniowych storczyków smile Co do żłobika koralowego to z Beskidu Małego podawany był tylko z jednego stanowiska w Straconce za czasów naszych pra pra pra pradziadów w 1887 roku i od tego czasu nie był tutaj potwierdzony big_smile Storzan bezlistny jest dużą rzadkością w Polsce według Czerwonej Księgi gatunek krytycznie zagrożony, a w Beskidzie Małym do tej pory nienotowany big_smile
W Beskidzie Małym są siedliska dla tych storczyków, ale nie będzie łatwo je tutaj znaleźć big_smile

134

Odp: Storczyki

Wiem Darku dlatego to nie lada wyzwanie. big_smile Ja bym zaczęła chyba od tej Straconki ! … big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

135

Odp: Storczyki

Nie chcę Wam tu "kadzić", ale to dzięki Wam rozpoznaję trzy, no może nawet cztery gatunki storczyków  smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

136

Odp: Storczyki

Dzisiaj podczas mojej inwentaryzacji roślin zagrożonych która obecnie tak dobrze mi idzie, ku mojemu zdziwieniu odkryłem w Beskidzie Małym nowe stanowisko buławnika wielkokwiatowego (Cephalanthera damasonium) na stoku Groniczek nad Wróblowicami smile Akurat musiałem nie wziąźć aparatu bo storczyk ten był przepiękny big_smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-06-03 19:00:23)

137

Odp: Storczyki

Z poniższego opisu wynika że w Beskidzie  Małym rosło kilkanaście gatunków storczyków  .: 

Dariusz Tlałka napisał/a:

Nena. Świetny pomysł. W tym roku zaczne robić zdjęcia roślin chronionych Beskidu Małego. Sam posiadam kompletny wykaz chronionych roślin naczyniowych Beskidu Małego. Jest ich aż 87 gatunków, czym nie może się pochwalić niejeden park narodowy !!! Niestety wiele z tych gatunków już nie występuje, niemniej wciąż jest ich tutaj wielkie bogactwo. Dla ułatwienia zadania podaje kompletny wykaz:
OCHRONA ŚCISŁA:
Podrzeń żebrowiec, podejźrzon księżycowy, podejźrzon marunowy, nasięźrzał pospolity, paprotka zwyczajna, paprotnik kolczysty, paprotnik Brauna, skrzyp olbrzymi, skrzyp pstry, wroniec widlasty, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, widlicz spłaszczony, widlicz Zeillera, widlicz alpejski, pióropusznik strusi, języcznik zwyczajny, cis pospolity, sosna limba (sadz.), sosna kosa (sadz.), grzybieńczyk wodny, centuria pospolita, centuria nadobna, goryczka wąskolistna, goryczka trojeściowa, goryczuszka orzęsiona, goździk kosmaty, rojownik pospolity, pomocnik baldaszkowy, orlik pospolity, przylaszczka pospolita, tojad mocny (zdz.), włosienicznik tarczowaty, kłokoczka południowa (sadz.), nadwodnik naprzeciwlistny, pływacz zwyczajny, pokrzyk wilcza jagoda, rosiczka okrągłolistna, parzydło leśne, gnidosz błotny, gnidosz rozesłany, naparstnica zwyczajna, wawrzynek wilczełyko, zaraza żółta, zaraza drobnokwiatowa, dziewięćsił bezłodygowy, omieg górski, śnieżyczka przebiśnieg, mieczyk dachówkowaty, szafran spiski, ciemiężyca zielona, liczydło górskie, lilia złotogłów, zimowit jesienny, obrazki alpejskie, buławnik mieczolistny, gnieźnik leśny, gołek białawy, gółka długoostrogowa, kręczynka jesienna, kruszczyk rdzawoczerwony, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, kruszczyk siny, kukułka szerokolistna, kukułka plamista, kukułka Fuchsa, listera jajowata, ozorka zielona, podkolan biały, podkolan zielonawy, storczyca kulista, storczyk męski, tajęża jednostronna, żłobik koralowy.
OCHRONA CZĘŚCIOWA:
Bluszcz pospolity, bobrek trójlistkowy, kopytnik pospolity, przytulia wonna, wilżyna bezbronna, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek wyniosły, kalina koralowa, kruszyna pospolita, barwinek pospolity, czosnek niedźwiedzi, konwalia majowa.

