Schronisko PTTK Leskowiec Autor : lowell79 kategoria: SchroniskoSchronisko PTTK Leskowiec jest to schronisko turystyczne umiejscowione w części wschodniej Beskidu Małego, pod szczytem Gronia Jana Pawła II (wcześniej Jaworzyny - 890 metrów n.p.m.). Tak na prawdę szczyt Leskowca znajduje się okolicach szczytu Gronia Jana Pawła II oraz samego schroniska. Stąd też dość mylna nazwa schroniska - Leskowiec.


W roku 1926 pojawił się pomysł budowy schroniska w tej części Beskidu Małego. Inicjatorem działań było wadowickie koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Dopiero 6 lat później udało się kupić halę pod szczytem Jaworzyny (Groń Jana Pawła II). W ciągu 4 miesięcy obiekt został wybudowany. Był on dziełem cieśli z Targoszowa - Jan Bargiela. Część wyposażenia schroniska na Leskowcu pochodziła ze schroniska na Markowych Szczawinach. Nadzorującym budowę i głównym jej entuzjastą był Czesław Panczakiewicz, ówczesny przewodniczący wadowickiego oddziału PTT. 3 września 1932 otwarto schronisko.

Schronisko cieszyło się dużym zainteresowaniem turystów. W roku 1934 dobudowano jadalnię i powiększono kuchnię. Pierwszym gospodarzem był Franciszek Byrski, a od 1938 Jan Targosz z żoną. W okresie II wojny światowej obiekt przejęło Beskidenverein. W 1945 oddziały niemieckie miały spalić schronisko, ale zostały przez gospodarza poczęstowane bimbrem i dzięki temu budynek ocalał. Po wojnie schronisko wróciło w ręce PTT, a później PTTK. Kilka lat temu schronisko przeszło generalny remont, a w 2002 nadano mu imię Czesława Panczakiewicza.

Gospodarze: Halina i Jan Lizak

Adres pocztowy: Schronisko PTTK "LESKOWIEC", 34-206 Krzeszów

Telefon stacjonarny: 0-33 872 16 94

Telefon komórkowy: 0-606 743 880

Ilość miejsc noclegowych: 32

Cena noclegu: 30 zł bez pościeli, dodatkowo pościel - 6 zł