1

Temat: Ryś

Przeczytałem dzisiaj wspaniałą wiadomość smile pojawił się ryś w Beskidzie Małym smile Byle na dłużej big_smile  http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi … rysia.html

2

Odp: Ryś

wczoraj z ferdynans'em wracając z Gibasów widzieliśmy wielkie łapy jakiegoś drapieżnika, może to były rysia big_smile ?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

3

Odp: Ryś

rysia czy może Rysiawink

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

4

Odp: Ryś

no właśnie big_smile !?

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

5

Odp: Ryś

Rysie w Beskidzie Małym sa juz od kilku lat , osobiscie nie miałem szczęscia zobaczyc Rysia widziałem natomiast kilka razy slady zimową porą prawdoposobnie Rysia . Nie jestem az takim znawcą aby to stwierdzic jednoznacznie ,ale w tej okolicy gdzie ja widziałem slady  znajomy mi opowiadał ze widział Rysia , podczas  deszczu wraz z małzonką schronił sie pod gestym świerkiem ,i kilkanascie metów przed nimi wyszedł Rys z gestych zarosli widzieli go przez kilkadziesiąt sekund ,musiał ich pewnie wywąchac i czmychnął w las .

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

6

Odp: Ryś

nena napisał/a:

wczoraj z ferdynans'em wracając z Gibasów widzieliśmy wielkie łapy jakiegoś drapieżnika, może to były rysia big_smile ?

Nena Slady były  jesli był to jakis lesny drapieznik to raczej Wilk i to dosc spory bo naprawde były wielkie

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2011-06-27 18:59:41)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

Odp: Ryś

Ryś w Beskidzie Małym. Ciekawe stwierdzenie smile

8

Odp: Ryś

Prezentuje wycinek ze starej książki pod tytułem bodajże "Zwierzęta Województwa Bielskiego" do której kiedyś miałem dostęp. Wycinek odnośnie populacji rysi w BM.


Legenda:
kolumna I - nazwa gatunku
kolumna II - obszar występowania
kolumna III - liczebność i liczba stanowisk ()
kolumna IV - zagrożenie w województwie
E:
a) gatunki ginące na terenie województwa (liczebność populacji mniejsza od 10 dorosłych osobników, brak kontaktu z innymi populacjami)
b) gatunki mające pojedyncze stanowiska, jedne z pięciu w kraju
c) gatunki posiadające jedyne stanowisko w Polsce

9

Odp: Ryś

                                                                                        .Moje fotki wykonane w 2008r jak juz pisałem wczesniej nie jestem specjalista by stwierdzic jednoznacznie czy są to slady Rysia . Były dosc spore i tak głęboko w lesie w oddali od domów ze raczej mozna wykluczyc aby to były slady jakiegoś domowego kota .Mozliwe ze Zbika choc myśle ze jak na Żbika to były zbyt duże . Moze ktoś z forumowiczów dysponuje taką wiedza aby je rozpoznac zdaje sobie sprawe ze fotka jest mało dokładna i bedzie to bardzo trudne.

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

10

Odp: Ryś

ferdynans, a gdzie Ty te fotki zrobiłeś?

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

11

Odp: Ryś

Żbik czy Ryś jeden pieron ! To i to było by sprawą fantastyczną spotkać a nawet mieć tylko świadomość że gdzieś w tych lasach jest (są) !!!

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

12

Odp: Ryś

Z tego co czytałam to ryś nie zostawia odcisków pazurów, a tu takowe wydaje mi się są widoczne, no i odciśnięta łapka rysia wygląda zupełnie inaczej niż na fotkach ferdynansa. Ja bym tu stawiała raczej na coś z łasicowatych (np. tchórza).

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

13

Odp: Ryś

nena napisał/a:

Z tego co czytałam to ryś nie zostawia odcisków pazurów, a tu takowe wydaje mi się są widoczne, no i odciśnięta łapka rysia wygląda zupełnie inaczej niż na fotkach ferdynansa. Ja bym tu stawiała raczej na coś z łasicowatych (np. tchórza).

