Temat: Wilki

Od kilku lat pojawiały się wieści o wilkach zamieszkujących Beskid Mały W gazecie Krakowskiej z dnia  06.04.2010 ukazał się ponownie artykuł pt. ',,Wilki zagościły u nas na dobre" Jaszczurowa Lesnicy nie maja wątpliwości W Jaszczurowskich lasach na stałe zamieszkała wataha wilków Najpierw pojawiały sie bardzo sporadycznie jesienią podchodziły z Babiej Góry Rok temu na stałe w jaszczurowskich lasach zamieszkały trzy wilki A teraz jak zliczyli leśnicy jest ich pięć Przyrodnicy wyjasniają ,że wilki po prostu wracają na ,,stare śmieci"Około 60 lat temu żyły one w jaszczurowskich lasach, tylko ze zostały wystrzelane co do jednego  Ja osobiście  w ciągu ostatnich lat trzykrotnie spotkałem wilka w Beskidzie Małym bardzo często widywałem ślady na śniegu zdarzało mi się trafić na resztki sarniny po wilczej uczcie   .link do mojego albumu http://picasaweb.google.com/112234485081038913299

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:21:47)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

2

Odp: Wilki

Ja jedynie słyszałem, że w okolicach Jaszczurowej widziano wilki w dwa lata temu.

3

Odp: Wilki

no weźcie mnie nie straszcie ... big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4

Odp: Wilki

Absolutnie nie jest to moim zamiarem aby kogokolwiek straszyć Wilki buszują już po Beskidzie Małym od kilku lat A bać się niema czego Wilki są bardzo płochliwe i ostrożnie zjadają Babcie tylko w bajkach . Od dawnych lat nie zdarzył się w Polsce żaden incydent związany z atakiem Wilka na człowieka A jeśli już się zdarzył gdzieś na Świecie to przeważnie były to wilki chore na wściekliznę O wiele częściej zdarzają się ataki na ludzi przez zdziczałe  psy które znają ludzi i nie boja się zbliżyć A jeśli obawiasz się spotkań  z dziką zwierzyna polecam zaopatrzyć się w miotacz gazu pieprzowego skuteczny na wszelaką zwierzynę i nie tylko

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:28:04)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

5

Odp: Wilki

miotacz gazu pieprzowego ... ??? roll , szkoda wilka ... big_smile bo tego "nie tylko " to nie big_smile

Ostatnio edytowany przez nena (2010-04-09 20:26:28)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

6

Odp: Wilki

Niestety wilki są na wyginięciu a "nie tylko" bardzo powszechni w dzisiejszych czasach wink Ale fakt bezpańskich psów trochę się obawiam.

7

Odp: Wilki

Jestem ciekaw czy ktos ostatni czasem mial wiadomosci o wystepowaniu wilka w BM ?

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

8

Odp: Wilki

teksanski napisał/a:

Jestem ciekaw czy ktos ostatni czasem mial wiadomosci o wystepowaniu wilka w BM ?

W tym roku troszkę mniej chaszczingowałem ,,problemy rodzinne ''i nie słyszałem nic o wilkach . Moje spostrzeżenia dotyczą zeszłej zimy i muszę przyznać ze podczas zeszłorocznych wędrówek  nie spotykałem już wilczych śladów. Nie mam pojęcia czy wilcza wataha się stąd wyniosła ,może nie spodobał się jej nasz Beskid Mały a może jest tu zbyt mało dzikiej zwierzyny . Teraz gdy spadły pierwsze śniegi sprawa powinna się wyjaśnić będziemy szukać wilczych śladów.   http://picasaweb.google.com/112234485081038913299

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:31:04)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

9

Odp: Wilki

Ja mam pytanie, jak rozpoznać ślady wilków?

10

Odp: Wilki

Ślady psa, lisa lub wilka są podobne -- składają się z odcisku czterech palców wraz z pazurami i środkowej poduszki. Wilka są nieco większe (do 10cm). Ślady lisa (do 5cm) i wilka można rozpoznać po tym, że przednie dwa palce są dalej wysunięte do przodu. Ślady wilka też po tym, że w przeciwieństwie do psa (w zależności od rasy 3-13cm), prawie zawsze chodzi po linii prostej.

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

11

Odp: Wilki

Ślady psa i wilka są bardzo podobne rozróżnienie przez zwykłego turystę jest praktycznie niemożliwe . Rozkład łap jest ściśle powiązany z tempem poruszania danego osobnika Bywa iż odcisk łap wilka jest nieco dłuższy i węższy niż psi, palce są bardziej zwarte i mocniej odciśnięte. Odciski łap przednich różnią się od odcisków łap tylnych. Można obserwując tropy odróżnić w jakim tempie poruszał się drapieżnik. W stępie ma trop zygzakowaty, idąc kłusem stawia nogę za nogą, szybko biegnąc robi susy rozstawiając szeroko palce, w cwale daje duże skoki. Idąc w watasze wilki chodzą jeden za drugim stawiając dokładnie łapy w trop poprzednika. I logicznie myśląc zimą głęboko w lesie przy srogim mrozie i kopnym śniegu bez opiekuna trudno raczej spotkać psa gdy znajdziemy tropy psa przeważnie towarzysza mu ślady ludzkich stóp                           -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                         www.wigry.win.pl/lesne/kregowce10.htm

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:33:40)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

12

Odp: Wilki

Zima to wymarzony okres na tropienie śladów różnych zwierząt. Wytropić wilka nie jest łatwo, przez to że należy on do rzadkości big_smile Na stronce http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilk można się dowiedzieć sporo o wilkach smile

13

Odp: Wilki

Dziękuję za informacje!!!

