26

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Generalnie wioska powinna na siebie zarabiać. W Tarnawie jest garstka ludzi, jak Pan pisał głównie starszych przypuszczam, że emerytów i rencistów. Z ich podatków rząd nie jest w stanie zapewnić  za dużo, bo za dużo też nie dostaje, a że nie dostaje ludzie nie maja perspektyw i wyjeżdżają przez co jest coraz mnie ludzi i koło się zamyka.

27

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Panie Grzegorzu wypromujemy naszą Tarnawę Górną cool

28

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Dorota napisał/a:

Panie Grzegorzu wypromujemy naszą Tarnawę Górną cool

Tarnawa po woli opanowuje forum jak gdzieś tam Darek wspomniał:) ale dobrze - w końcu w kupie siła;)

29

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Dorota napisał/a:

... wypromujemy naszą Tarnawę Górną ...

Jesteśmy cząstką Beskidu Małego, takiej małej naszej zielonej Ojczyzny. W grupie raźniej. Na dzisiaj zadanie: pokazać Tarnawę taką jaka Ona jest, jej blaski i cienie, zobaczymy jak wypadniemy w oczach przyjezdnych, przejezdnych lub tylko pytających o Tarnawę Górną. A więc do pracy.

30

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Myślę, że przedłużenie szlaku niebieskiego o jakim pisałem ,(plany)
dopomogą wypromować w jakimś małym stopniu
Tarnawę Górną  smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

31

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Na internetowej stronie http://www.slideshare.net/online2008/pl … nawa-gorna znalazłem plan odnowy miejscowości Tarnawa Górna na lata 2009-2015. Zapewne te informacje dużo powiedzą na temat rozwoju tej wsi smile

32

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Dariusz Tlałka napisał/a:

Na internetowej stronie http://www.slideshare.net/online2008/pl … nawa-gorna znalazłem plan odnowy miejscowości Tarnawa Górna na lata 2009-2015. Zapewne te informacje dużo powiedzą na temat rozwoju tej wsi smile

W uzupełnieniu powyższej informacji podaję link do bardziej przejrzystej wersji  Planu Odnowy Tarnawy Górnej na lata 2009 - 2015. Jest to wersja źródłowa z portalu gminnego Zebmrzyce.pl

http://www.zembrzyce.pl/?id=66928&l … &msg=1

Dobrze się stało, że został przywołany Plan Odnowy Tarnawy Górnej, uważam, że spojrzenie na Tarnawę Górną poprzez Plan Odnowy i realia życia będzie dobrą osnową do dyskusji i konfrontacji zapisów życzeniowych (roszczeniowych) z prozą życia. Plan odnowy jest mi znany od listopada ubiegłego roku, a więc w roku przyjęcia uchwałą Rady Gminy Zembrzyce. Jak na razie jestem po kolejnym czytaniu dokumentu. Lektura dokumentu powoduje niedosyt, diagnoza stanu sołectwa jest dość wiarygodna i rzeczywista, natomiast wskazane kierunki rozwoju lub tylko jego możliwości to wróżenie z fusów w kawie. Zapora w Świnnej Porębie, jako warunek podstawowy rozwoju regionalnego, po raz kolejny odłożono zakończenie inwestycji do końca 2015, a więc to bardzo poważnie zaważy na rozwoju sołectwa i okolicy. Plan odnowy ma jedną zasadniczą wadę, wskazuje na możliwości rozwojowe, niestety nie wskazuje na sposoby realizacyjne. Wyrażam nadzieję, że znajdzie się grono ludzi dobrej woli, którzy w temacie możliwości realizacyjnych Planu Odnowy Tarnawy Górnej podejmą rzeczową i spokojna dyskuję dla dobra ogółu społeczności tarnawskiej i beskidzkiej.

33

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Uzupełnieniem lub nawet pewną diagnozą marazmu na polskiej wsi może być odpowiedź na pytanie 'Dlaczego Unia Europejska utrwala  skansen polskiej wsi' zamieszczona przez Joannę Solską w Polityka Nr 38 (2774) z 18 września 2010.
Autorka raportu wskazuje na kilka istotnych warunków takiej sytuacji na wsi, wypisz, wymaluj, jak w Tarnawie Górnej. Zapraszam chętnych do lektury tego raportu.

