Temat: Przełęcz Kocierska – Gibasy - Potrójna - Kocierska

Trasa: Przełęcz Kocierska – Kocierz Rychwałdzki  - Ścieszków Groń (Łysina) – Gibasy – Anula – Potrójna – Przełęcz Kocierska

Dystans: 20,98 km
Podbiegi: 770m
Najniższy punkt: 496 m
Najwyższy punkt: 904m

Wstęp

Jest to typowa pętla  mająca swój początek i koniec na Przełęczy Kocierskiej. Jest to bardzo dobry punkt wypadowy zarówno do pieszych wycieczek, jak również do biegania. Na przełęczy znajduje się cały kompleks wypoczynkowy, regionalna karczma oraz obszerny parking, na którym można pozostawić samochód. Istnieje możliwość ze skorzystania z sauny i basenu po treningu. Łatwy i dobrze oznaczony dojazd.

Sama trasa biegowa liczy prawie 21 km, czyli dystans prawie półmaratoński. Jest mocno urozmaicona z sumą podbiegów 770m. Najniżej położony punkt znajduje się w Kocierzy Rychwałdzkim, najwyższy punkt to okolice Łamanej Skały. Nawierzchnia w 90% góry, 10 % to asfalt.

1.    Przełęcz Kocierska – Kocierz Rychwałdzki

Na początku mamy do pokonania 3 kilometrowy zbieg z Przełęczy Kocierskiej do Kocierza Rychwałdzkiego. Trzymamy się zielonego szlaku. Trasa na początku prowadzi asfaltem i nie jest zbyt ciekawa. Uciążliwe są pojawiające się samochody. Dobry odcinek do delikatnego rozbiegania, po którym można zrobić rozciąganie. Należy uważać gdyż szlak na polanie odbija w lewo. Jeśli przegapimy to miejsce to czeka nas dodatkowe 2 km asfaltu (patrz mapa).

Wbiegamy na polanę. Przebiegamy przez krótkie pasmo lasu leśną ścieżką na kolejną polanę. Kierujemy się ścieżką w stronę zabudowań. Przy zabudowaniach pojawia się kolejna porcja asfaltowej drogi, którą docieramy do głównej drogi i rogacza z oznaczeniami szlaków pod kościołem w Kocierzu Rychwałdzkim. Można się delikatnie porozciągać w tym miejscu, gdyż za chwilę czeka nas najdłuższy podbieg na trasie

2.    Kocierz Rychwałdzki – Łysina (Ścieszków Groń)

Jest to najtrudniejszy odcinek na trasie. Czeka nas 1,5 km podbiegu, ok.. 200 metrów przewyższenia. W tym miejscu tak naprawdę zaczynają się dopiero góry. Mijamy Kościół i wbiegamy w las. Bardzo przyjemna szeroka droga bez kamieni. Jednak szlak odbija w pewnym momencie na wąską ścieżkę i nachylenie stoku się zwiększa. Pojawiają się również kamienie. Nagrodą za pokonanie tego odcinka powinny być piękne widoki na Beskid Żywiecki jakie możemy oglądać z polany pod szczytem Łysiny.  Wystarczy tylko trochę zboczyć ze szlaku. Kolejną atrakcją Łysiny jest tzw. Zamczysko – wysokie bloki skalne schowane za drzewami od południowej strony szczytu Łysiny.

3.    Łysina - Gibasy

Trzeci odcinek charakteryzuje się dość niewielkimi podbiegami. Na odcinku 6km pokonamy około 100 m przewyższenia. Podbiegi są krótkie i  nie męczące. Od momentu opuszczenia szczytu Łysiny biegniemy cały czas lasem. Na 7,5 km trasy mamy nawet delikatny zbieg o długości 0,5 km. Po drodze możemy zwiedzić jaskinie na Czarnych Działach – jest na szlaku prowadzący do nich drogowskaz. Po 10 km, licząc od Przełęczy Kocierskiej docieramy na Gibasy. Tutaj w razie potrzeby można przenocować u Staszka, oferuje on sezonowe noclegi. Polecam to miejsce wszystkim, którzy chcą uciec od cywilizacji. To również kolejne, warte podkreślenia, miejsce widokowe w Beskidzie Małym. W pobliżu, na Gibasowym Siodle,  znajduje się  wyjątkowa, murowana z kamienia kapliczka z figurką Chrystusa upadającego pod Krzyżem

4.    Gibasy – Anula

Cały czas trzymając się zielonego szlaku opuszczamy Gibasy. Najpierw szlak spokojnie się obniża, aby po raz kolejny ostro wzniósł się w górę. Przed nami podbieg na Gibasowi Groń. Około 50 metrów przewyższenia na odcinku 300-400 metrów. Podbieg można odczuć w łydkach, ale to już dość indywidualna kwestia. Sam szczyt Gibasowego Gronia nie jest zalesiony. Oprócz posadzonego, młodego drzewostanu dominują wiatrołomy. Biegnąc szlakiem trawersujemy szczyt od strony północnej. Zbiegamy ze szczytu, w tym miejscu odbija niebieski szlak do Ślemienia. My biegniemy dalej zielonym szlakiem w kierunku Anuli – czyli Rozstajów pod Łamaną Skałą lub Mładej Hory. Cały czas z akcentem na podbieg w lesie. To już prawi 13 km trasy. Punkt, od którego będziemy wracać do miejsca początku naszej pętli.

5.    Anula – Potrójna

Na Anuli zamieniamy nasz zielony szlak na czerwony. Znajdujemy się na wysokości około 880 metrów. Przed nami podbieg pod Łamaną Skałę. Wg. Mapy osiągamy najwyższy punkt trasy 904 metry. Dalej czeka nas zasłużony zbieg. Mijamy górną stację wyciągu Czarny Groń. Następnie czeka nas delikatny podbieg na szczyt Beskid (ok. 826m). Docieramy do Przełęczy Zakocierskiej. Od tego miejsca czeka nas ostatni większy podbieg – na Szczyt Potrójnej. 800 m podbieg o przewyższeniu około 100m. Jest to 17 km trasy. Warto odwiedzić najwyższy wierzchołek szczytu, gdyż widoki z tego miejsca powalają na kolana. Panorama z każdej z 4 stron świata! Pod szczytem znajduje się Chatka na Potrójnej, która oferuje kawę, herbatę oraz w razie potrzeby noclegi.

6.    Potrójna – Przełęcz Kocierska

Ostatni odcinek trasy to 4 km zbiegu z niewielkimi wypłaszczeniami  oraz  podbiegami Kiczorę z przełęczy Skaliste i Roczenkę. Jednak nie są to długie podbiegi. Stanowią urozmaicenie dla wymagającego skoncentrowania zbiegu. Dobiegamy do asfaltowej drogi na przełęczy Kocierskiej, jeszcze 500m i docieram do punktu startowego.

Link do mapy trasy:

http://pl.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=2929323

Link do bloga

http://bieganie.2beinspired.pl/

2

Odp: Przełęcz Kocierska – Gibasy - Potrójna - Kocierska

Niezła pętelka. smile Pewnie niejednemu biegaczowi przyda się ten przewodnik. wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Oj chętnie bym to przebiegł! Niestety nie zdążę już przed Jurajskim, zresztą ostatnie kilka dni odpoczywam od biegania, bo formę robi się wcześniej, a intensyfikując treningi w ostatnim tygodniu przed startem można się już tylko niepotrzebnie zajechać lub, czego nikomu nie życzę, nabawić kontuzji.

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

4

To było zapewne tak na próbę smile i dystans i góra-dół  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

Imponująca pętelka... może kiedyś wink

duszą w górach zbłądziłam, bo chciałam....

6

Ja myślę, że powtórzymy tę Pętelkę gdzieś w lecie lub na jesieni (mnie w każdym razie się bardzo podoba). Dla mnie to może być dobre przygotowanie przed Trzema Kopcami, maratonem i być może też Powsinogą w Wadowicach, bo okazuje się, że od tego roku będzie tam również półmaraton:
http://www.youtube.com/watch?v=JJKtfeLyyC8
Proszę wpisywać chętnych:

1) Piotr

7

w czwartek miałem solowy wypad na tą traske smile
czas przejscia 5 godzin z małymi przerwami w miare rytmicznym krokiem
traska bardzo dobrze oznaczona
poczatek i powrot na Kocierskiej
turystow na szlaku mało
minełem dziesieciu turystow w tym piec osob w jednej grupie
wrazenia z wycieczki bardzo pozytywne smile

8

pepinos napisał/a:

w czwartek miałem solowy wypad na tą traske smile
czas przejscia 5 godzin z małymi przerwami w miare rytmicznym krokiem
traska bardzo dobrze oznaczona
poczatek i powrot na Kocierskiej
turystow na szlaku mało
minełem dziesieciu turystow w tym piec osob w jednej grupie
wrazenia z wycieczki bardzo pozytywne smile

...a foteczki robiłeś?  wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

9

smile odp
foteczki nierobilem
mam mnostwo zdjec z dawnych wypraw okolo
5 lat temu kiedys je wrzuce i przedstawie publicznie na forum smile
maly dowodzik ze bylem to waszej kapliczce na gibasach została w srodku zaprawa tynkarska big_smile
jestem budowlancem to takie rzeczy rzucaja mnie sie w oczka lol

10

Koledzy wątek jest o bieganiu. Proszę więc nie robić off topic, bo będę kasował  tongue (Ban them all)

Chętni na pokonanie tej trasy:

1) Piotr