2,701

(140 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Koszenie łąk sprzyja występowaniu storczyków, więc nie wiem dlaczego podkolan biały wyginął, chyba że łąkę nadmiernie koszono. Naszczęście gatunek nie należy do gatunków zagrożonych w Polsce. Przy wymienianiu storczyków podawanych z Beskidu Małego pomylił mi się gatunek. Zamiast buławnik wielkokwiatowy powinien być buławnik mieczolistny.

2,702

(125 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Tą bezzieleniową roślinę spotkałem niedaleko mojego miejsca zamieszkania w pobliżu Soły. W Beskidzie Małym jej nie widziałem. Ta roślina to łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria).

2,703

(140 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Choć na storczykach znam się znacznie słabiej, to i tak mogę coś o nich powiedzieć. Storczyki  są najliczniejszą grupą roślin, występującą głównie w tropikach. W Polsce znanych jest około 50 gatunków. Stanowią prawdziwą ozdobę górskich łąk, ze względu na koloryt barw kwiatów. Z Beskidu Małego podawanych jest dość sporo gatunków, oto one: storczyca kulista, storczyk męski, kukułka szerokolistna, kukułka plamista, kukułka Fuscha, gołek białawy, gółka długoostrogowa, ozorka zielona, podkolan biały, podkolan zielonawy, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, buławnik wielkokwiatowy, kręczynka jesienna, listera jajowata, gnieźnik leśny, tajęża jednostronna i żłobik koralowy. Z tego co pamiętam to widziałem storczyka męskiego w kamieniolomie w Kozach, w Rzykach i w Roczynach, gółkę długoostrogową pod Łamana Skałą, kruszczyka błotnego w kamieniołomie w Kozach, pod szczytem Przyszopa i w Kukowie, podkolana białego w Rzykach-Jagódkach, gnieźnika leśnego pod Bujakowskim Groniem, kukułkę szerokolistną w Międzybrodziu Bialskim Ponikiew, kukułki Fuscha i plamistą nie rozróżniam. Niestety nie posiadam fotografii, gdyż storczyki nie były moim głównym obiektem. Niejedna osoba wędrująca po Beskidzie Małym natrafia na nie. Oczywiście kwitną one od kwietnia do października.

2,704

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Ja na grzybach zwłaszcza niejadalnych wogóle się nie znam, więc trudno mi powiedzieć co to jest.

2,705

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Przepraszam wpisując adres internetowy zrobiła się pomyłka i dlatego link nie działa. Powinno być www.atlas-roslin.pl . Co do flory Beskidu Małego to nie wiem czy ktoś wie że tutaj występują również owadożerne rośliny. Mowa o rosiczce okrągłolistnej na którą natrafiłem w młace w pobliżu przysiółku Rola na południowym stoku Leskowca.

2,706

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Trochę przypomina mi to forum atlasu roślin. Nerecznica samcza ma liście zazwyczaj żywozielone, odcinki 1 rzędu są bez ciemnej obwódki u nasady, odcinki 2 rzędu są zaokrąglone z ząbkami bez kończyka, łuski jednobarwne. Nerecznica pośrednia ma liście ciemnosinozielone, odcinki 1 rzędu z ciemną obwódką u nasady, odcinki 2 rzędu są zaokrąglone z ząbkami z kończykiem, łuski dwubarwne. Na stronie www.atlas.roslin.pl mam dosyć dużo zdjęć paprotników oraz kluczy identyfikacyjnych.

2,707

(51 odpowiedzi, napisanych Flora Beskidu Małego)

Jakoś musiałem ominąć ten temat, a przecież to moja specjalność. W Beskidzie Małym oczywiście najbardziej znam paprotniki, gdzie zrobiłem bardzo szczegółowy spis gatunków i stanowisk tutaj występujących. Wynik zadziwił polskich botaników. Największą ostoje mają tutaj nerecznice (rodzaj paproci), nad którym obecnie przygotowuje publikacje w języku angielskim. Publikacją tą interesują się czescy botanicy. I tu wyszła zabawna historia jeśli chodzi o znajdującą się tutaj ostoje nerecznicy pośredniej złożona z 14 stanowisk, podczas gdy całej Republice Czeskiej gatunek ten znany jest z zaledwie 3 stanowisk. He he he.      Botanicy czescy do roboty. Coś słabo u was z tym gatunkiem.