34

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Krakus, może i wsadzę kijek w mrowisko, ale... Po sobotniej akcji na Jawornicy nikt, absolutnie nikt, nie wmówi mi, że nie można, że się nie da, że jest w narodzie jakiś marazm. Jestem głęboko przekonany o tym, że w każdej społeczności są ludzie z "otwartymi głowami". Przykład choćby Kukowa. Dało się??? Dało!!! Znalazł się człowiek, któremu się chce, a wioski są chyba porównywalne obszarowo i liczebnie. Może komuś w Tarnawie potrzebny jest przysłowiowy kop w d... aby zaczął działać??? Mieszkacie w cudownym miejscu i warto było by go propagować. Rozglądnijcie się. Na pewno ktoś się znajdzie.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

35

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

darkheush napisał/a:

... Może komuś w Tarnawie potrzebny jest przysłowiowy kop w d... aby zaczął działać? ...

Pachnie mi trochę tu rozwiązaniami siłowymi. Ale tak na poważnie. W poprzednim środowisku (wielkomiejskim) zęby zjadłem na działalności społecznej. Po latach służby i pracy zapragnąłem bliskiego kontaktu z naturą, z lasem, polem, śpiewem ptaków, szumem potoku. Obecnie zamieszkuję w Tarnawie Górnej. Cieszę się widokiem gór, spacerami po lesie, bezpośrednim kontaktem z przyrodą. Aklimatyzuję się, poznaję okolicę i jej mieszkańców. Okolica piękna, wokół lasy i potok Tarnawka, wiewiórka zaglądająca przez okno, sarenki przemykające nieopodal płotu, grzyby i jagody, ptactwo i ich śpiew, to wszystko wspaniałe. Chciałem, marzyłem i mam. Bez kop w d... wspomogę każdą inicjatywę na rzecz integracji ludzi miejscowych i tych, którzy tu się osiedlą na stałe. Jak na razie tylko domki (domy) letniskowe. Marazm jaki panuje wśród miejscowych ..., nie ja go stworzyłem. Zmienić świadomość miejscowych gospodarzy, rolników, emerytów strukturalnych, czy to możliwe? Sam stawiam na młodych (choć uciekają do większych środowisk), stawiam na zieloną promocję Tarnawy Górnej. Jak wiemy wytworzyła się ciekawa tendencja migracyjna, mieszczuchy uciekają na wieś, mieszkańcy wsi uciekają do miast. W takiej migracji widzę pozytywną zmianę, przemieszanie ludnościowe, różnorodność. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, czas, zmiana pokoleń. Będę pisał o jaszczurce pokazującej się na mojej działce, o tej wiewiórce i ptakach śpiewających za oknem, o nowej drodze do mojej wsi, o możliwościach rekreacyjnych i turystyce pieszej, czasami o samym życiu w Tarnawie. Być może metoda kop w d... dała by jakieś efekty, ale nie u mnie.

36

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Wydaje mi się, że to nie jest taka prosta sprawa darkheush. Kop w d.... nie zawsze pomoże. Sam wiesz, jakie były początki beskidmaly.pl., jak samemu (a później z twoja i Mateusza pomocą) tworzyłem serwis. Był, ale tak na prawdę nie miał życia. Dopiero gdy pojawili się inni ,  gdy rozkręcili forum, serwis zaczął żyć i jestem przekonany, że wiele możemy zdziałać w takiej grupie. Oczywiście trzeba osoby, która to wszystko ruszy, ale trzeba też znaleźć sprzymierzeńców takiej inicjatywy. Mateusz pomimo, że jest od wielu z nas dużo młodszy,pokazał jak się to robi! Jestem ciekaw ile osób z Tarnawy Górnej czyta ten wątek na forum, jeśli są takie osoby to miło byłoby jakby się ujawniły wink

37

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Ja czytam oczywiście! big_smile
Jestem tu od niedawna i rzeczywiście serwis tętni życiem, ludzie zgrani, wspólne wyprawy, akcje, itd.
Czy taka współpraca jest realna w Tarnawie Górnej? Chyba pozostawię to pytanie retorycznym...

