Suchy Wierch Autor : lowell79 kategoria: SzczytyCzy wiesz, że spod Suchego Wierchu możesz podziwiać piękne górskie panoramy? Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, jednak możesz to robić w zupełnej ciszy, gdyż szczyt nie jest popularny wśród turystów.Wysokość : 799.00 m n.p.m.

Suchy Wierch wznosi się na wysokość 799 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy szczytem Rogacz i miejscowością Czernichów. Potężna kulminacja wznosi się stromym, zalesionym stokiem nad przełomowym odcinkiem rzeki Soły.

Po stromym podejściu od strony Czernichowa dotrzemy na widokowe łąki, które oferują nam ostatnie widoki przed wejściem na Suchy Wierch. A widoki jak to zawsze w Beskidzie Małym są imponujące, tak opisuje je Radosław Truś:

"Na południu, ponad doliną Roztoki i Soliskiem widać Beskid Żywiecki z dominującym po środki Pilskiem. W prawo od niego Romanka, Lipowska i Prusów, a ponad doliną górnej Soły pasmo Wielkiej Raczy z charakterystyczną sylwetką Muńcuła. Dalej w prawo wznoszą się stoki Glinnego w Beskidzie Śląskim. Ponad drzewami z lewej dostrzec można Babią Górę"

Co ciekawe w okolicach wspomnianej łąki można spotkać okazałe jesiony, ale trafiają się również jabłonie i grusze, które świadczą, że wcześniej było tutaj prowadzone gospodarstwo. Na szlaku w kierunku Czupla rosną kępy naparstnicy purpurowej.

Andrzej Matuszczyk pisze w swoim przewodniku, że w masywie Suchego Wierchu spotkamy rzadkie w Beskidach szałasy kamienne.

źródła:

Radosław Truś, Beskid Mały. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2008.
Andrzej Matuszczyk, Beskid Mały Pasmo Magurki Wilkowickiej. Przewodnik turystyczny, wyd. PTTK "Kraj". Warszawa-Kraków 1987.