1

Temat: Jeden dzień w Tatrach - Dolina Kieżmarska

Luty 2015, sobota. Zapowiada się piękny, bezchmurny dzień. A więc można planować wyjazd w góry. Wybór padł na nieznaną mi Dolinę Kieżmarską, w słowackich Tatrach Wysokich, na granicy z Tatrami Bielskimi.
Wschód słońca wita mnie na Głodówce, kilkanaście kilometrów przed celem. Trzeba się zatrzymać by zachłysnąć się jednym z najpiękniejszych tatrzańskich panoram.

Parking - Biała Woda Kieżmarska przy Drodze Wolności między Kieżmarskimi Żłobami i Matlarami, 6 euro. Drugie śniadanie i w drogę. Żółty szlak w kierunku schroniska nad Zielonym Stawem rozpoczyna się przy parkingu i wznosi się lekko w górę doliny, przez zniszczony las. Według drogowskazu TANAP 3 godziny i pięć minut. Ładne widoki w kierunku Łomnicy szybko się kończą.
Prosta droga wiedzie wzdłuż zasypanego grubą warstwą śniegu  potoku. Pięknie wyglądają śnieżne czapy pokrywające kamienne głazy. Po dłuższym marszu - rozdroże. W lewo, przez mostek, skręca żółty szlak. Prosto odchodzi szlak niebieski w kierunku Białego Stawu – mój szlak powrotny. Przynajmniej tak sobie zaplanowałem. Miało się to jednak zmienić. Droga przez las zaczyna być nużąca. Kiedy wreszcie pojawi się coś ciekawego? Przynajmniej śnieg jest ubity - to dzięki skuterom śnieżnym zaopatrującym schronisko.

Czarno-białe zdjęcia lepiej się prezentują?! Cdn.

2

Odp: Jeden dzień w Tatrach - Dolina Kieżmarska

piękne foty, czekam na cd smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Można pozazdrościć takiej fajnej wycieczki.  wink Zdjęcia fantastyczne.  big_smile

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

4

MF jak zwykle zaserwował nam kilka ślicznych zdjęciowych czteropaków wink Aż chciałoby się te zdjęcia zobaczyć w pełnym rozmiarze! Ale cena parkingu, w istocie pewnie białego klepiska... hmm  roll  hmm Stwierdzam, że Słowacja robi się cenowo coraz bardziej... jak to nazwać?... zachodnia?

Ostatnio edytowany przez piotr (2015-02-23 21:06:39)

"Because it's there" (G. Mallory)
Moje galerie: https://get.google.com/albumarchive/105 … source=pwa

5

nena napisał/a:

piękne foty, czekam na cd smile

Włóczykijka napisał/a:

Można pozazdrościć takiej fajnej wycieczki.  wink Zdjęcia fantastyczne.  big_smile

Dziękuję!

piotr napisał/a:

MF jak zwykle zaserwował nam kilka ślicznych zdjęciowych czteropaków wink Aż chciałoby się te zdjęcia zobaczyć w pełnym rozmiarze!

To zdjęcie podoba mi się chyba najbardziej.

piotr napisał/a:

Ale cena parkingu, w istocie pewnie białego klepiska... hmm  roll  hmm Stwierdzam, że Słowacja robi się cenowo coraz bardziej... jak to nazwać?... zachodnia?

Chyba to jest wpływ sąsiada z północy wink Już dawno w Zakopanem płaciłem za parkowanie 20 zł i więcej sad

6

A propos CD kolego MF to ja się pytam gdzie jest zdjęcie północnej ściany Małego Kieżmarskiego zimą? wink Zawsze jak tam jestem to ta straszliwa ściana przytłacza mnie swoim gargantuicznym ogromem i zmusza do kolejnego jej uwiecznienia na klisz... to znaczy karcie pamięci wink
O np. tutaj:
https://lh6.googleusercontent.com/-D73MKufIrcs/UJIy1hvCquI/AAAAAAAAIZ8/mA8Mq9C6iuw/w864-h648-no/23.Najwyzsza%2Bw%2Bcalych%2BTatrach%2B%28900%2Bm%29%2Bpolnocna%2Bsciana%2BMalego%2BKiezmarskiego%2BSzczytu%2B%282513%2Bm%29%2Bprzytlacza%2Bmnie%2Bzawsze%2Bkiedy%2Bja%2Bwidze.JPG

