26

(38 odpowiedzi, napisanych Etnografia Beskidu Małego)

I tak wczoraj, po wielu dniach niepogody, udało się wejść na Pilsko. Pogoda jak widać, dobra dla lądowania samolotów, mniejsza o skutek. Gorsza do chodzenia, temperatura + 6 st.C. dość silny wiatr, zimno. W zimie, przy dużym zaśnieżeniu, lepiej unikać Pilska w takich warunkach. 
http://i64.tinypic.com/n5fo9k.jpg
Ułożony kopiec z kamieni, wysoki na 2,70 m, do niego dołączony murek, ale niski, 3 metrowy, bo zużyto już wszystkie kamienie i brakło. Poszukując kamienia z wyrytymi literami C.V. identycznymi jakie są na słupku na Łamanej Skale i płycie, kamieniu, na Babiej Górze, a zaprezentowanym przez Jiffa powyżej, mając w pamięci kształt i wielkość ze zdjęcia, odszukałem go na końcu murku. Był odwrócony i częściowo przykryty, ale udało się bezbłędnie, za pierwszym razem.
Tutaj ustawiłem go do zdjęcia powyżej, między murkiem a kopcem
http://i63.tinypic.com/zvpsv9.jpg
Ujawnienie tego kamienia przez Jiffa zmieniło historyczną koncepcję jego pochodzenia. Dzięki Jiff za jego odnalezienie i zdjęcie. Zresztą tylko dzięki tym literom i skojarzeniem ich z Beskidem Małym i Babia Górą, dzięki informacją Bacy i Ferdynansa zalogowałem się na Forum. Tam, wczoraj na szczycie Pilska stanąłem przed dylematem, którego przedtem nie było. Kamień tamtejszy z literami C.V. jest praktycznie stracony. Jak pisał Jiff znajdę go jak nie zostanie zabudowany kopiec kamienny. Jakoś znalazłem, ale to już niedługo. Co zatem robić aby go ocalić fizycznie? Waży ok.15 kg. Niby niewiele ale bardzo ciężki.
Jako tajemniczy Don Pedro:
http://i65.tinypic.com/33avr03.jpg
W całej okazałości:
http://i65.tinypic.com/2a9v2tw.jpg

27

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

Korzenie masz Darku solidne. Dziadek był, jak piszą, wielkim znawcą gór, dalece przedwojennym. Z takimi turystami zaczynałem, byli w górach moimi nauczycielami.

28

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

W tym regulaminie wyszukałem w spisie przodowników GOT mieszkańców Andrychowa. Wszyscy mieli uprawnienia na Tatry i Beskid Zachodni.
Fryś Franciszek
Mgr Malinka Maria
Małecki Jerzy
Inż. Weber Alfred
Zacny Stanisław
Są na pewno znani w Andrychowie do dzisiaj

29

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

Myślałem, że Siemionow użyje już tutaj nazwy Mały Szlak beskidzki, ale nie. Natomiast w Regulaminie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, Kraków 1953, który posiadam, str. 110, jest zaznaczony ten szlak MSB, jako wariant 2a Zachodnio-Beskidzki, zastępczy do szlaku głównego. Przebiega: Jaworze-Błatnia-Klimczok-Mikuszowice lub Wilkowice-Magurka-Przegibek-Hrobacza Łąka-Porąbka-Przełęcz Kocierska- Leskowiec-Skawce-Chełm i dalej Beskidem Średnim i Beskidem Wyspowym do Jeziora Rożnowskiego. Był to oczywiście wariant dla zdobycia odznaki GOT i przebiegał przez dzisiejszy Mały Szlak Beskidzki.

30

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

To jest krótki życiorys. Chodziło wyłącznie o znakowanie szlaków i szczegóły z tym związane. Był tam opis znakowania przez Midowicza na Łamanej Skale, to fragment, który zapamiętałem. To na pewno nena podałaś na Forum. Ale teraz chodzi raczej o "Ziemię Wadowicką" Siemionowa, czy tam jest fragment o Małym Szlaku Beskidzkim.

31

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

Nie mam monograficznego opracowania Siemionowa - Ziemia Wadowicka, wyd. 1984 r.
W Chrzanowie nikt też nie ma. Nie ma też w bibliotece. Może ktoś kto ma tę pozycję sprawdzi, Siemionow powinien użyć tam tej nazwy - Mały Szkak Beskidzki.