Po dokładniejszym przeanalizowaniu tego tropu wydaje mi sie Nena ze masz rację po obejzeniu kilku fotek ze sladami Rysia mysle ze mozna go wykluczyc . Z kolei jak na łasicowate te tropy wydawały mi sie zbyt duze jak jednak wiemy w sniegu tropy nieraz są znacznie wieksze niz w rzeczywistości ,pokierowałem sie w tym miejscu sugestią opowieści znajomego który twierdził ze widział Rysia w tym rejonie

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

14

Odp: Ryś

Nie wykluczam , że ryś może być w tych rejonach, niemniej jednak te tropy nie są rysia. Tchórz czy kuna wcale nie są takimi małymi zwierzętami .

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

15

Odp: Ryś

nena napisał/a:

Nie wykluczam , że ryś może być w tych rejonach, niemniej jednak te tropy nie są rysia. Tchórz czy kuna wcale nie są takimi małymi zwierzętami .


Może i nie są małymi ale jednak kilkakrotnie mniejszymi od dorosłego Rysia wink

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

16

Odp: Ryś

przegladajac google i inne fora natrafia sie na informacje dotyczace wystepowania rysia w Gorach Zasolskich od kilku lat. Ufam zatem, ze jest to prawda. podobnie sprawa wyglada z Beskidem Slaskim gdzie kiedys byl jakis jeden stary osobnik a teraz sa dowody na istnienie 2

17

Odp: Ryś

Rysia spotkałam w okolicach Kapliczki nad Jeziorem Międzybrodzkim ale było to lata temu. Żbika (też już ładny kawałek czasu temu)widziałam na Zawodziu w Porąbce – w co nawet mój rodzony tata mi nie uwierzył :-)

18

Odp: Ryś

o ile tata może  być „rodzony”:)

19

Odp: Ryś

anik6 napisał/a:

o ile tata może  być „rodzony”:)

wink

20

Odp: Ryś

Rysie w Beskidzie Małym są i tego jestem pewny pytanie tylko ile sztuk. Rozmawiałem ze znajomym , myśliwym który  zeszłego roku  podczas polowania z nagonka miedzy Potrójną  a Jawornicą widział  Rysia i widziały go  dwie osoby.   Kolega który mieszka w okolicy Jawornicy również kilka lat temu  miał spotkanie z Rysiem w okolicy Potrójnej

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

21

Odp: Ryś

Jak sobie przypominam, to dobre kilka lat temu widziałem sporych rozmiarów kota schodzącego czarnym szlakiem turystycznym z Leskowca do Rzyków. Było to pod wieczór, więc trudno było mu się przyjrzeć, na domowego to był zdecydowanie za duży i co by robił w takim miejscu. Może to był ryś hmm

22

Odp: Ryś

Albo Żbik ?! smile

Żbik czy Ryś ,jedno i drugie bardzo ciekawe i excytujące smile
Zrobić im jakieś zdjęcie w BM. BEZCENNE!

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

23

Odp: Ryś

teksanski napisał/a:

Albo Żbik ?! smile

Żbik czy Ryś ,jedno i drugie bardzo ciekawe i excytujące smile
Zrobić im jakieś zdjęcie w BM. BEZCENNE!

Zapewne był to jeden z tych dwóch, żbik albo ryś hmm Ale czy dojdzie jeszcze kiedykolwiek do mojego spotkania jednego z tych kotów w Beskidzie Małym hmm

24

Odp: Ryś

Trafiłem na dość ciekawą stronkę odnośnie występowania rysi i wilków na terenie Polski.

http://www.zbs.bialowieza.pl/artykul/557.html

Ciekawe komu uda się w końcu zaobserwować i udokumentować jakiegoś większego drapieżnika na terenie BM i okolic ?!

"Nie uda się odnieść w życiu sukces, jeśli człowiek nie zaangażuje się w to całym sercem.To samo dotyczy sztuki przetrwania- ci którym udaje się wyjść z opresji, zawsze dają z siebie wszystko.Zarówno w życiu jak i w survivalu, jeżeli się łamiesz przegrywasz."Bear Grylls

Zapraszam do galerii : http://picasaweb.google.com/109029069602413014760

25

Odp: Ryś

ciekawie to wygląda smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/