2,708

(9 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Nena, skałka ta na zdjęciu powyżej znajduje się pod Łamaną Skałą i nieco przypomina tą z moich zdjęć z pod szczytu Kamień znajdującą się w zupełnie innym miejscu.

2,709

(898 odpowiedzi, napisanych Przedstaw się!)

Wpisałem się na forum, a wielu forumowiczów nie bardzo wie czym się zajmuje. Częściowo ujawnione to zostało na stronie Beskidu Małego dotyczące paprotników. Sam specjalizuje się w dziedzinie botaniki jaką jest pteridologia. Biorę udział w różnych konferencjach, warsztatach, robie publikacje naukowe, prowadze badania, jak narazie w południowej Polsce i poznaje wiele ciekawych osób. Odwiedziłem wiele niezwykłych zakątków jak: Bory Dolnośląskie, Pogórze i Góry Kaczawskie, Karkonosze, Masyw Ślęży, Beskidy całe oprócz Sądeckiego i Niskiego, Tatry, Pieniny, Wyżyna Śląsko-Krakowska i Małopolska, ale najbardziej spodobały mi się Pogórze i Góry Kaczawskie z wygasłymi wulkanami, bogactwem skał, minerałów i osobliwą florą. Oczywiście najczęściej jestem w Beskidzie Małym, bo mam najblizej z Kęt. Dariusz Tlałka.

2,710

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Korona Beskidu Małego mogła by być. Musiała by skaładać z 7 najwyższych szczytów tego obszaru górskiego. I wyglądała by tak, nie uwzględniając bezimiennych wygarbień:
Czupel                      933 m
Łamana Skała           929 m
Leskowiec                 922 m
Magurka Wilkowicka  909 m
Rogacz                       899 m
Gibasów Wierch         898 m
Groń Jana Pawła II     890 m
Zdobycie takiej korony raczej nie powinno stanowić problemu.

2,711

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Wracając do krokusów, w naturze można je obserwować nawet przez miesiąc w okresie od marca do kwietnia zależnie od długości zimy. Akurat w tym roku mam plany na Beskid Mały, więc jestem zainteresowany takim spotkaniem.

2,712

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Te zdjęcia krokusów zdają się być zrobione na Polanie Luberdowej, natomiast ten łan czosnku niedźwiedziego kojarze ze szlaku czerwonego od schroniska PTTK. Występuje tu również kwitnąca w tym samym okresie śnieżyczka przebiśnieg. Dużo krokusów widziałem też na polanach poniżej szlaku czerwonego z Łamanej Skały na Leskowiec.

2,713

(8 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Jak widać szczyt Tatr, nie imponuje wysokością.

2,714

(25 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

"Skała Czarownic" ma legende która mówi o żebraku który wieczorem wyszedł z Wilkowic w las i zabłądził. Nagle ujrzał ognisko pod skałą, a przy niej dwie kobiety bardzo stare i chłopa z długą brodą, wymawiali jakieś zaklęcia. Żebrakowi ukazały się okropne zjawy, niepodobne do ludzi. Ze strachu tak uciekał że jak wszedł do karczmy to wszyscy się zlękli. Opowiedział w karczmie o tym zdarzeniu, ale nikt nie chciał mu wierzyć, myśleli że to pomyleniec, chociaż przysięgał że to wszystko prawda, bo zjawy widział na własne oczy. W dawnych czasach ludzie omijali to miejsce, gdyż według ludowych podań owa skała była kryjówką dla zbójnika Wojciecha Duloka ze Spytkowic i jego dwóch pomocnic znachorek wspólnie okradających miejscowy kościół. Skarby ukryli w pobliżu skały. Zbójnika schwytano i stracono w strasznych torturach, natomiast kobietom w niewyjaśniony sposób udało sie zbiec. Miejscowi mówili że tylko czarownice znikają jak duchy. Teraz już nikt nie pamięta nazwiska rozbójnika i zdarzenia.

2,715

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Wyżej nad tą rzeczką, w pobliżu rozwidleniu dróg prowadzących do Rzyk Jagódek i Rzyk Praciaków znajduje się równie interesujący obryw skalny porośnięty przez las grądowy. Można tam zobaczeć okazałe bluszcze zwisające z obrywu.

2,716

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Stanowiska paprotników w Beskidzie Małym można powiedzieć mam wyszukane do granic możliwości. A podrzeń żebrowiec jest tutaj najpospolitszym paprotnikiem chronionym. Oczywiście to stanowisko z Magurki mam.