A może jeszcze dalej rosną ?
Proponuję zebrać i uściślić informacje o stanowiskach.
Żłobik koralowy podawany był tylko z jednego stanowiska w Straconce w 1887 (informacja :Forum Beskidu Małego storczyki post nr 133).
Storczyca kulista, gółka długoostrogowa podobno rosną na podmokłej łące w Rzykach-Jagódkach ,Kopry (informacja ze strony bip.malopolska.pl/pobierz/1248118.html)
Kruszczyk rdzawoczerwony w wapienniku w Inwałdzie (https://issuu.com/andrychow/docs/sciezka_wapiennik)
Natomiast nic nie wiemy o tych gatunkach:
-kukułka plamista,
-gołek białawy,
-ozorka zielona,
-podkolan zielonawy,
-kręczynka jesienna,
-tajęża jednostronna .
Rozumiem ,że podawanie współrzędnych stanowisk nie będzie możliwe, ale chodzi o potwierdzenie ewentualnych stanowisk i określenie rejonu Beskidu Małego.

Ostatnio edytowany przez Gustek (2016-07-11 16:49:26)

138

Odp: Storczyki

To zrobię uzupełnienie dla storczyków w Beskidzie Małym podanych z pracy Kotońskiej "Rośliny naczyniowe Beskidu Małego" i z moich obserwacji.
Kukułka plamista (Dactylorchiza maculata) s. str. - Las 560 m - stwierdzone przez przez Kotońską w latach między 1979 - 1987.
Gołek białawy (Pseudorchis albida) - Kocierzowy Groń (obecnie Gibasów Wierch) - podany przez Wołoszczaka w 1897 r.
Ozorka zielona (Coeloglossum viride) - Suchy Wierch 730 m - podany przez Grabskiego w 1956 r. oraz Hrobacza Łąka 830 m - podany przez Grabskiego w 1956 r. i potwierdzone przez Kotońską w latach między 1979 - 1987.
Podkolan zielonawy (Platanthera chlorantha) - wystarczy zrewidować podkolany w Beskidzie Małym a powinien się trafić. Ja tego roku stwierdziłem ten gatunek na wschodnim stoku Nowego Świata.
Kręczynka jesienna (Spiranthes spiralis) - polany w paśmie Magurki - podane przez Marka w 1958 r.
Tajęża jednostronna (Goodyera repens) - pobliże leśniczówki Lipnickiej - podane przez Kolbenheyera w 1872 r.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2016-07-11 20:17:17)

139

Odp: Storczyki

Teraz zaczyna się okres kwitnienia kruszczyka  sinego.
W cienistych lasach grądowych można go spotkać ,chociaż nie tak łatwo.Potrzebuje gleby  o odczynie lekko zasadowym.

140

Odp: Storczyki

Ciepła wiosna sprawiła że w Beskidzie Małym już zakwitły storczyki. Oto storczyk męski.

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2018-04-23 16:49:43)

141

Odp: Storczyki

Na południowym stoku Łysej Góry w Ponikwi znalazłem stanowisko buławnika mieczolistnego , kwitnących okazów jest 5 szt .

142

Odp: Storczyki

Czy ktoś wie gdzie można spotkać ozorkę zieloną w Beskidzie Małym lub Makowskim ?

143

Odp: Storczyki

Gustek napisał/a:

Na południowym stoku Łysej Góry w Ponikwi znalazłem stanowisko buławnika mieczolistnego , kwitnących okazów jest 5 szt .

Dzisiaj to miałem szczęście do buławnika mieczolistnego bo właśnie odkryłem go w całkiem niespodziewanym miejscu - czyli u mnie w Kętach Podlesiu na Pogórzu Śląskim. Stwierdziłem zaledwie 1 płonny osobnik rosnący w prześwietlonym młodniku bukowym smile

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2021-06-16 17:29:28)

144

Odp: Storczyki

Gustek napisał/a:

Czy ktoś wie gdzie można spotkać ozorkę zieloną w Beskidzie Małym lub Makowskim ?

Jeśli chodzi o ozorkę zieloną w Beskidzie Małym to była notowana tam na 2 stanowiskach opublikowanych przez Grabskiego w 1956 roku z łąk w wyższych położeniach - Suchy Wierch 730 m i Hrobacza Łąka 830 m. Stanowisko z Hrobaczej Łąki było później potwierdzone przez Kotońską na podstawie publikacji z 1991 r.
Obecnie ozorka zielona w Beskidzie Małym nie jest potwierdzana big_smile