1

Temat: Najlepsze i najgorsze schroniska górskie w Polsce 2015

W sierpniowym magazynie "n.p.m." ukaże się pełna lista 66 bacówek i schronisk PTTK z klasyfikacją od najlepszego do najgorszego.

Z informacji, które można wyczytać na portalu onet.pl okazuje się, że schronisko na Leskowcu jest jednym z najgorszych schronisk, a dokładnie 4 od końca. Za nim jest już tylko Orlica. Chatka Puchatka i Kudłacze.

Myślę że to marny wynik naszego schroniska
Ciekaw jest na którym znalazła się Magurka

Poniżej link do artykułu
http://podroze.onet.pl/aktualnosci/rank … p-m/q7kklv

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

2

Odp: Najlepsze i najgorsze schroniska górskie w Polsce 2015

baca napisał/a:

Z informacji, które można wyczytać na portalu onet.pl okazuje się, że schronisko na Leskowcu jest jednym z najgorszych schronisk, a dokładnie 4 od końca.

ups ! neutral

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Obserwując od początku ranking NPM-u byłbym ostrożny w wydawaniu wyroków, które to schronisko jest naj na plus, a które na minus. Taka np. Chatka Puchatka od samego początku jest na "szarym końcu". A wszyscy plecakowi turyści, których znam (ja również) zachwalają sobie atmosferę chałupy tworzoną przez legendarnego już Lutka Pińczuka. I jakoś nikomu nie przeszkadza brak prądu czy bieżącej wody. Moim skromnym zdaniem ranking NPM jest tworzony pod kątem, owszem plecakowca, ale z ponadprzeciętnie grubym portfelem.

Ciekawe jak by sklasyfikowali w tym zestawieniu wszelkiej maści chaty studenckie, schroniska prywatne, bazy namiotowe. Podejrzewam, że znalazły by się na szarym końcu zestawienia. Bo brak tego, brak tamtego.

P.S. baca zmarwychwstał lol

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

4

Zapewne ja jak i ludzie, którzy wędrują z pasji i przyjemności po górach nigdy nie patrzą na rankingi schronisk, bo każdy z nas ma zapewne swój indywidualny wg swoich kryteriów.
Autorzy rankingu na swoją ocenę przyjęli określone kryteria takie jak:
- wyżywienie (jakość, wybór, cena),
- warunki noclegowe (czystość i standard pokoi, cena)
- warunki sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba)
- atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa)
Tak jak wspominasz darku nie zawsze ocena jest obiektywna w danym momencie , a to co NPM przedstawia to jest rzeczywiście ranking dla "turystów z kasą ą ę ć", który został przedstawiony przez "dziennikarzy", a ci raczej nie nocowali by w stodole, kolibie. Po drugie wielu z nas unika raczej odwiedzin w weekendy w schroniskach, a w szczególności latem, bo wtedy jest od grona ludzi , a wybiera zaciszne miejsce z klimatem

darkheush napisał/a:

P.S. baca zmarwychwstał lol

Oj tam zmartwychwstałem, po prostu mam czas dzisiaj na pisanie wink

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

5

darkheush napisał/a:

Ciekawe jak by sklasyfikowali w tym zestawieniu wszelkiej maści chaty studenckie, schroniska prywatne, bazy namiotowe.

Myślę, żeby oceniać trzeba zestawiać obiekty tego samego typu i o podobnym standardzie, a nie np. chatki porównywać z typowymi schroniskami. To tak jakby skonfrontować np. hotel 1 gwiazdkowy z 4 gwiazdkowym.

darkheush napisał/a:

P.S. baca zmartwychwstał lol

Huraaaaaa ! big_smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

6

nena napisał/a:

Myślę, żeby oceniać trzeba zestawiać obiekty tego samego typu i o podobnym standardzie

Otóż to i do czego zmierzam...

nena napisał/a:

To tak jakby skonfrontować np. hotel 1 gwiazdkowy z 4 gwiazdkowym.

Np. w PTTK Prehyba (sądecki) nad schodami prowadzącymi na część noclegową stoi jak byk - "Hotel"

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

7

baca napisał/a:

Zapewne ja jak i ludzie, którzy wędrują z pasji i przyjemności po górach nigdy nie patrzą na rankingi schronisk, bo każdy z nas ma zapewne swój indywidualny wg swoich kryteriów.
Autorzy rankingu na swoją ocenę przyjęli określone kryteria takie jak:
- wyżywienie (jakość, wybór, cena),
- warunki noclegowe (czystość i standard pokoi, cena)
- warunki sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba)
- atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa)

Być może gdyby robiono ranking dla każdego z kryteriów z osobna to miałoby to większy sens. Chatka Puchatka przy takich warunkach oceny jest skazana no ostatnie pozycje. A jest to miejsce bardzo klimatyczne. Myślę, że osoby, które nie szukają wyszukanych warunków raczej nie emocjonują się takimi rankingami. Dla reszty, być może ma to większy sens. Pytanie czy taki ranking może zaszkodzić niektórym schroniskom?

Nie wiem jakimi kryteriami się oni kierowali przy wyborze najlepszego i najgorszego schroniska, jednak wcale nie musi się to zgadzać z naszą oceną, bo każdy ma swoje najlepsze i najgorsze schronisko smile

9

Darkheush mogę się tylko podpisać pod tym co napisałeś.Czytam npm od zawsze ale akurat ten ranking jest z roku na rok coraz większą pomyłką i wariactwem wręcz.Dwa schroniskowe zaliczenia mają stanowić ocenę...no sorry ale nie obejmuję tego.Moim zdaniem zła metodologia i nie tylko.Najważniejsze że naczelny nawet w radiowej Trójce miał występa w zeszłym tygodniu...
Komercha wykańcza wszystko sad

Tam na dole zostało wszystko to co cię męczy,patrząc z góry wokoło świat wydaje się lepszy. <KSU "Za mgłą">

10

Dariusz Tlałka napisał/a:

Nie wiem jakimi kryteriami się oni kierowali przy wyborze najlepszego i najgorszego schroniska, jednak wcale nie musi się to zgadzać z naszą oceną, bo każdy ma swoje najlepsze i najgorsze schronisko smile

Dokładnie,bo ja w rankingu tych najgorszych umieściłbym Błatnią w B,Śląskim,kilkukrotna wizytacja potwierdza moją i nie tylko moją opinię że te schronisko powinno być na tej liście.

Góroczub.

11

Gdzies....tam...w jakims schronisku zjadlem zimna zupe...i co?   Juz jest be?Wazne sa kryteria-jednakowe dla wszystkich schronisk.,ale rowniez i opinie.Jednakze nie jednostkowe ,ale wiekszej liczby turystow.

12

Janusz napisał/a:

Gdzies....tam...w jakims schronisku zjadlem zimna zupe...i co?   Juz jest be?Wazne sa kryteria-jednakowe dla wszystkich schronisk.,ale rowniez i opinie.Jednakze nie jednostkowe ,ale wiekszej liczby turystow.

Zimna zupa   na Błatnej to pikuś,wierz mi.Za długo by tu było opowiadać.I negatywne opinie w tym przypadku nie są jednostkowe.

Ostatnio edytowany przez mirek (2015-07-20 22:44:44)

Góroczub.

13

Raczej chodzilo mi o Leskowiec i chcialem stanac w jego obronie

14

Janusz napisał/a:

Raczej chodzilo mi o Leskowiec i chcialem stanac w jego obronie

A to co innego,nie wiedziałem.

Góroczub.