Śleszowice Autor : lowell79 kategoria: MiejscowościMiejscowość Śleszowice znajduje się w województwie małopolskim , w powiecie suskim , w gminie Zembrzyce, na północ od Suchej Beskidzkiej. Rozdziela miejscowości Tarnawa Górna i Tarnawa Dolna . Znajduje się w w dolinie potoku Tarnawka . Stara królewska wieś Śleszowice położona jest na wysokości koło 390-450 m n.p.m., u podnóży Jedlicznika. Zlokalizowana jest przy szosie Tarnawa Dolna - Kuków.


Historia

- Wieś istniała już prawdopodobnie 2. połowie XIV wieku, kiedy to w dokumentach pojawia się niejaki Jan Szaszko ze Sleszowic.

- Wieś przez wieki podlegała wpływom Wadowic oraz parafii w pobliskim Mucharzu. Dopiero od 2. połowy XX wieku wraz z sąsiednimi wsiami wchodzi w skład powiatu suskiego.

- w latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie bielskim

Zabytki i ciekawe miejsca

  • Kaplica z XVIII wieku z roku 1749. Znajduje się w niej posąg Chrystusa Upadającego pod Krzyżem z XVIII wieku.

  • Kaplica z 2 połowy XIX wieku (1847 rok) , wewnątrz której znajduje się posąg Matki Boskiej Bolesnej, datowany na 2. połowę XV wieku.
  • kamienny słup z Chrystusem w koronie cierniowej z 1778 roku z figurą Chrystusa Frasobliwego
  • posąg Matki Boskiej Bolesnej, datowany na 2. połowę XV wieku: w latach osiemdziesiątych XX wieku przeniesiony do kościoła w Śleszowicach.

Komunikacja

Busy

źródło:

Andrzej Matuszczyk "Beskid Mały", PTTK 1981

http://pl.wikipedia.org/wiki/Śleszowice

fot: Mariusz Paździora