32

(4 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Wczoraj przypomniałem sobie o najstarszym klonie polnym w Chrzanowie, który mógłby stanąć przy tych z Tułu. Tamte były prowadzone tak, że pień mają odsłonięty na znaczną wysokość. Ten rośnie naturalnie, gałęzie opuszczają się blisko ziemi. Ma 257 cm w pierśnicy, jest okazały. Niestety też nie ma owoców w ogóle. Pień ma rozdwojony, jedna gałąź dawno złamana, przez to jest niesymetryczny.
http://i64.tinypic.com/2aalrt3.jpg
http://i64.tinypic.com/1059ugo.jpg
http://i68.tinypic.com/309luyt.jpg

33

(170 odpowiedzi, napisanych Planowane wycieczki)

Dzisiaj byłem na Skrzycznem, strona zaginęła. Udało się odnaleźć. Tutaj są dwie kwestie. Wyznaczenie głównego grzbietu Beskidu Małego od Straconki do Zembrzyc kolorem czerwonym, potem przez Beskid Średni i Beskid Wyspowy po Luboń Wielki.
Główny grzbiet Beskidu Małego podaje podaje Władysław Krygowski w przewodniku Beskidy >Śląski-Żywiecki-Mały i Średni, wyd.II, Warszawa 1965 r. Nie mam siły odszukać teraz szczegółowego życiorysu Midowicza, ale podawała go kilkakrotnie na Forum nena. Midowicz wyznakował ten szlak ok. 80 lat temu, z pewnością w Beskidzie Małym w całości. Życiorys podaje szczegółowe daty.
Sprawa powstania nazwy Mały Szlak Beskidzki, która jest teraz tak bardzo popularna i eksponowana, jest praktycznie nie do odgadnięcia. Jest to nazwa jakby bezprawna, tzn. nikt nie nadał tej nazwy oficjalnie, jakimś tam dokumentem czy innym zatwierdzeniem. Nazwę tę najprawdopodobniej i jest to prawie pewne, stworzył osobiście Aleksy Siemionow. Nie weszła ona do obiegu od razu, to trudno powiedzieć kiedy powstała. Prawdopodobnie w latach 70' ub. wieku. Jak już się coś ruszy to idzie do przodu. Rozmawiałem mniej więcej w tym czasie z Siemionowem, ale interesowały mnie zupełnie inne kwestie, Tatr i Babiej Góry. Siemionow miał wielki talent do nadawania swoich nazw w górach.

34

(38 odpowiedzi, napisanych Etnografia Beskidu Małego)

Dzięki Jiff. Mając szablon tych liter w skali 1:1 można podać wymiary tego kamienia na Pilsku do 1 cm. Jest on bardzo mały. To zła wiadomość. Można go przemieścić bez trudu. Ale pesymizm może nie jest wskazany. Prawie całe życie siedzę nad tymi literami C.V. i pewnie mi go braknie.

35

(4 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Klon polny to dość rzadka roślina. W stanie dzikim raz w życiu widziałem, w drodze na Chocz z południa Ale to przy drodze, też mógł być nasadzony. Wczoraj obejrzałem w Chrzanowie stare klony polne, posadzone prawdopodobnie przez Niemców, ale może i przed wojną. Porobiłem zdjęcia. Przy tym klonu czerwonego, blaszkę u góry ma zieloną a u dołu czerwoną. Ładnie to wygląda. Ten czerwony owocuje bardzo obficie. Polny zaś w ogóle nie owocuje. Zero. Szkoda. W Wikipedii podają te okazy pod Tułem. Przy drodze na Czantorię. Są wspaniałe. Oglądałem je, ale nie zapamiętałem aby owocowały. Brzozy omszonej nie widziałem, u nas nie rosną.
http://i67.tinypic.com/2vv9yc6.jpg
http://i68.tinypic.com/dy895y.jpg
http://i64.tinypic.com/2zznr5u.jpg
http://i66.tinypic.com/1zys2a.jpg

36

(38 odpowiedzi, napisanych Etnografia Beskidu Małego)

Wcześniej znalazłem na Pilsku kamień z tymi literami C.V. wykutymi według tego samego szablonu. Przy żółtym szlaku z Miziowej na szczyt, w pobliżu dużego progu skalnego w kosówce. O tym też zostałem poinformowany. Trzeba myśleć dalej. Ten, który podał Jiff to nawa jakość. Muszę się tam wybrać, może znajdę ten kamień i litery. Jak szukać na szczycie Pilska ten kamień z literami? Może to nie być trudne ale lepiej zapytać. Kiedy robione było zdjęcie?
Na Łamanej Skale oglądałem ostatnio duży słupek z tymi literami C.V. po kilku latach. Mało kto tam chodzi. Zawalone suchymi kłodami. Zwróciłem uwagę, że na górnej ścianie słupka są jakieś zarysowania. Dopiero na zdjęciu, po powiększeniu zauważyłem, że ktoś bardzo prymitywnie wykuł  zarys buta. To już mógł na jakimś innym. Kamieni ci tam dostatek. I rezerwat.

37

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Tak jest. Na grzbiecie między szczytem, który jest poza szlakiem, ale przy szlaku zielonym, przed skałkami. Nie jet to jakieś dzieło sztuki ale w tej niewielkiej skrzynce widać ogrom pracy i ciekawy materiał budowlany. Zamykana na wycięte do otworu grube plexi, na zawiasach u dołu, jak próg. Wewnątrz cztery figurki gipsowe> Chrystusa Zmartwychwstałego, Matki Boskiej, św. Krzysztofa i św. Jakuba Starszego, na modną barokową formę. Z tyłu położona płytka piaskowca z wyrytą sentencją łacińską: Mors Certa Hora Incerta  i zegarem. Warta obejrzenia.