2,717

(111 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Właśnie robiąc publikacje naukową na temat rozmieszczenia gatunków paprotników w Beskidzie Małym jestem zmuszony do poruszania się po najdzikszych jego terenach i w ten sposób odkrywam nieznane nikomu miejsca. Bo najciekawsze to znajduje się poza szlakiem.

2,718

(8 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Żeby wybrać się na szczyt Tatr nie trzeba mieć nawet kondycji, nie prowadzą to żadne łańcuchy. A widok nie na Zakopane, tylko na teren powstającego zbiornika Świnna Poręba.

2,719

(8 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Ciekawie brzmiące wzniesienie znajduje się przy drodze z Wadowic do Suchej Beskidzkiej nad Jaszczurową. Nie wiem skąd wzięła się ta nazwa wzniesienia "Tatry", ale  zupełnie ono nie przypomina nasze polskie tatry.

Wygląda na to że miałem okazje was spotkać. W sobotę byłem w okolicy Łamanej Skały, Gibasów Wierchów i Pod Borem gdzie robiłem do mojej wielkiej publikacji naukowej pozasezonowy kończący już pteridologiczny spis stanowisk. Wracając do Rzyk Praciaków tuż pod Gibasów Wierchem, gdzieś przez zmrokiem natrafiłem na grupki turystów podążających w stronę Gibasów. Panie Marcinie, pan też tam był. Zbytnio nie wiem jak pan wygląda, więc nie mogłem rozpoznać. Niby miałem plany na Skałe Czarownic, ale pan miał inne plany. Najlepiej proszę wybrać termin i miejsce gdzie mogliśmy się spotkać na szlaku.

2,721

(38 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Ja mam swoją wyznaczoną granicę Beskidu Małego której się trzymam. Zalicza się tu grupę Magurki Wilkowickiej, Pasmo Leskowca i Łamanej Skały oraz Jaroszowicką Górę i Kurczynę. Jaroszowicka Góra w rzeczywistości jest jakby odcięta doliną Skawy od głównego trzonu Beskidu Małego, zaś Kurczyna jest odcięta doliną Skawy od przeciwległego Upaliska. Dalej na wschód rozciąga się Pogórze Wielickie z izolowanymi wzniesieniami Żaru i Lanckorońskiej Góry. Grupę Żurawnicy zaliczam do Beskidu Makowskiego i tu świetnie nachodzi północna granica do Pasma Koskowej Góry. Zaś wyższe pasmo Jałowieckie jest już w Beskidzie Żywieckim. Botanicy robiący badania danych obszarów górskich najczęściej stosują się do tych granic.

2,722

(53 odpowiedzi, napisanych Szczyty Beskidu Małego)

Ja też przychyliłbym się do tematu - Wasze ulubione miejsce w Beskidzie Małym. Wtedy mógłbym coś powiedzieć. Bo moim ulubionym miejscem są okolice Lasu, Krzeszowa, Targoszowa. Miejsce to obfituje w młaki i torfowiska porośnięte przez las iglasty, a wśród nich ukryte są formy skalne. Jest to cenne miejsce dla botaników. Z tąd rozpościera się piękny widok na Beskid Makowski.

2,723

(38 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Sam nie jestem wielbicielem jaskiń. Ale w jaskinii pod Jaroszowicką Górą byłem i wydaje się stosunkowo łatwa. Nie potrzeba tu lin, chyba że w dalszych korytarzach których nie spenetrowałem. Jest troche ciasna. Zachęcam do odwiedzenia.

2,724

(38 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Nie wiem czy ktoś zna jaskinie pod Jaroszowicką Górą. Penetrując teren natrafiłem kiedyś na nią. Najbliżej jest do niej od Świnnej Poręby. Idziemy od Świnnej Poręby Pętla początkowo czarnym szlakiem w stronę Jaroszowickiej Góry. Przechodzimy Skawę, następnie na północ wdłuż tej rzeki, aż do miejsca gdzie znajdują się ściany skalne. Nad nimi właśnie znajduję się ta jaskinia.

2,725

(9 odpowiedzi, napisanych Ciekawe miejsca)

Ciekawe miejsce do wspinaczki znajduje się w pobliżu szlaku z Czartaka na Groń Jana Pawła II, pod szczytem Kamienia czy Żaru ? Na różnych mapach podaje się te szczyty w różnych miejscach. Niemniej pod szczytem od zachodniej części znajduje się okazała skała wspinaczkowa.