7

piotr napisał/a:

A propos CD kolego MF to ja się pytam gdzie jest zdjęcie północnej ściany Małego Kieżmarskiego zimą? wink

W swojej "opowieści" jeszcze tam nie dotarłem smile
Droga przez las zaczyna być nużąca. Kiedy wreszcie pojawi się coś ciekawego? Przynajmniej śnieg jest ubity - to dzięki skuterom śnieżnym zaopatrującym schronisko...

Zapewne dziś uzupełnię ten fragment wycieczki.

8

Cierpliwie i bez przeszkód w górę, przed siebie. Wkrótce drzew jest coraz mniej odsłaniając stopniowo przepiękny widok najpierw na Tatry Bielskie później na szczyty otaczające Zielony Staw. I teraz nie spieszono mi do schroniska … To jest niesamowite, gdy nagle pojawia się ogromny mur ciemnych skał (dodatkowo w zimowym cieniu) wznoszący się blisko tysiąc metrów nad doliną.

Foto nie tylko dla Piotra wink

Zielony Staw skuty lodem, to raczej Biały Staw wink W schronisku jest jeszcze niewiele osób. Zamawiam „dużą” herbatę (podana w piwnym kuflu) i jabłecznik  - pysznie i niedrogo. Siedząc sobie spokojne obserwuję taterników wchodzących na trasę wspinaczkową … Schronisko bywa bazą wypadową nie tylko dla „zwykłych” turystów.

Znad Zielonego Stawu wyruszam czerwonym szlakiem do Białego Stawu. Ścieżka słabo przetarta i co to oznacza nie muszę mówić. Co kilka kroków zapadam się w głęboki śnieg, zaczynam marzyć o rakietach śnieżnych. Tym razem marzenia się nie spełnią. Droga zajmuje mi dwa razy więcej czasu niż podana na tabliczkach. Gdy wreszcie docieram do celu, chyba trochę zadziwiam odpoczywających tam turystów brakiem nart czy rakiet śnieżnych … Zmęczonego i utrudzonego wędrowca, czyli mnie, próbują postawić na nogi czymś mocniejszym. Muszę odmówić i zadowolić się swoją wodą mineralną smile
Rozpoczynam poszukiwanie szlaku zejściowego. Brak. Gdy pytam przypadkowego turystę gdzie się zaczyna dowiaduję się, że tamtędy nikt nie chodzi! Jest nieprzetarty! Jedyny wariant to powrót tą samą drogą, którą wyszedłem! Nie!

Przepraszam, ale dziś tego nie skończę smile Cdn.

PS.
Smutno czyta się wiadomości o kolejnych ofiarach w Tatrach ...

9

Fota północnej przepiękna. Ostrość - żyleta. Na jakim sprzęcie robiłeś to zdjęcie?
Jeśli chodzi o info o wypadku to porażająca sprawa - popularny szlak, latem chodzą tam setki osób dziennie... Ja sam byłem tam wiele razy zimą, aczkolwiek zimowy wariant szlaku jest poprowadzony nieco inaczej niż latem tzn. z drugiej strony Niżniej Kopy, a wygląda, że panowie szli wariantem letnim... (*)

10

MF napisał/a:

Przepraszam, ale dziś tego nie skończę smile Cdn.

PS.
Smutno czyta się wiadomości o kolejnych ofiarach w Tatrach ...

Foty wymiatają smile

PS. Poczekamy ...

Też dzisiaj przeczytałam o odnalezieniu ciał. Każdego szkoda, ale panowie, tak jak pisze piotr poszli najprawdopodobniej letnim wariantem trasy ... Cóż, miejsca zejścia lawiny nikt nie przewidzi, niemniej jeśli warunki ku temu sprzyjają, chyba jednak należałoby się wtedy zastanowić, czy warto ryzykować ...

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

11

piotr napisał/a:

Fota północnej przepiękna. Ostrość - żyleta. Na jakim sprzęcie robiłeś to zdjęcie?

Muszę pochwalić stary, dobry model Nikona D80. W tym przypadku użyłem obiektywu 18-135 mm. Oryginalne zdjęcie trochę przyciąłem a ostrość nieznacznie wzmocniłem. Ale w tym dniu były rzadko spotykane warunki pogodowe. To zdecydowanie ułatwiło uzyskać taki efekt.

12

W drodze powrotnej nie zatrzymuję się w schronisku. Sporo ludzi wokół, o wiele więcej niż rano. Idę w dół. Co chwilę mijają mnie narciarze, rzadziej saneczkarze i tylko jeden rowerzysta smile Co chwilę gdzieś w oddali słychać - pozor! To oznacza konieczność zejścia na bok. Po dwóch godzinach docieram na parking. Jest jeszcze sporo samochodów a niewiele czasu zostało do zmroku.
I Głodówka. Po raz drugi. Tym razem o zachodzie słońca!

Czuję niedosyt, nie wszystko poszło z planem. Zapewne wrócę w to miejsce i przedłużę wycieczkę na Jagnięcy Szczyt.

Trasa:
Kieżmarska Biała Woda – [Zbójnicka Polana, 920 m] - Rozdroże nad Matlarami (1020 m) – [Rzeżuchowa Polana] – Rozdroże Zimna Studnia (Rázcestie Salviový prameň, 1200 m) – Rozdroże Kowalczykowa Polana (Rázcestie Kovalčikova polana, 1226 m) - Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (1550 m) – Wielki Biały Staw (1613 m)

13

Cudne !  cool  smile

14

MF napisał/a:

Zapewne wrócę w to miejsce i przedłużę wycieczkę na Jagnięcy Szczyt.

Koniecznie! Daj znać jak będziesz jechał wink

Ostatnio edytowany przez piotr (2015-02-26 08:21:23)

15

piotr napisał/a:
MF napisał/a:

Koniecznie! Daj znać jak będziesz jechał wink

Nie przed 15 czerwca sad

16

Zawsze zadziwia mnie to ile "koloru" wink można wyczarować w czarno-białych fotkach - wyszły fantastycznie cool
Gratuluję tylu fajnych doznań na szlaku! smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

17

jolanta napisał/a:

Zawsze zadziwia mnie to ile "koloru" wink można wyczarować w czarno-białych fotkach

To może coś na deser smile

Czy ktoś rozpoznaje szczyt po lewej?

18

Na deser - same delicje! cool

A szczyt? Może to Jagnięcy, co go masz w planach? wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

19

jolanta napisał/a:

A szczyt? Może to Jagnięcy, co go masz w planach? wink

To Czarny Szczyt, na który nie biegnie żaden szlak. Dostępny jedynie dla taterników.

20

MF napisał/a:

Na razie musi mi wystarczyć wspinaczka wirtualna smile

21

Szybka decyzja ... i  wyjazd. Sam byłem tym zaskoczony.
Jagnięcy Szczyt przestał być dla mnie obcy wink

Widok ze szlaku na szczyty Tatr Wysokich

Wysoka, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna ...

22

... a bronił się zażarcie? wink

23

jolanta napisał/a:

... a bronił się zażarcie? wink

W tym dniu był zdecydowanie uległy wink

Szczyt jest dostępny dla każdego, ale nie każdemu będę go polecał wink

24

To było nieuniknione wink Nadszedł czas na Rakuską Czubę (jak wolą Słowacy - Veľká Svišťovka).

25

Pogoda ustrzelona, widoczki dookoła głowy cool

Zdaje się, że biżuteria była? wink  big_smile