14

Odp: Wilki

Ja pare dni temu bylem w okolicy Groty Komonickiego i tam zobaczylem slady najprawdopodobniej wilka bo odciski jak jak duzego psa w jednej lini raczej.Slady te przecinaly "szlak" zolty od groty w gore....Zrobilem zdjecia nie sa dosc dore ale jakby ktos chcial to moge je zamiescic.

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

15

Odp: Wilki

Bardzo prosimy!

16

Odp: Wilki

teksanski dajże te fotki smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

17

Odp: Wilki

też czekam na te łapy neutral

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

18

Odp: Wilki

Postaram sie jutro tzn. dzisiaj zamiescic smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

19

Odp: Wilki

Zeszłej zimy zanikły ślady wilków w Beskidzie Małym nie spotykałem nawet tropów z kolei tegorocznej tropów było sporo  Po wczorajszym chaszczingu muszę stwierdzić ze znalazłem sporo śladów po wilczej działalności w Beskidzie Małym przeważnie były to odchody pełne sierści i resztek kości  było ich bardzo dużo nie mam pojęcia czy wilcza wataha liczy więcej osobników Być może trafiłem w rejon w którym spędzają więcej czasu ,znalazłem tam również kręgosłup i czaszkę sarny ,niestety nie przyszło mi do głowy aby strzelić fotkę . Dołączę fotkę którą wykonałem kilka lat temu                                                                .                                                                                                                                                                                [i

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:36:12)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

20

Odp: Wilki

Pięknie Ferdynansie  smile  Na Polanie Gałasie bywa widywana wataha złożona z około 8 osobników  hmm

Może offtop będzie nie za duży bo o wilku będzie mowa  wink

Wysznupałam na picasie teksańskiego komentarz naszej forumowej Bajki:
Polecam książkę Marii Nurowskiej "Nakarmić wilki". Ciekawa i sporo o wilczych tropach.

W te pędy do księgarni…bo mnie ostatnio wilcze tematy męczą.  tongue

Treści zdradzać nie będę, ale powiem, iż mimo, że jest to tzw. proza damska to rzeczywiście dowiedziałam się sporo o życiu wilczej watahy. Na dodatek powieść jest tak naprawdę nie tylko o życiu wilków co pięknie ujmuje cytat:

”Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków, miłość, gniew, odwagę, strach…
Przeżyją tylko te, które nakarmisz”
   big_smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-04-13 22:22:12)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

21

Odp: Wilki

jolanta napisał/a:

Wysznupałam na picasie teksańskiego komentarz naszej formowej Bajki:
Polecam książkę Marii Nurowskiej "Nakarmić wilki". Ciekawa i sporo o wilczych tropach.
W te pędy do księgarni…bo mnie ostatnio wilcze tematy męczą.   
Treści zdradzać nie będę, ale powiem, iż mimo, że jest to tzw. proza damska to rzeczywiście dowiedziałam się sporo o życiu wilczej watahy. Na dodatek powieść jest tak naprawdę nie tylko o życiu wilków co pięknie ujmuje cytat:
”Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków, miłość, gniew, odwagę, strach…
Przeżyją tylko te, które nakarmisz”

No a ja , jak się łatwo domyślić,  w te pędy do Joli , żeby mi ów książkę pożyczyła big_smile. Jak się za nią wzięłam to w trzy godzinki połknęłam całą big_smile. Wiele nowych i zadziwiających rzeczy dowiedziałam się z niej o wilkach smile. A do wilków wplątany wątek miłosny i bieszczadzkie klimaty smile. Czyta się jednym tchem big_smile. Polecam wink.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

22

Odp: Wilki

ten cytat Jolu jest...piękny...
sobie go zapożyczyłam... w wiadomym miejscu jest już...

"Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można" Edmund Hillary

23

Odp: Wilki

W pobliżu nieczynnego kamieniołomu w Kozach, nieopodal szlaku papieskiego możemy dotrzeć do Wilczego Stawu. Miejsca niezwykłej urody, może dlatego, że leży poza uczęszczanymi szlakami… Nigdzie nie spotkałem się z wyjaśnieniem pochodzenia nazwy.

Zdjęcia

24

Odp: Wilki

Jeśli chodzi o Kozy Międzybrodzie i Porąbkę to w dawnych latach wilki siały tu postrach w Dziejopisie Żywieckim A Komonieckiego są opisy o wilkach które atakowały bydło domowe . Jest także opis o wilkach w tym rejonie które szczególnie  upodobały sobie dzieci.  Kapliczka na Przęłęczy u Panienki. została ufundowana przez nadleśniczego dóbr Kozy, Juliusza Beinlicha w 1884 roku, jak głosi legenda  – z wdzięczności za cudowne ocalenie życia przed wilkami.  Kapliczka to kamienny obelisk, postument o poszerzonej podstawie z obrobionych boków piaskowca Znajdujący się w górnej części obraz – twarz Madonny Częstochowskiej – ufundowany został przez Julię i Jerzego Giernlów z Krakowa, związanych rodzinnie z Kozami, w 1965 roku. Wyryty w kamieniu napis dotyczy fundatora i daty fundacji. Najbliższe otoczenie kapliczki tworzą kasztanowce wydzielające niewielki placyk przed postumentem, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek lub modlitwę.

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-25 12:38:41)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

25

Odp: Wilki

Wczoraj wieczorem 18-19.00 słychać było wycie wilków w dolinie na stoku Łamanej Skały. Wydaje mi się, że słychać było 4-5 sztuk. Trwało kilka, kilkanaście minut. Umilkły gdy spłoszył je samochód.
Słyszałem je z 300-400m.

Wrażenie niesamowite!

Oczywiście mogła to być sfora psów ale nikt ich tam nie widział a Chatkowi potwierdzili, że to rzeczywiście były wilki.