Temat: Dalekie obserwacje z Beskidu Małego

Na stronie internetowej "Dalekich Obserwacji" można podziwiać zdjęcia wykonane z maksymalnym przybliżeniem, przy użyciu najlepszego sprzętu fotograficznego i przy najlepszej przejrzystości powietrza. Są wśród nich zdjęcia wykonane również z Beskidu Małego:
Gigapanorama Tatr z Magurki (909 m) [98 km do Gerlacha]
http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=9462
Gigapanorama Małej Fatry (Słowacja) z Magurki [66 km do Wielkiego Krywania, 60 km do Wielkiego Rozsutca]
http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=9475
Widok na Velký i Malý Roudný (Nízký Jeseník w Republice Czeskiej) z góry Żar [124 km]
http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=7658

Ostatnio edytowany przez Dariusz Tlałka (2010-11-19 19:29:09)

2

Odp: Dalekie obserwacje z Beskidu Małego

aaaa, no tak, dalekie obserwacje, myślałem że już ktoś ten temat poruszał na forum wcześniej, więc nic nie pisałem, oczywiście również gorąco polecam smile

3

Bardzo fajnie widać. Dobrze żeś to Darku wrzucił bo jako okularnik to ja aż tak daleko nie widzę wink

Przynajmniej mogę pomarzyć: co też to mogłabym zobaczyć lol

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

4

Fajnie ostre zdjęcia!!!

5

Interesujący temat . Tak się składa , że 14 listopada br z  Leskowca widoczne były wyraźnie Tatry. Oto moje  amatorskie zdjęcia części  Tatr  Zachodnich i Wysokich w tym dniu :
http://img263.imageshack.us/img263/8351/kopiaimg3949.jpg

http://img502.imageshack.us/img502/2205/kopiaimg3951.jpg
Ciekaw jestem jak wyglądają profesjonalne zdjęcia Tatr z Leskowca i czy prawidłowo rozpoznane są widoczne szczyty.
http://img263.imageshack.us/img263/5728/tatryzachodnie.jpg

http://img508.imageshack.us/img508/2917/tatrywysokie.jpg

6

Ha dzięki tym zdjęć utwierdził mi się fakt, że z nasze Potórjnej widać Gerlach smile a nie jak to nie którzy mówią Krywań ;p

to są moje amatorskie fotki
http://bacadom.republika.pl/panoramapotrojna.jpg

Gerlach to te pierwszy z lewej A jak widać Krywan jest za czerwonym prostokątem po prawej stronie

Ostatnio edytowany przez baca (2010-11-19 22:54:02)

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

7

Kilka moich fotek Tatry widziane z Leskowca                                                                http://picasaweb.google.com/11223448508 … kZLeskowca

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

ferdynans piękne zimowe obserwacje na Tatry w sam raz na dzisiejszą pogodę smile

9

Bardzo ładny albumik wyszedł Ferdynansie smile Robi się klimatycznie - zimowo. Czas przygotować się na nowe wrażenia wink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

10

Gustek, na moje oko wygląda na to, że prawidłowo, ale mogę się mylić.

Baca, Krywań jeśli widać z BM, to jedynie z okolic Anuli, choć sam nie jestem tego teraz do końca pewien. Popracowałem z mapami i przeróżniastymi panoramami Tatr z Beskidów oraz opisami moich fotek na Picasie i mogę jednoznacznie stwierdzić, że z Potrójnej widać spory kawałek Wysokich Tatr od mniej więcej Gerlachu po Hruby Wierch. Oto efekty (kliknięcie w obrazek daje większy rozmiar):

http://lh3.ggpht.com/_AK0lvltOPAo/TSDNbv_UZOI/AAAAAAAANVE/6zzpBvqNy-o/s640/tatry.jpg

W linii prostej wg googlemaps pomiędzy Potrójną a szczytem Rysów jest niemalże 85 km wink

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

11

Jestem pod wrażeniem tego jak Gustek, Baca i darkheush radzą sobie z rozpoznawaniem tatrzańskich szczytów big_smile czy to jest wyuczalne? wink

12

Myślę, że muszą nas zabrać na kurs wink

13

Ferdynans super fotki z Leskowca i Gronia

darkheush to że Krywań z Anuli widać to ja wim, ale ja sobie przypomnę ile razy na Potrójnej musiałem to wyjaśniać w cudzysłowu turystom co na szczycie byli

Ostatnio edytowany przez baca (2010-11-27 00:37:57)

Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

14

jolanta napisał/a:

czy to jest wyuczalne? wink

Jolu, jest wyuczalne. Teraz już może nie, ale kilka/naście lat wstecz, gdy miałem okres fascynacji Tatrami i Beskidy traktowałem po macoszemu, panoramy tatrzańskie nie miały dla mnie tajemnic. Nie tylko potrafiłem ponazywać co większe "ząbki", ale mogłem z 95% skutecznością określić miejsce z którego zrobiono zdjęcie wink

Na szczęście wróciłem w Beskidy jak ten syn marnotrawny, część mojej znajomości topografii Tatr zabrał "ten Niemiec, co wszystko chowa". Starość nie radość, młodość nie wieczność, majtki nie pokrzywy - jak mawia pewien mój znajomy wink

P.S. Gustek - na pierwszym zdjęciu powinno być Starorobociański zamiast Starorobociarski, ale to pewnie zwykła literówka wink

Jan Himilsbach

15

Co niektórzy wrócili dziś z BM i nie pochwalili się swoimi "dalekimi obserwacjami". A jest czym!!! I ja nie będę pisał kto zacz. Ja nie będę wymieniał nicków, ale byli to Nena i Ufok lol

Obydwa zdjęcia zostały wykonane z okolic Anuli, podczas zejścia do Wójta Komonieckiego (jeśli coś pokręciłem to sprostujcie) wink

http://lh3.ggpht.com/_AK0lvltOPAo/TRzrlvwg7bI/AAAAAAAANUc/Xy_6wlkyGx4/s640/DSCN4085.JPG
Wycinek z fotografii Ufoka (klik daje większy rozmiar)

http://lh5.ggpht.com/_AK0lvltOPAo/TRzS5WpHKUI/AAAAAAAANUM/PexrlblLM9w/s640/100_1285.JPG
Wycinek z fotografii Neny (klik daje większy rozmiar)

Opis szczytów jest mój. Jeśli się pomyliłem (a daleko mi do eksperta w sprawie tatrzańskich panoram) to poprawcie wink

Przybliżone odległości:
Gerlach - 85 km
Rysy - 82 km
Mięguszowiecki Wielki - 80 km
Świnica - 75 km
Kasprowy - 72 km
Szatan - 82 km
Goryczkowe - 71 km
Krywań - 79 km
Kopa Kondracka - 70 km

Jan Himilsbach

16

no rewelacyjne fotki no i dobry opis Darku smile Świetna praca

- Jan Galicz

17

baca napisał/a:

no rewelacyjne fotki no i dobry opis Darku

Szczerze powiedziawszy to nie byłem do końca przekonany co do tej Kopy Kondrackiej - to z rozkminiania foty Neny - ale jak zobaczyłem fotę Ufoka, to już miałem pewność (znacznie więcej szczegółów/inne światło/minimalnie inna perspektywa - no dobra wyciągnąłem ją sobie w PS-ie na własny użytek, z tym że na forum wrzuciłem wycinek oryginału wink)

Jan Himilsbach

18

hehe No ja często porównuje panoramki z BM z panoramą z Babiej bo w większości szczyty wyglądają tak samo i łatwo się je interpretuje Super że ci się chciało nad tym chwilę posiedzieć smile

- Jan Galicz

19

darkheush napisał/a:

Co niektórzy wrócili dziś z BM

Ale się naoglądali, za nas wszystkich smile

darkheush napisał/a:

Przybliżone odległości:
Gerlach - 85 km
Rysy - 82 km
Mięguszowiecki Wielki - 80 km
Świnica - 75 km
Kasprowy - 72 km
Szatan - 82 km
Goryczkowe - 71 km
Krywań - 79 km
Kopa Kondracka - 70 km

Ciekawa jestem z jakiej największej odległości można by to zobaczyć przy sprzyjającej pogodzie hmm

Przybliżone, ale imponujące big_smile kawał świata, a widok super big_smile

20

Z Góry Świętej Anny widać Tatry. To jest ok 180-200 km odległości

- Jan Galicz

21

No nieźle big_smile

22

jolanta napisał/a:

Ciekawa jestem z jakiej największej odległości można by to zobaczyć przy sprzyjającej pogodzie

Na stronie dalekieobserwacje.eu można znaleźć takie perełki jak Tatry z Połoniny Wetlińskiej (ok 175 km), ale absolutnym hitem dla mnie są Tatry z Połoniny Borżawa na Ukrainie - 240 km!!!

Jan Himilsbach

23

Niesamowite, aż się wierzyć nie chce smile

24

Jest i Góra Św. Anny (204 km), o której wspomniał Baca wink Nawet się Czupel i Magurka Wilkowicka na niej znalazły big_smile

Jan Himilsbach

25

Dzięki, jako okularnik wolę tak oglądnąć  lol bo kto wie czy w naturze w ogóle coś tak daleko zobaczę lol