38

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Po raz kolejny powtarzam: taka współpraca jest realna, najgorszy jest początek, bo ktoś musi zacząć. Później już z górki

39

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

A ja powiem tak. Dorota, a Ty myślisz, że tu od początku było "słodko"??? Trochę wody w Wiśle upłynęło zanim forum zaczęło się tak naprawdę "kręcić". Poprzednie - postawione na fora.pl - zdechło zanim tak naprawdę zaczęło działać. Na szczęście lowell nie należy do ludzi, którzy się łatwo poddają wink A co do ludzi na forum. Nie znaliśmy się kiedyś. Ale się poznaliśmy. W większości przypadków (poza kilkoma osobami które znałem z innych gór czy for - tak się to pisze???) poznaliśmy się w wirtualnym świecie, a dopiero później (w niektórych przypadkach po dobrych dwóch latach takiej wirtualnej znajomości wink)poznawaliśmy się w realu. Zaczęły rodzić się pierwsze pomysły. Teraz jak napisał szymskim - jest z górki i to czasem ostro. Zaczynam nie ogarniać tej kuwety wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

40

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

krakus napisał/a:

Jak wiemy wytworzyła się ciekawa tendencja migracyjna, mieszczuchy uciekają na wieś, mieszkańcy wsi uciekają do miast. W takiej migracji widzę pozytywną zmianę, przemieszanie ludnościowe, różnorodność.

Chyba widzisz podstawową różnicę w tej migracji - ludzi żyjących z roli zastępują ludzie, którzy pracują w mieście, a na wsi TYLKO mieszkają (co moim zdaniem jest po części wynikiem obecnego rozkwitu ideologii ekologicznych - sam zresztą piszesz dużo o ptaszkach, sarenkach, wiewiórkach itp.). Wydaje mi się, że w przyszłości będziemy szybko zmierzać do modelu zachodnioeuropejskiego, w którym z roli utrzymuje się zaledwie kilka procent ludności, a reszta żyje z zawodów pozarolniczych. Przy okazji - ciekawa dyskusja. Piszcie więcej wink

Ostatnio edytowany przez piotr (2010-09-29 07:09:38)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

41

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

darkheush napisał/a:

A ja powiem tak. Dorota, a Ty myślisz, że tu od początku było "słodko"??? Trochę wody w Wiśle upłynęło zanim ...

Słodko nie jest nigdzie.  tylko jeżeli jesteśmy przekonani o słuszności swego zadania to trwajmy w nim. Nie zrażajmy się niepowodzeniami, że ktoś pokazuje w czoło – głupi jesteś,  wręcz mówi wariat,  inni chcą stawiać przed sądem (jak w moim przypadku), nie poddałem się, wręcz doczekałem się od niektórych krytykantów uznania i przeprosin smile , ale dużo wody w Wiśle upłynęło!  A, że robi się czasami błędy (tak jak mi się zdarzyło), to trzeba umieć się do tego przyznać i przeprosić, a suma sumarów satysfakcji jest co niemiara!  smile
Czy musi być duża grupa by coś zrobić?
Nie wiem. W wypadku Jawornicy tak. Ale jest wiele spraw które można dokonać, pokonać w pojedynkę, tak jak ja.   
A szczęściem jest i  satysfakcją,  jak spotka się taką grupę jak  FORUM BM, do którego się można „przypiąć”, użalić , przekazać swój pogląd, uzyskać dobre rady a co najważniejsze uzyskać wsparcie moralne, a może się zdarzyć że i „fizyczne”
- przykład akcja bacy; schron PTT, krzyż na Jaworniccy smile

... by Beskid Mały, był najpiękniejszym pasmem górskim.
Czystszym, zadbanym, pokazującym swe piękno i historię.

