Temat: Rudawy Janowickie - Husyckie Skały

Rudawy Janowickie - Husyckie Skały

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać miejsce, które często jest odwiedzane przez mieszkańców Dolnego Ślaska, choć nie tylko. Z uwagi na dogodne położenie i dojazd wielu turystów i wczasowiczów zagląda tu przejazdem podążając w Karkonosze.
Chodzi o ciekawe i piękne pasemko zwane "Biustonoszami" lub "Piersiami (cyckami) Lolobrygidy. Ta północna część Rudaw Janowickich zwana jest Górami Sokolimi.

Góry Sokole to sześciowierzchołkowy masyw składający się z Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.), wzgórza Sokolik  (623 m n.p.m.), Browarówki (510 m n.p.m.), Rudzika (500 m n.p.m.) Łysej (490 m n.p.m.) oraz Buczka (456 m n.p.m.) na północno-zachodniej krawędzi Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich, w pobliżu Jeleniej Góry. Od głównego masywu Rudaw oddzielone Przełęczą Karpnicką (475 m n.p.m.). Od północy graniczą z Górami Kaczawskimi, od zachodu z Kotliną Jeleniogórską, od południa ze Wzgórzami Karpnickimi.  Zbudowane całkowicie z górnokarbońskiego granitu karkonoskiego, w którym spotyka się żyły aplitowe i kwarcowe. Znajduje się tu znaczne nagromadzenie skałek, blokowisk, pojedynczych bloków. Pokryte są lasami świerkowymi, podrzędnie świerkowo-bukowymi z nielicznymi polanami.  Znajduje się tu schronisko Szwajcarka, obozowisko wspinaczy oraz niewielkie pozostałości zamku Sokolec pod Krzyżną Górą.

Jak wskazuje tytuł, ja skupiłem się na pewnej grupie skał, które zwane są  Husyckimi Skalami.

Kilka fotek:

http://2.bp.blogspot.com/-dk67Z74Vm_M/VoVtulLNLRI/AAAAAAABXGw/HWbyGpco0_c/s640/P1070471.JPG

http://2.bp.blogspot.com/-V1WChKAMRus/VoVtt0Z5fwI/AAAAAAABXGw/mH7Dzv_Ulto/s640/P1070472.JPG

http://1.bp.blogspot.com/-fYt9fdZqerI/VoVtuoyl89I/AAAAAAABXGw/ENrZVpmV6sY/s640/P1070473.JPG

http://3.bp.blogspot.com/-LIaB1Ca1p6Q/VoVtz5NSJfI/AAAAAAABXHA/07cWNUoNjbQ/s640/P1070504.JPG

http://4.bp.blogspot.com/-5K8dGoMwexs/VoVtzQltTFI/AAAAAAABXHA/3CpZ5Fv739s/s640/P1070502.JPG

Jeśli Was interesuje dlaczego to Husyckie Skały? Odpowiedź znajdziecie pod linkiem na blogu:  http://szlakiibezdroza.blogspot.com/201 … -skay.html

Ostatnio edytowany przez kris_61 (2016-01-07 09:53:24)

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

Odp: Rudawy Janowickie - Husyckie Skały

Bardzo ciekawe te Sokole Góry które rzucają się w oczy przed wjazdem do Jeleniej Góry. Skały robią wrażenie których sporo jest w Sudetach. Raz byłem u podnóża Rudaw Janowickich w Janowicach Wielkich gdzie odwiedzałem wzgórze Popiel smile

3

Odp: Rudawy Janowickie - Husyckie Skały

Dariusz Tlałka napisał/a:

Bardzo ciekawe te Sokole Góry które rzucają się w oczy przed wjazdem do Jeleniej Góry. Skały robią wrażenie których sporo jest w Sudetach. Raz byłem u podnóża Rudaw Janowickich w Janowicach Wielkich gdzie odwiedzałem wzgórze Popiel smile

Dzięki Darku. Popiel to w Makowicach. Fajna miejscowość, ale na tej górce nie byłem. Okazały pałac, jeziorko, park i winnice - jak we Włoszech, albo przynajmniej na Węgrzech  wink  Polecam Ci za to Trzcińskie Mokradła, położone nieco na północ od Janowic Wielkich.

Torfowisko na "Trzcińskich Mokradłach" jest jedynym zachowanym w obrębie sudeckich kotlin śródgórskich.

Położenie: Obszar znajduje się w województwie dolnośląskim, regionie jeleniogórskim, we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, w pobliżu linii kolejowej Jelenia Góra - Wałbrzych, pomiędzy miejscowościami Janowice Wielkie i Trzcińsko.

Opis obszaru: Współcześnie niewielki kompleks torfowiskowy położony jest w prawie płaskim terenie, na granitowym podłożu, z niewysokimi wzgórzami w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Szata roślinna:  Obszar jest ważny dla zapewnienia reprezentatywności siedlisk przyrodniczych z załącznika I Dyrektywy 92/43/EEC w krajowej sieci Natura 2000: borów na torfie (siedlisko priorytetowe) i torfowisk przejściowych. Na tym terenie występują: kukułka plamista Dactylorhiza maculata, rosiczka okrągłolistna Drosera rotundifolia, torfowiec ostrolistny Sphagnum capillifolium, torfowiec magellański Sphagnum magellanicum odnotowane na krajowej Czerwonej Liście.

Zwierzęta: Na obszarze występują oba gatunki modraszków (modraszek teleius Maculinea teleius, modraszek nausitous Maculinea nausithous) oraz czerwończyk nieparek Lycaena dispar

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .