Zagórnik Autor : lowell79 kategoria: Miejscowości







Zagórnik jest wsią położoną w województwie małopolskim , w powiecie wadowickim w gminie Andrychów (około 2100 mieszkańców). Jest wsią, która miała aspiracje letniskowe o dużych walorach krajoznawczych i klimatycznych. Leży w dolinie Rzyczanki oraz potoku Zagórnik. Nad zagórnikiem wznosi się Susfatowa Góra, pasmo Wapienicy i Ostrego Wierchu. W pobliżu znajdują się szczyty Pabisiowej Góry, Kamienia (Grapa) oraz Pańskiej Góry. Nazwa osady prawdopodobnie pochodzi od położenia wsi - za górą. Do wsi należy również Skornica położona za Kamieniem (Grapą), w dolinie Skorniego Potoku.


Historia

"Założycielem Zagórnika był Zacusius Ligęza, który otrzymał ten teren za wystawienie przez swego wuja Jakuba Urdzenia drewnianego kościoła w Inwałdzie w 1318 r. W ten sposób książę oświęcimski uhonorował swego dworzanina - fundatora świątyni. Być możę później osiedlili się tu pasterze wołoscy. Osada należała do właścicieli Inwałdu: Hynwaldckich, Przełęckich, Szwarcenberg-Czernych, Ankwiczów i Bobrowskich. Karol Bobrowski w 1852 roku sprzedał Zagórnik Romerom, którzy posiadali go do 1947 r, Mieszkańcy Zagórnika trudnili się tkactwem".

 

Parafia w Zagórniku powstała w roku 1982, wtedy rozpoczęto budowę nowego kościoła. św. Barłomieja i Łukasza.

 

Aspiracje letniskowe Zagórnika bardzo szybko opadły. Wygląd wsi nie stwarza odpowiednich podstaw aby zrobić z niej letnisko. Jednak w końcu ubiegłego wieku istniał tutaj duzy dom wypoczynkowy "Zagórnk".

 

Wieś posiada tradycje chałpniczego drelicharstwa i płóciennictwa.

Zabytki i ciekawe miejsca

  • kaplica św Jakuba z 1811 roku rozbudowana w 1884 roku.
  • kościoł. św. Barłomieja i Łukasza
  • niewykorzystane źródła mineralne
  • znajdująca się na zachodnim skraju wsi odkrywka geologiczna w korycie Wieprzówki, o walorach krajobrazowych i dydaktycznych.
  • Kamień (Grapa) zwany Groniem Miłosierdzia z wybudowanymi z okazji rozpoczęcia trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa kapliczkami drogi krzyżowej
  • Dwie czereśnie ptasie (203 i 168 cm obwodu) znajdujące się w lesie. Oba drzewa chronione są jako pomniki przyrody.

Komunikacja

 

 

Rozkład jazdy MZK (Kęty)

Rozkład jazdy PKS (Wadowice)

Rozkład jazdy PKP

 

 

źródło:

Andrzej Matuszczyk "Beskid Mały Grupa Łamanej Skały ", PTTK 1989

Radosław Truś, "Beskid Mały Przewodnik", Rewasz 2008