Temat: Najwyższe drzewa w Polsce w pobliżu Beskidu Małego

Na temat najwyższych drzew w Polsce trafiłem przypadkiem oglądając coś innego. Okazuje się że kilka kilometrów od Beskidu Małego rosną najwyższe drzewa w Polsce. Jest to zgrupowanie daglezji zielonych (Pseudotsuga menziesii) których wysokość przekracza 50 metrów, z których najwyższa ma aż 57,30 metrów wysokości. Daglezje te znajdują się w Beskidzie Śląskim, w pobliżu schroniska Chata na Groniu, na stoku Magury w Mesznej. Ostatnio znaleziono jeszcze wyższe drzewo - daglezje zieloną o wysokości 58,20 metrów w Beskidzie Żywieckim, w Nadleśnictwie Ujsoły, w Glince Worniczkach. W dawnych latach chodziłem dokładnie po terenach Glinki i po tym lesie daglezjowym nie wiedząc że przechodzę obok najwyższego drzewa w Polsce big_smile W samym Beskidzie Małym jest nie mało lasów daglezjowych, a czy znalazło by się tam się jeszcze wyższe drzewo. Chyba nikt tego nie sprawdził big_smile
https://www.rpdp.hostingasp.pl/Trees/UI … amp;NSTD=1

Odp: Najwyższe drzewa w Polsce w pobliżu Beskidu Małego

Ostatnio trochę czasu poświęciłem drzewom w Beskidzie Małym, sprawdzając czy któreś zbliżyło się wysokością do najwyższych drzew w Polsce. No i tak penetrując sobie teren Beskidu Małego przypadkiem trafiłem na zgrupowanie niesamowicie wysokich daglezji na wschodnim stoku Pośredniego Gronia w miejscowości Las których wysokość według mojej oceny musiała przekraczać 50 metrów. Bez odpowiedniego urządzenia do pomiarów wysokości drzew (dalmierz laserowy) trudno jednak w miarę dokładnie oszacować wysokość. Drzewa te zgłosiłem osobie zajmującej się rekordowymi drzewami w Polsce. Jak dobrze pójdzie to dowiemy
się jaka faktyczna jest wysokość daglezji z Pośredniego Gronia i czy zbliżyły się wysokością do rekordowego drzewa w Polsce.
Wcześniej w Wielkiej Puszczy, na północnym stoku Kocembowskiego Gronia trafiłem też na jodłę która mogła osiągnąć wysokość 50 metrów czyli gdzieś w okolicy rekordu Polski dla tego gatunku drzewa.

3

Bardzo ciekawa informacja. Gdybym przy okazji moich przechadzek po Beskidzie Małym zauważył wysokie drzewo na pewno to zaraportuję :-)

kanton napisał/a:

Bardzo ciekawa informacja. Gdybym przy okazji moich przechadzek po Beskidzie Małym zauważył wysokie drzewo na pewno to zaraportuję :-)

Ogólnie mierzenie wysokości drzew jest trudne bez odpowiedniego urządzenia lub taśmy mierniczej. Ja mam na to
niekonwencjonalną metodę. Odchodzę od mierzonego drzewa do miejsca gdzie podstawę pnia i wierzchołek mam w zasięgu wzroku. Jako punkt zaczepienia biorę średnicę pnia w pierśnicy np. dla daglezji 1 metr. Potem za pomocą kartki w kratkę odmierzam wzrokowo całą wysokość drzewa wiedząc ile wynosi 1 metr w przeliczeniu na kratkę w kartce. No i w ten sposób mamy przybliżoną wysokość drzewa. Jeśli osiągnęło ono 50 metrów wysokości to wtedy jest warte zgłoszenia do rejestru https://www.rpdp.hostingasp.pl
Mam też drugą metodę mierzenia wysokości to robię zdjęcie drzewa z miejsca gdzie jest widoczne od podstawy pnia po wierzchołek, a następnie na komputerze odmierzam tą samą metodą.

5

Jednym z lepszych urządzeń do pomiaru drzew jest Wysokościomierz optyczny SUUNTO PM-5/1520 niestety też sporo kosztuje czyli ok 600 zł   sad

cwiartka11 napisał/a:

Jednym z lepszych urządzeń do pomiaru drzew jest Wysokościomierz optyczny SUUNTO PM-5/1520 niestety też sporo kosztuje czyli ok 600 zł  sad

Czyli koszt wysoki jak same drzewa do pomiaru big_smile