1

Temat: najdalej na zachód - czyli w Izerskiej krainie kwarcu

Tak sobie zobaczyło posta lowella i od razu sobie przypomniałem, ze nie tak dawno moja wycieczka w górach Izerskich właśnie miała miejsca od burzy do burzy.
Kiedy przyjechała na Przełęcz - Rozdroże Izerskie to zaczęła się burza a jak wróciłem to ledwo zdążyłem zasiąść za kółkiem i miałem taką nawałnicę, że ledwo wycieraczki odbierały wodę. Nie mówiąc, że po drodze do Szklarskiej miałem Zakręt Śmierci.

Wycieczka moja była w celu wyjścia na Wysoką Kopą (niem. Hinterberg, 1126 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Gór Izerskich w masywie Wysokiego Grzbietu. Sam szczyt to łagodna kopuła zbudowana z granitów, gnejsów i łupków, jednak trzeba było coś się pospinać aby ją zdobyć. W końcu miejsce startowe było na wysokości 767 m.

Trasa malownicza Dużo ciekawych roślin oraz przede wszystkim wszystkie odmiany kwarcu, które tu możemy spotkać
Po drodze takie punkty jak Zwalisko - lub Wieczorny Zamek, pozostałości po kopalni odkrywkowej Stanisław.

W okolicy Zwaliska w przeszłości znajdowały się szybiki kopalń złota, a samo Zwalisko to grupa hornfelsowych skałek która podlegała ochronie jako pomnik przyrody przed II wojną światową
W latach 80. XX wieku w górnych partiach szczytu w wyniku klęski ekologicznej, wywołanej zanieczyszczeniem powietrza, został całkowicie zniszczony las. O klęsce przypominają jedynie wystające ponad młodnik obumarłe kikuty drzew.

zapraszam do albumu

https://lh6.googleusercontent.com/-xoW2INy0b8Q/UAcShpFUt7I/AAAAAAAAPtE/mzibjL4idkE/s800/rozdro%25C5%25BCe%2520izerskie%252C%2520zwalisko%252C%2520wysoka%2520kopa%252C%2520sine%2520sk%25C5%2582aki%252C%2520rozdro%25C5%25BCe%2520pod%2520kop%25C4%2585%252C%2520rozdroze%2520izerskie%2520125.jpg

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

2

Odp: najdalej na zachód - czyli w Izerskiej krainie kwarcu

Baca fajny album . big_smile  big_smile  big_smile

Góry Izerskie są znane z zamarłych lasów iglastych, jednak urokiem wszystko nadrabiają tymi formami skalnymi, choćby widocznych na zdjęciach. Baca to co masz podpisane paprotka zwyczajna to w rzeczywistości jest to podrzeń żebrowiec, natomiast ten motyl wśród starcu gajowego to górówka smile

4

darmando napisał/a:

Baca fajny album . big_smile  big_smile  big_smile

Cieszę się, że się podoba

Dariusz Tlałka napisał/a:

Baca to co masz podpisane paprotka zwyczajna to w rzeczywistości jest to podrzeń żebrowiec, natomiast ten motyl wśród starcu gajowego to górówka smile

Dzięki za uwagi i skorygowałem opisy wink

Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

5

No widzę że zapuszczasz się coraz bardziej w moje okolice wink Ja często zaglądam w Izery, bo to najbliższe pasmo górskie do jakiego mam dostęp, ale z czeskiej strony smile

6

Bacowe wink albumy są zawsze  cool

A czy wiadomo skąd ta nazwa Izeryhmm

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

7

Jolu ja użyłem tej nazwy smile  Jest ona nieprawidłowa, ale potocznie tak mówią na Góry Izerskie smile A nazwa chyba od rzeki której źródła znajdują się w tych górach big_smile albo na odwrót big_smile Ale skąd samo słowo "Izera"z czeskiego "Jizera" to nie wiem:)

8

Ciekawe skałki i widoki, a same góry dla mnie zupełnie nieznane i jakoś stale pomijane... Pozdrawiam

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

9

jolanta napisał/a:

A czy wiadomo skąd ta nazwa Izeryhmm

Mi jest znana wersja, taka sama jak u jardo. Nazwa rzeki "Izera" pochodzi od celtyckiego "isiras" ("szybki", "silny", "bystry"). "Góry Izerskie" to nazwa wywiedziona od nazwy rzeki. Ostatnio potocznie zaczyna się użwać nazwy Izery tak jak do Gór Kaczawskich - Kaczawy

Góry Izerskie swą tożsamość otrzymały dopiero w XIXw. kiedy to geografowie wydzielili je z Gór Olbrzymich (Riesengebirge), do których należały Karkonosze (czes Krkonošy). Ponieważ dominującym językiem wówczas w tym regionie był niemiecki, w którym nazwy gór zazwyczaj tworzone są poprzez dodanie do nazwy przymiotnikowej, np. Riesen (Olbrzymie) słowa "gebirge" (góry). Tak powstały Riesegebirge, Zitauergebirge (Góry Żytawskie) Erzgebirge (Góry Kruszcowe - Rudawy) i tak też nadano nazwę Isergebirge co bezpośrednio należy tłumaczyć na Góry Izerskie podobnie jak czeskie Jizerské hory

- Jan Galicz

10

Jardo zostałbyś naszym przewodnikiem  smile  gdybyśmy z paczką przyjechali w Izery ?

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

11

Wędrowałem przez Izery w 1998 roku... zapamiętałem je jako bardzo smutne góry - ogromne połacie bez lasu, tylko z kikutami drzew. Tym się różniły od np. dzisiajszego rezerwatu Romanka, że nigdzie nie było młodych drzewek, tylko cmentarzysko starych. Teraz widzę, że przyroda walczy o swoje i powoli zarastają smile

12

kolejne ciekawe miejsce nam baca odwiedził smile, zaczynam mu zazdrościć tych fajnych wycieczek big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

13

sprocket73 napisał/a:

Wędrowałem przez Izery w 1998 roku... zapamiętałem je jako bardzo smutne góry - ogromne połacie bez lasu, tylko z kikutami drzew. Tym się różniły od np. dzisiajszego rezerwatu Romanka, że nigdzie nie było młodych drzewek, tylko cmentarzysko starych. Teraz widzę, że przyroda walczy o swoje i powoli zarastają smile

Że się tak wtrącę:
"Świerkowe lasy Gór Izerskich będą zastępowane gatunkami drzew, które rosły tu wcześniej. Pod nowe sadzonki przeznaczone zostało 3000 hektarów ziemi. Według leśników przywrócenie drzewostanu do jego pierwotnego składu potrwa dziesiątki lat."Zasadzimy prawie 800 tysięcy sztuk buków, świerków, jodeł, klonów, jarzębin, wiązów i innych gatunków. W planie jest nie tylko zasadzenie nowych drzew, ale też ich dalsza pielęgnacja, jak przycinanie czy ochrona przed zwierzętami i inne zabiegi” - wylicza Svatopluk Sýkora, dyrektor generalny Lasów Republiki Czeskiej."
Całość tekstu gdzieś w internecie.

14

Ja tam byłem prawie 15 lat temu i powiem że te terany zmieniły się nie do poznania

- Jan Galicz

15

Dziękuję Panowie Jardo i Baca - jestem jaśnie-oświecona wink   big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile