1

Temat: Jaskinia, widoki, skały, łańcuchy, czyli dla każdego coś miłego...

Podczas ostatniego urlopu trafiła mi się prawdziwa górska gratka - zawitałem w rejon gdzie można zobaczyć piękną jaskinię, liczne skały, cudowne widoki, a do tego popracować nad kondycją (bardzo strome podejścia i zejścia), a nawet trochę się powspinać, czyli nabrać obycia również w terenie trudnym, choć nie aż tak długim i wyczerpującym, jak nasza Orla Perć. A wszystkiego tego można zakosztować idąc malowniczym wielkofatrzańskim szlakiem zahaczającym o Jaskinię Mażarną (Jaskyňa Mažarná), Tlstą (Tlstá) i Ostrą (Ostrá). Jeżeli do tego dodam, że w tej samej okolicy są też ruiny ciekawego zamku Blatnica (Blatnický hrad), o którym postaram się jeszcze napisać w innym wątku to myślę, że nie będziecie mieli żadnego problemu w zebraniu ekipy na wypad w okolice Turczańskich Cieplic. A póki co zapraszam do kolejnej galeryjki:
https://lh6.googleusercontent.com/-p8hlWs6WWJA/UgUGIUtXJpI/AAAAAAAAOuM/w_mnfALxkEM/s640/IMG_3335.JPG
C.D.N. Pozdrawiam wszystkich Piotrek

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

2

Odp: Jaskinia, widoki, skały, łańcuchy, czyli dla każdego coś miłego...

Wielkie gratki Piotrze!  big_smile
Co tu dużo mówić - odkrywasz "ziemię nieznaną" dla większości z nas wink i pokazujesz, że jest tego odkrycia warta! cool

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

3

Kras ma to w sobie, że krajobrazowo pięknie się prezentuje i korci ciekawymi formami. big_smile Jaskyňa Mažarná wcale nie taka uboga w nacieki. Wejście do niej przypomina nieco naszą Grotę Komonieckiego. Znalazłam zdjęcie, jak wygląda wejście w zimie. Podobieństwo do "naszej groty" - duże ! big_smile

https://lh6.googleusercontent.com/-j-yGXShz3mM/TW0ixgKy3-I/AAAAAAAA6w0/bg30m0QDL20/s800/tlsta_ostra008.jpg?gl=PL
fot. Michal Chalupcik

Wyjście na Ostrą – „ostre” big_smile , ale warto było, nie tylko dla samych widoczków, ale też dla sprawdzenia własnych możliwości czy kondycji. smile

Bardzo mi się podoba to ujęcie Ostrej smile

https://lh4.googleusercontent.com/-v-gKY5oNU0w/UgUGZYZhKmI/AAAAAAAAOwY/zu2oEItiTAs/s912/IMG_3354.JPG

i skała pod szczytem – dumny król z podniesioną głową spogląda na swoje włości. big_smile wink

https://lh3.googleusercontent.com/-p0sKnSBPm5U/UgUGPziyGpI/AAAAAAAAOvE/MHFknsZKXIQ/s912/IMG_3342.JPG

Zarówno Drieňok, jak i Tlstá i Ostrá ciekawe szczyty. smile Najfajniejsze jest to, że Ty tam niemal nikogo na szlaku nie spotkałeś – nie do pomyślenia w naszych górach. big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

Fajna wycieczka z bogatym nagromadzeniem formacji wapiennych. Ta na ostatnim zdjęciu do złudzenia przypomina mi kamienną postać z Wyspy Wielkanocnej smile Ciekawa jest też ta jaskinia i te widoki, aż chciałoby się tam wybrać big_smile

5

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. W relacji z Tlstej i Ostrej zapomniałem napisać o tym, że szlak był również pustawy, aczkolwiek na Ostrej spotkałem kilka osób - starszego turystę, dwójkę młodych aktorów, których miałem okazję potem podwozić autem - pani grała w odcinku telenoweli kręconej w Turczańskich cieplicach, a Pan jej asystował (oboje z Bratysławy). Zresztą pan ucieszył się, że jestem z KRK, bo wyznał, że przez pół roku studiował na PWST m.in. u Jerzego Stuhra. Potem widziałem jeszcze trójkę młodych turystów i starszego pana w Juriaszowej dolinie, który pytał się mnie, czy na górze jest jakaś restauracja, ale rozbawiłem go stwierdzając, że nie ma nic, nawet hostinca wink No i było jeszcze kilka osób już na końcu, koło Blatnicy.

6

piotr napisał/a:

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. W relacji z Tlstej i Ostrej zapomniałem napisać o tym, że szlak był również pustawy, aczkolwiek na Ostrej spotkałem kilka osób - starszego turystę, dwójkę młodych aktorów, których miałem okazję potem podwozić autem - pani grała w odcinku telenoweli kręconej w Turczańskich cieplicach, a Pan jej asystował (oboje z Bratysławy). Zresztą pan ucieszył się, że jestem z KRK, bo wyznał, że przez pół roku studiował na PWST m.in. u Jerzego Stuhra. Potem widziałem jeszcze trójkę młodych turystów i starszego pana w Juriaszowej dolinie, który pytał się mnie, czy na górze jest jakaś restauracja, ale rozbawiłem go stwierdzając, że nie ma nic, nawet hostinca wink No i było jeszcze kilka osób już na końcu, koło Blatnicy.

Fajne, niezawysokie i atrakcyjne widokowo te szczyty  smile

7

Nawet lodowe seraki sterczą . Super miejsca. smile

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

8

Dzięki Piotr big_smile co prawda ubiegłeś mnie z realizacją tej wycieczki tongue Moja miała dojść do skutku na początku lipca, jednak ekipa się mi wykruszyła i zmieniliśmy pierwotne plany smile Ale teraz mam obrazowo przedstawiony przez Ciebie przebieg trasy co pomoże mi w ponownym zaplanowaniu tego wypadu smile  Mam tylko pytanie o możliwość noclegu gdzieś na trasie...jakaś wiata albo coś podobnego istnieje ?

9

jardo napisał/a:

Mam tylko pytanie o możliwość noclegu gdzieś na trasie...jakaś wiata albo coś podobnego istnieje ?

Niestety nic nie widziałem. Jest sporo miejscówek na głównej grani Wlk. Fatry, ale nie o nie chyba tu chodzi?

10

Piotrze zainspirowany opisem Twojej wyprawy wybrałem się w ten rejon Wielkiej Fatry. Startowałem z Blatnicy. Dalej Juriašova dolina, Ostra, Murań, Tlstá, Jaskinia Mažarná i zejście do Blatnicy. Jak napisałeś można zobaczyć piękną jaskinię, liczne skały, cudowne widoki ...

Ostra

11

Miło mi MF. Wrzucaj jeszcze jakieś jesienne foty z Ostrej!
P.S. Byłem tam również w tym roku, zapoznałem się też z "dziką" ścieżką prowadzącą ze szczytu Ostrej do Blatnicy polecaną przez Sprocketa, ale zdjęć już nie wrzucałem...

Ostatnio edytowany przez piotr (2014-11-04 21:56:49)

12

To obaj Panowie proszę się poprawić i dawać focie, wartko dawać! big_smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

13

Jolu dwa razy ta sama relacja (no prawie ta sama) to zboczenie wink Chciałem po prostu pokazać Tlstą i Ostrą mojemu bratu.

14

Piotruś, ale pory roku nie te same.... nie wykręcaj się wink

15

Akurat pora roku była ta sama, bo to było wtedy kiedy weszliśmy też na małofatrzański Klak.

16

... ale marudzisz! wink

17

piotr napisał/a:

Wrzucaj jeszcze jakieś jesienne foty z Ostrej!

Może uda mi się coś wrzucić, ale to dopiero za kilka dni sad

18

Moja wycieczka w góry Wielkiej Fatry - z inspiracji Piotra wink

Przygotowania - jak zwykle przed wyjazdem - rozpoczynam od śledzenia prognozy pogody. Zdecydowałem już dawno, że będzie to Wielka Fatra. Wybór nie do końca był oczywisty, ale zadecydowały internetowe relacje z wypraw, (przewidywany) brak tłumów na szlakach, a przede wszystkim chęć powrotu do gór poznanych po raz pierwszy w dzieciństwie. Ostatecznie wybór padł na zachodnia część Wielkiej Fatry - często zwanej Skalną Fatrą, ze względu na szczyty Ostrej, Tlstej czy Kralowej Skały. Dwa pierwsze to cel mojego wyjazdu.

Droga z Bielska-Białej wiedzie przez Zwardoń, Czadce, Żylinę, Martin. Razem ok. 160 km (w jedną stronę).

1. Początkiem wyprawy miała być Blatnica (Błotnica), mała słowacka miejscowość u wlotu Doliny Blatnickiej i Gaderskiej. Zanim wjadę do wsi zatrzymuję się by podziwiać góry o wschodzie słońca.

Zostawiam samochód na prawie pustym jeszcze o tej porze parkingu, nieopodal pomnika poświęconego pamięci II wojny światowej (505 m). Buty, plecak, aparat i w drogę. Trasa rozpoczyna się niewinnie – po prostu spacer. Droga spokojnie wznosi się w górę. Idę sam. Tylko w połowie trasy mijają mnie robotnicy leśni, m. in. jadący w starej wysłużonej skodzie. Dolina jest mocno zalesiona, wygląda jak kanion, w którym znajdziemy ciekawe formacje skał, np. skalne okno.

2. Po niecałej godzinie opuszczam dolinę Blatnicką, zmieniam kolor szlaku i … od razu stromo w górę (koniec, a dla mnie początek Juraszowej Doliny, 657 m; ústie Juriašovej doliny). Bardzo stromo, a mokre i śliskie korzenie drzew nie pozwalają na chwilę nieuwagi. Jest pięknie, im wyżej tym las zmienia swoje oblicze głównie za sprawą porannych promieni słońca. Pięknie, ale nie da się zapomnieć o ostrym podejściu. I tak już będzie dalej …

Cdn. ...

19

3. Od przełęczy Misa (1132 m) zaczynają się wspaniałe i dalekie widoki, fantastycznie ukształtowane formacje skalne, urwiska. Tu natknąłem się na śnieg, ale nie on przykuwał moją uwagę - przede mną była Ostrá. Szczyt posiada dwa wierzchołki. Pierwszy na który wchodzę (po pół godzinie od przełęczy) to Tylna Ostra (1254 m; Zadná Ostrá). Dalej szlak wiedzie postrzępionymi grzebieniami skał do przełęczy Ostrej (1200 m). Trudny.

Cdn. ...

20

4. Na szczyt Ostrej (1247 m) prowadzi coś w rodzaju schodów, nie są wygodne, a przede wszystkim zniszczone, ale ubezpieczone łańcuchami. Na końcu niespodzianka – łańcuch kończy się w skalnym oknie, zaskakująco małym, ale nie powinno być problemów z przejściem. Potem już tylko przejście po wąskim chodniku. Na widokowym szczycie czas na odpoczynek, zdjęcia. Próbuję zejść kawałek nieoznakowaną ścieżką w dół – tylko po to by nacieszyć się inną perspektywą.

5. Po dłuższym odpoczynku trzeba ruszać dalej. Kierunek to bardzo dobrze widoczna Tlstá (1373 m; Gruba). Idę żółtym szlakiem w dół. Gdy spotykam turystów wspinających się w górę trochę się dziwią, że idę na Grubą bo przecież szlak schodzi w dół by później znów ostro wspinać się w górę. Uprzejmie odpowiedziałem, że mi to nie przeszkadza, że do końca dnia jeszcze daleko … Żółty szlak kończy się na Muraniu (Muráň, 1050 m). Stamtąd według tabliczki od Grubej dzieli mnie 1:15 godziny. Zajmie mi to jednak więcej czasu. Co kilkadziesiąt kroków rozpościerają się zjawiskowe widoki okolicznych gór z Grubą na czele. Gdy trochę zmęczony myślę, kiedy ta wspinaczka się skończy, stopniowo zaczyna zanikać gęsty las i pojawiają się łąki. Ścieżka pełna błota, mokra od topniejącego śniegu. Ale to nic. Co chwilę zatrzymuję się, rozglądam się wokół, robię zdjęcia ….

W szczytowej partii jest jeszcze wspanialej! Na rozległym szczycie, pokrytym śniegiem, szaleje wiatr, nie można się przed nim schronić.  Nie wiadomo skąd pojawiają się kłębowiska chmur przysłaniając widoki.

Cdn. ...

Ta wycieczka jest teraz z listopada? Bo aż zdziwiony jestem tym śniegiem smile No chyba, że to jakieś zacienione miejsca.

http://www.ziaro.pl
#ziaronaszlaku

22

wagabunda.marcin napisał/a:

Ta wycieczka jest teraz z listopada? Bo aż zdziwiony jestem tym śniegiem smile No chyba, że to jakieś zacienione miejsca.

Wycieczka dokładnie z 25 października. Śniegu było wtedy naprawdę sporo, szczególnie na Grubej (co widać na zdjęciu).

A jak to jest w Wielką Fatrą może wiesz. Czy szlaki są tam zamykane na okres zimowy przez HZS czy nie?

http://www.ziaro.pl
#ziaronaszlaku

24

wagabunda.marcin napisał/a:

A jak to jest w Wielką Fatrą może wiesz. Czy szlaki są tam zamykane na okres zimowy przez HZS czy nie?

W kwestii zamykania szlaków w słowackich górach posiłkuję się stroną hiking.sk. Z niej wynika, że w szlaki Wielkiej Fatry nie są zamykane. Jedynie szlak Ramžiná – Úplaz (Malá Krížna; zielony i żółty szlak) może być zamknięty ze względu na schodzące lawiny. Ale i tak jest to bardziej zalecenie niż przymus.

25

6. Niebieska ścieżka zejściowa z Grubej (prawdziwe serpentyny) wiedzie najpierw po błotnistej ścieżce (nie chcę wiedzieć jak wygląda ten szlak w deszczu), przez powalone drzewa i sprawia niemałe kłopoty. Stosunkowo szybko las bukowy przechodzi w las sosnowy. I nieoczekiwanie – zapewne dla tych, którzy są tutaj pierwszy raz – staję na skalnych półkach, porośniętych pojedynczymi karłowatymi drzewami. W zejściu pomagają (czasami utrudniają) łańcuchy.