Temat: Magurka Wilkowicka Czupel Wietrzna Dziura

W niedzielę wybrałem w zachodnią część Beskidu Małego udałem się na przełęcz  Przegibek i szlakiem do schroniska na Magurce Wilkowickiej będąc w tym rejonie trudno pominąć najwyższy szczyt Beskidu Małego Czupel w drodze powrotnej zahaczyłem o jaskinie przez jednych nazywaną Smoczą Jamą a przez innych Wietrzną Dziurą jest to jedna z bardziej znanych i najwcześniej udokumentowanych jaskiń Beskidu Małego Ja również znam ją od dość dawna i kilkakrotnie ją penetrowałem a że w niedziele było dość sucho dałem nura i już byłem w środku. Widok otworu wejściowego do jaskini nie jest zbyt zachęcający ale wbrew pozorą wejście do niej nie jest zbyt trudne lecz na początku zmusza do prawie czołgania z głównego otworu wejściowego na lewo ciągnie się szczelina o położeniu  poziomym i wysokości ok 70 do 90 cm i tak około 3 m póżniej szczelina przechodzi w położenie pionowe i tu można już się poruszać  na stojąco wysokość szczeliny od 2 do 4 m długość korytarza ok 30 m ale do swobodnego poruszania się jest ok 20 do 25 m . Kiedyś było dość trudno znależć wejście do jaskini nie było żadnych oznaczeń dzisiaj łatwo do niej trafić poruszając się nowo utworzonym szlakiem to szlak Harnasia Rogacza utworzony przy pomocy środków  Unii Europejskiej szlak koloru czarnego biegnie pętlą z Wilkowic prze Rogacz Magurkę Wilkowicką  obok jaskini Wietrzna Dziura Skały Czarownic  do Wilkowic. Druga opcja  z Magurki Wilkowickiej od schroniska należy udać się w kierunku Czupla po ok 15 - 20 minutach dochodzimy do wcześniej opisanego  czarnego szlaku który w tym miejscu kieruje nas na prawo  po przejściu około 40 do 50 m po prawej stronie widoczne jest wejście do jaskini i kilka dołów zapadliskowych dalej szlak prowadzi do Skały Czarownic i do Wilkowic. Wklejam kilka fotek więcej w moim albumie.                                                      ............                                       http://picasaweb.google.com/112234485081038913299                                                                                                                                                                                                                          ,

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-06-26 17:06:02)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

2

Odp: Magurka Wilkowicka Czupel Wietrzna Dziura

A ja nadal nie byłem po zachodniej stronie Soły w BM aż wstyd big_smile

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

3

Fajnie ferdynans - zazwyczaj wybierasz chyba wschodnią. big_smile wink

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

4

nena napisał/a:

Fajnie ferdynans - zazwyczaj wybierasz chyba wschodnią. big_smile wink

Nena zazwyczaj wschodnią ponieważ  jest znacznie bliżej  bez problemu można się dostać autobusem MPK  nie jest się uwiązanym przez zaparkowany pojazd można zejść gdzie tylko się chce. Po drugie uważam ze w części wschodniej jest znacznie spokojniej jest tu  więcej ustronnych i cichych miejsc gdzie można się zaszyć i odpocząć w ciszy i spokoju. A moja przygoda z górami zaczęła się właśnie w tej części i nie da się ukryć że darze te tereny  szczególną sympatią .

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-06-27 19:43:11)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

5

ferdynans napisał/a:

Po drugie uważam ze w części wschodniej jest znacznie spokojniej jest tu  więcej ustronnych i cichych miejsc gdzie można się zaszyć i odpocząć w ciszy i spokoju.

Zgadzam się z tym wink. I oby tak było jak najdłużej smile.

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

6

Dobry dojazd od strony Ślaska jest w pasmo Czupla Magurki smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

7

https://lh6.googleusercontent.com/-co2ow_CT374/UcicX7oaHCI/AAAAAAAAShI/gdy0fu5EMAE/s720/P1250299.JPG

Dla kolekcjonerów korony wink

Penetracja jaskini udana smile

Dla wybierających się dorzucę, że na końcu jest ściana z napisem

https://lh5.googleusercontent.com/-FiJyF_maphM/TAzRiiR-gwI/AAAAAAAADXQ/-7fE3R2HtkI/s640/SDC10127.JPG
foto:włóczykijka

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

8

Z kolei ja preferuje zachodnią część BM , a szczególnie okolice Czupla  smile . Co jak co ale widoczki z Czupla  na jeziorko są przednie   smile .
Dzięki Ferdynans za przybliżenie tematu wejścia do jaskini . Do tej pory myślałem , że cała jaskinia jest raczej trudno dostępna dla przeciętnych ludzi , ale teraz już wiem , że nie  smile . Mogę śmiało planować

'' Tyle samo jest idiotów wśród księży, robotników i profesorów. Różnica polega na tym, że profesor ma większy zasób słów i w związku z tym trudniej wymacać jego głupotę.'' ( Bronisław Geremek )

9

maurycy napisał/a:

Z kolei ja preferuje zachodnią część BM , a szczególnie okolice Czupla  smile . Co jak co ale widoczki z Czupla  na jeziorko są przednie   smile .
Dzięki Ferdynans za przybliżenie tematu wejścia do jaskini . Do tej pory myślałem , że cała jaskinia jest raczej trudno dostępna dla przeciętnych ludzi , ale teraz już wiem , że nie  smile . Mogę śmiało planować

maurycy widoczki nie są zbyt rewelacyjne widoczność w tym dniu nie była zbyt dobra . A co do wejścia do jaskini widać po moim stroju ze nie jest trudno ja wczołgałem się do niej podpierając się na rękach aby się nie ubrudzić troszke trudniej nie ubrudzić się gdy się z niej wychodzi mnie się to udało.