208 - sprocket73
159,5 - kisiel
76,5 - Cyberniok
73,5 - jolanta
71,5 - nena
68 - Gustek
63 - Eugeniusz Kępiński
50 - MF
43,5 - baca
28,5 - Darek Tlałka
22 - darkheush
19,5 - MK, łysy z łysiny
19 - Tomrod, tomkos
17,5 - rufi, Bisqp
18 – Karo
12,5 - harnaś wołoski
11,5 - mały pikuś
11,5 - 740715
10 - bcFan
8,5 - Staszek
7 - teksanski
6,5 - Miluś, lowell79, Klimek
5,5 - Skorpion
5 - Macieks
4,5 - marekk500
4 - kruwad
3,5 - jardo
3 - cwiartka11
2,5 - wizjoner, kris_61
1,5 - Janusz

38

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Gdzie jest ta kapliczka.
http://i66.tinypic.com/2ik31nl.jpg

39

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Jak kliknałem to juz była odpowiedź Witka. Pisałem dość długo, niezaleznie od wyniku podanego. Jeszce raz: Miłego urlopu!

40

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Na ostatnim zdjęciu w dole, pod górą, o którą pytanie, widać Kozubnik. Na satelicie widać dokładnie te zagięte pasy pod grzbietem na tle Czupla i Rogacza. Linia prosta na mapie prowadzi z Czupla przez Kozubnik prosto na Snozę. Wyłania się wyżej Bukowski Groń  i daleko Podgórze Wilamowickie, równina. Tak powinno być, a jak będzie to po, miłego urlopu i odpoczynku a nie chodzenia po górach, które nie ma sensu.

41

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

może Snoza

42

(14 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Na zasadzie powiedzenia: na bezrybiu i rak ryba. Jest to zapewne zięba a sokół pokazał się tutaj w Jaworznie w ogrodzie przy ul. Bogusławskiego, chyba trzy lata temu.
http://i67.tinypic.com/n4jc3o.jpg

43

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Kościół w Świnnej Porębie

44

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Dzisiaj byliśmy na pierwszej górce na granicy Mucharza i Śleszowic.Dalej nie penetrowaliśmy.Stąd widać tak samo Lanckorońską Górę. jednak zapory nie widać.Nie mieliśmy kopii tego zdjęcia, więc porównanie z pamięci było bardzo trudne. Nie wykluczone, że jest to zdjęcie z Tarnawy,najprawdopodobniej Dolnej. Jest jakaś szansa,że z Górnej.Ogólnie gdzieś pod Tarnawską Górą.

45

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

A co do krzyża w ostatniej zagadce. Widziałem go w ostatnią sobotę.
Nena podała położenie idealnie i to strzelając. Jest dokładnie na zakręcie drogi w prawo z Leskowca do Rzyk, dość daleko od Przełęczy Beskidek na wschód. Dawniej, jeżeli dobrze pamiętam, była to Rzycka Przełęcz i taka była tabliczka. Rzeczywiście, krzyż można minąć, jest trudno zauważalny idąc na Leskowiec. Gdybym nie wiedział minąłbym. W naturze jest wiele piękniejszy. Akurat był idealnie pod słońce, bardzo trudno się oglądało. Te litery u dołu to EDK, Ekstremalna Droga Krzyżowa 2016. Tę lampkę zdjąłem bo szpeciła, a była to jednorazowa, elektryczna. Wisiała tam od początku. Nie byłem tam specjalnie, trasę tę miałem w planie.
Pomysł i wykonanie niesamowite, warto dla takich dzieł chodzić po górach.
Chciałem wcześniej zobaczyć małą nierdzewną tabliczkę z napisem: DO ŹRÓDEŁKA / Zimna Woda /, którą naprawiłem i ponownie przybiłem. Dałem nawet zagadkę, którą wygrał Kisiel.
Niestety nie ma jej już dawno, nawet śladu nie znalazłem.

46

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Chodzę tam często, z Leskowca do Ponikwi, przez Przełęcz pod Gancarzem i po wschodnich stokach Gancarza. Nawet nigdy mi do głowy nie przyszło, że można wejść na Czoło. Z mapy wynika, że to parę minut od szlaku, to następnym razem zahaczę.

47

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

To może w sobotę zobaczę ten krzyż, mam zaplanowaną wycieczkę, Targoszów - Łamana Skała - Leskowiec - Targoszów. To zupełnie nowy krzyż. Może ktoś złapie kontakt z tym świątkarzem, zamówiłbym świątka.

48

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

Bardzo ciekawe, całkowicie nowatorskie dzieło, niespotykane dotąd. Wizja artysty wspaniała. Do znudzenia pisząc o powszechnym kiczu, ten krucyfiks daje pole wyobraźni. Dysonansem jest tylko ta lampka, nie musi wisieć aby być. Szkoda, że z pewnością nigdy tam nie byłem, ale może postaram się zobaczyć z bliska.
Ta strzałka na wiązaniu krzyża symbolizuje klatkę piersiową i żebra.

49

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

u Panienki

50

(7,477 odpowiedzi, napisanych Quizy i Konkursy)

To jest w drodze na Jaroszowicką Górę