42

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

w dzisiejszej suskiej kronice beskidzkiej 8 stronie artykuł   o "duszącym się"  potoku w Tarnawie Górnej. Na zdjęciu jeśli się nie mylę to pan "Krakus":)  Polecam również na str. 4 art. o wystawie fotograficznej której byłem inicjatorem i głównym organizatorem:)

43

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

szymskim napisał/a:

w dzisiejszej suskiej kronice beskidzkiej 8 stronie artykuł   o "duszącym się"  potoku w Tarnawie Górnej. Na zdjęciu jeśli się nie mylę to pan "Krakus":)  Polecam również na str. 4 art. o wystawie fotograficznej której byłem inicjatorem i głównym organizatorem:)

ale nie każdy ma dostęp do prasy lokalnej ;-)
wobec powyższego ładnie prosimy o skana big_smile

44

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Tak, prosimy o skan lub foto wink

45

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

zdjęcia bo skaner zepsuty

cz.1
http://www.kukow.pl/images/kr1.jpg
cz.2
http://www.kukow.pl/images/kr2.jpg
cz.3
http://www.kukow.pl/images/kr3.jpg
cz.4
http://www.kukow.pl/images/kr4.jpg

46

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

Dzięki Szymski! Brawa dla naszego forumowicza. Problem powodzi i osuwisk, a w zasadzie zabezpieczeń przed kolejnymi tego typu zjawiskami nie może być oddalany i przekładany na dalsze terminy. Bo zwyczajnie, może być wtedy już za późno.

47

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

No cóż, myślałem, że jako pierwszy podam informację o artykule interwencyjnym Wojciecha Ciombrowskiego, jaki ukazał się w Kronice Beskidzkiej z 30.09.2010 r - Potok się dusi - Tarnawianie w strachu. Forumowicze mnie ubiegli. Piękny i życiodajny potok może sprawić nam trochę kłopotu. Od siebie dodam, iż tamę w górnej części Tarnawki wybudowano w 1974 roku, tj. w okresie 'średniego' Gierka, "Pomożecie..., ... Pomożemy". Od tamtej pory powyżej tamy nie zrobiono już nic (regulacja, odmulenie, oczyszczenie koryta ze złogów mułu, żwiru, konarów drzew i innych zanieczyszczeń bytowych i samej natury).

Ostatnio edytowany przez krakus (2011-11-15 19:17:32)

48

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

baca napisał/a:

Musisz dać [ url=źródło strony internetowej ][ img ]źródło zdjęcia[ /img ][ /url ]

oczywiście musiałem dać spację między kwadraty bo by mi nie wyszło wink

~
Powyższa instrukcja została zastosowana z sukcesem jw. Serdeczne dzięki baco.
~

Ostatnio edytowany przez krakus (2010-10-01 20:47:15)

49

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

W historii Parafii w Krzeszowie doczytałem wspólnych korzeni parafialnych dla Krzeszowa, Kukowa i Tarnawy Górnej (ówcześnie Redz). Do budowy kościoła w Krzeszowie przystąpiono w 1901 roku. Właśnie wówczas właścicielem tych miejscowości był Hrabia Władysław Braniecki, a parafianie kościół ten własną ofiarnością i datkami postawili.

W tym mało znaczącym zapisie historii m.in. Tarnawy Gónej znalazłem jednak istotne informacje dla obecnego bytu Tarnawy Górnej:

- historycznie parafianie z Tarnawy Górnej (Redz'a) przynależeli z racji administracyjnych i poniesionej ofiary do Parafii w Krzeszowie. Obecnie do tej parafii przynależy część parafian z Tarnawy Górnej, druga część do Parafii w Śleszowicach. Kiedy w jakich okolicznościach nastąpił podział parafian jednej małej wioski Redz i w czyim interesie nastąpiło rozdarcie szat i poniesionej ofiary.

Parafianie z jednej wioski uczestniczą w życiu duchowym w dwóch parafiach, to co ma łączyć, chyba dzieli.

Czyżby prawdziwa była wieść gminna mówiąca o tym, że w dalekiej przeszłości proboszczowie przy stole karcianym podzielili wieś na pół?

Może ktoś z forumowiczów zna odpowiedź?

50

Odp: Tarnawa Górna, gmina Zembrzyce - Beskid Mały

hmm powiem tak nie mam pojęcia:)
dla nie w temacie linki do historii obu parafii
http://berezows.webd.pl/www/parafiakrzeszow.pl/historia
http://sleszowice.republika.pl/kosciol.htm