Zabytki w Beskidzie Małym# Nazwa Opis
1 Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej Dwór Lipnicki w Bielsku-Białej zwany również jest bialskim zamkiem. Jest to późnoklasycystyczny pałac mieszczący się w Bielsku-Białej, w dzielnicy Biała Krakowska, przy ul. Żywieckiej. Wybudowany został w 1596 roku jako dwór lipnickich starostów. Obecny wygląd całkowicie wywodzi się z I poł. XIX wieku, kiedy był własność Albrechta Habsburga. Od roku 1885 należy do Zgromadzenia Córek Boskiej Miłości. Pełni rolę klasztoru, a także prowadzonego przez nie domu dla upośledzonych kobiet i dzieci. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, tworzącym razem z pałacem zespół pałacowo-parkowy.
2 Ratusz w Bielsku-Białej Ratusz w Bielsku-Białej jest pochodzącym z neorenesansu, zabytkowym budynkiem znajdującym się na pl. Ratuszowym. Prace budowlane miały miejsce w latach 1895-1897. Ratusz projektował Emanuel Rost. Na początku mieścił magistrat miasta Białej, Komunalną Kasę Oszczędności jak również wiele innych bialskich instytucji i urzędnicze mieszkania. Od 1951 roku jest siedzibą Prezydenta Miasta i Miejskiej Rady jak również wydziałów Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
3 Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej Zamek Książąt Sułkowskich jest jednym z największych i najstarszych zabytków w Bielsku-Białej. Umiejscowiony jest we wschodniej części Starego Miasta przy drodze głównej biegnącej przez miasto.