1

Temat: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Na specjalne życzenie Joli:
Tatry Wysokie:
1) Mała Wysoka - niezbyt trudno i jest szlak (a to jak wiadomo na Słowacji duża rzadkość wink), a widoki powalają na kolana - np. Gerlach prezentuje się więcej niż zacnie.
2) Sławkowski Szczyt - zero przepaści, drabin itp. tylko idziesz bez końca, że aż nogi mogą odpaść z 4 liter wink (po zaprawie na MSB - małe piwko)

Tatry Zachodnie:
1) Oba Rohacze, choć najbardziej emocjonujący (ci co byli, wiedzą o co chodzi wink) jest Ostry (proponuję go zostawić na koniec, jak już się oswoisz ze skałą).
2) Siwy Wierch - skałki, widoki, po prostu miodzio - romantic wink
3) Baraniec (Baranec) - widoki, widoki, widoki we wszystkich kierunkach i obelisk na szczycie, a do tego jeszcze łatwo: kobiety w ciąży, owce, krowy tam wejdą.
Tatry Niżne:
1) Dumbier - najwyższy, ale fajne widoki i nie ma takiej strasznej stonki, jak na Chopoku (jeszcze nie zrobili kolejki linowej wink)
2) Ohniste - nie ma piękniejszych formacji skalnych w N. Tatrach, niż na tym szczycie (info dla neny - dużo motylków).
Poza tym Wlk. Chocz, ale to już znacie wink

Koledzy proszę dodawać góry, żeby Jola mogła zrobic fajny wydruk tongue

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-01-27 15:06:52)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

2

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

o taką listę nam właśnie chodziło Piotr big_smile. To się Jola ucieszy big_smile. Wczoraj sobie właśnie toszkę gaworzyłyśmy o tych słowackich szczytach big_smile.
Najbardziej chcę do motylków ! big_smile wink

PS. przedłużenie listy z komentarzem mile widziane big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Dopiszę trzy:
Tatry Wysokie:
Krywań - w końcu narodowa góra Słowaków, a reszta - patrz Piotra opis wejścia na Sławkowski wink

Tatry Zachodnie:
Grań od Smutnej Przełęczy po Banikowską - przedłużenie Rohaczy, miejscami dość emocjonujące, ale przy Ostrym małe pifffsko wink

Mała Fatra:
Wielki Rozsutec - tu co prawda nie byłem, ale wystarczy zobaczyć jego sylwetkę choćby z Wielkiej Raczy i zaczyna człowieka męczyć po nocach. To prawdopodobnie uda się zrealizować z Ufokiem w marcu wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

4

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

piotr napisał/a:

Na specjalne życzenie Joli (...)

Piotrze większej radości nie mogłeś mi sprawić smile Myślałam, że się tej listy może za 2-3 tygodnie doczekam, a tu taka niespodzianka big_smile Wielkie dzięki smile

Lodospad masz u mnie gwarantowany! big_smile U Ciebie pewnie w grę wchodzi tylko niedziela?


darkheush napisał/a:

(...) Wielki Rozsutec - tu co prawda nie byłem, ale wystarczy zobaczyć jego sylwetkę choćby z Wielkiej Raczy i zaczyna człowieka męczyć po nocach. To prawdopodobnie uda się zrealizować z Ufokiem w marcu wink

Cudownie chłopaki, cudownie big_smile

A o Prababci vel Detektyw nie zapomnijcie bo Was po nocach będę straszyć wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

5

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Dla mnie ważna jest główna grań Małej Fatry i Krywańskiej, jak i Lutrzańskiej.
Do rzeczy:
Wielki i  Mały Rosutec,  Krywań itd - część Krywańska.
Wielka Luka, Klak i to co po drodze - cześć Lutrzańska.
Poza tym Wlk. Chocz, grań Niżnich Tatr.
W planie majówka na Choczu smile

"W niedomkniętym oknie noc
Podpatruje twoje sny,
W niedomkniętym oknie noc,
Siedzę, patrzę jak ty śpisz... "

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Czyżby złapano słowackiego bakcyla hmm Może bym się skusił też na Słowacje, tylko od wiosny szykuje mi się sporo wyjazdów po Polsce.

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

polecam magiczną doline w Małej Fatrze- Dolne Diery, z całym zestawem zabezpieczających łańcuchów,klamr i drabinek nad siklawami,wodospadami, w skalistej scanerii która zapiera dech w piersiach, z doliny wychodzi sie na sedlo(przełęcz)między Rosutecami i albo w lewo na Mały(ponad 1300 mnpm),albo w prawo na Wielki (ponad 1600)zresztą cała Słowacja jest bajeczna!hej!!!

8

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

A ja polecam
Dumbier - 2043 m, Chopok - 2024 m,  Dereše - 2004 m , Chabenec - 1955 m i Kráľovu hoľu - 1948 m w Tatrach Niżnych

Kralowa Hola jest jest potężnym masywem i najwyższym szczytem wschodniej części Tatr Niskich. Tu biorą swój początek największe słowackie rzeki (Wag, Hron, Hnilec i Hornad).

Ostatnio edytowany przez baca (2011-01-27 20:38:26)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Na Kralovą prowadzi ok.12 kilometrowa droga w połowie szutrowa, w połowie asfaltowa z miejscowości Sumiac.Jest to jeden z najstromszych podjazdów kolarskich w Europie.Na wiosnę planuje ją zaatakować.Bardzo polecam Kralovą,nie tylko kolarzom,  szczególnie lotniarzom, tam zawsze wieje.Zawsze mówię że nasz Żar to taka mała Kralova.

10

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Darkheush - ja bardzo byłbym zainteresowany tym Rozsutcem, więc proszę o kontakt, jak będziecie jechać (jeśli spasuje mi termin; a wtedy mogę zabrać kogoś po drodze).
Za proponowanie Joli dalszej części szlaku graniowego za Rohaczami możesz w przyszłości od niej dostać po uszach tongue (no chyba, że spodoba się jej na Ostrym Rohaczu).

Paru forumowiczów wspomina o Kralovej, która jest ogólnie ważną górą dla Słowaków, ale to co postawili na jej szczycie woła o pomstę do nieba i przypomina mi obrazki z Czarnobyla zaraz po wiadomym wybuchu reaktora wink.
http://www.wierchy.org/Galerie/Slowacja … 0Holi.html

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-01-27 21:55:04)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

11

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Spoko, spoko, od lutego zaczynam chodzić na ściankę coby się oswoić z wysokością lol

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-01-27 22:06:05)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

12

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Krakova hoľa (Niżne Tatry, 1751 m n.p.m.) - szczyt położony na północ od głównego grzbietu, zapewnia fenomenalny widok szczególnie na Chopok i Dumbier. Byłem tam jakieś 10 lat temu, więc nie pamiętam szczegółów, niemniej jednak na Słowacji tylko 2 miejsca zrobiły na mnie tak piorunujące wrażenie - przeł. Rohatka w Tatrach Wysokich i właśnie rzeczona Krucza Góra. Polecam.

Przykładowa wycieczka: http://www.mikulas.sk/pl/_clanok.php?clanok=1778

13

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Krucza Góra - brzmi nieźle, a i trasa ciekawa i jaskinię można zaliczyć przy okazji big_smile .               Jolu dopisujemy ... ???  big_smile  big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

14

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Fakt Krakova jest bardzo ciekawa, ale jeszcze ciekawsze są rejony Poludnicy:
http://www.wierchy.org/Galerie/Slowacja … index.html
Szczerze mówiąc widziałem niewiele równie ciekawych formacji skalnych...

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-06-18 09:33:59)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

15

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Piotr fajna relacja smile.  Formacje skalne bardzo ciekawe, a widoczki z Poludnicy i Kruczej Góry rzeczywiście rozległe i piękne !

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

16

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Piotrze piękna ta cząstka Niżnych Tatr. Ja byłem tam tak dawno że dopiero dzięki twoim fotkom przypomniało mi się jak tam jest neutral

17

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

Wiecie, jak oglądam te zdjęcia to znowu chciałbym nawiedzić Niżne Tatry, miejsce w jakimś sensie magiczne. Trudno to opisać, ale większość bocznych szlaków jest tam tak dzika i pusta, że doznaje się wrażenia swoistego "zanurzenia w naturze".

Ostatnio edytowany przez piotr (2011-06-18 15:38:50)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

18

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

piotr napisał/a:

Wiecie, jak oglądam te zdjęcia to znowu chciałbym nawiedzić Niżne Tatry, miejsce w jakimś sensie magiczne. Trudno to opisać, ale większość bocznych szlaków jest tam tak dzika i pusta, że doznaje się wrażenia swoistego "zanurzenia w naturze".


I to jest piękne smile

Niech no nam Nena dojdzie do formy wink smile

Ostatnio edytowany przez jolanta (2011-06-18 20:39:15)

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

19

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

darkheush napisał/a:

Wielki Rozsutec - tu co prawda nie byłem, ale wystarczy zobaczyć jego sylwetkę choćby z Wielkiej Raczy i zaczyna człowieka męczyć po nocach. To prawdopodobnie uda się zrealizować z Ufokiem w marcu wink

Ostatnio dopadło mnie coś podobnego. Czy udało się zrealizowac plany związane z Wielkim R.?

20

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

MF napisał/a:

Ostatnio dopadło mnie coś podobnego. Czy udało się zrealizowac plany związane z Wielkim R.?

Niestety, ale Wielki R. czeka na lepsze czasy wink Mam nadzieję narobić sobie jeszcze większego "smaka" za dwa tygodnie wędrując po Worku Raczańskim wink

P.S. Czyżbyś podziwiał ostatnio Wielkiego R. z tamtych rejonów??? Pochwal się jakąś fotką smile

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

21

Odp: Lista szczytów godnych zobaczenia na Słowacji ;)

darkheush napisał/a:

Mam nadzieję narobić sobie jeszcze większego "smaka" za dwa tygodnie wędrując po Worku Raczańskim wink

Idąc szlakiem granicznym co pewien czas będzie wyłaniał się Wielki R. Darkheush życzę realizacji planów i wspaniałych widoków!

Ostatnio edytowany przez MF (2013-11-17 14:52:30)