- 2811/2013
- 0
Góra Żar to zdecydowanie najbardziej rekreacyjne miejsce w Beskidzie Małym! Znany miłośnikom białego szaleństwa stok narciarski, znana szkoła szybowcowa, ośrodek paralotniarzy, downhillowców. Do tego kolejka górska, która wywiezie nas pod samiuśki zbiornik wodny, który również jest słynny. Żar to również taka nasza strefa 11... Jeszcze nie wspomniałem o widokach...
Warto wiedzieć
1. Mimo istniejącej drogi asfaltowej, prowadzącej na szczyt, możliwy jest tylko dojazd do parkingu (płatnego) w pobliżu Szkoły Szybowcowej
2. Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar był pierwsza tego typu elektrownią w Polsce. Elektrownię można zwiedzać! Tel. kontaktowy: 48 (33) 866 10 57, 48 (33) 866 13 44, w. 626
3. Kolejka Linowo Terenowa tel. 48 (33) 866 11 36
4. Szkoła Szybowcowa tel. 48 (33) 866 10 46
5. Szkoła paralotniowa "Albatros" tel. 48/501 765 693
Zimową porą szczyt oblegany jest przez narciarzy i snowboardzistów!
"Trasa narciarska o długości 1600 m jest jedną z najdłuższych tras zjazdowych w Beskidach. Biegnie ona wzdłuż kolei, jest sztucznie zaśnieżana i przygotowywana przez najnowocześniejsze maszyny do uprawy śniegu. Oświetlenie i nagłośnienie trasy narciarskiej pozwala korzystać z jej walorów do późnych godzin nocnych. Trasa z Góry Żar ma urozmaicony charakter - łagodny początek i bardziej strome zakończenie, nadaje się dla każdego lubiącego zimowe szaleństwa na nartach".
Tak piszą o trasie na www.pkl.pl. Ja jestem laikiem w tych sprawach, więc poproszę fachowców o wypowiedzi na forum.
Również dla narciarzy i snowboardzistów dużym udogodnieniem jest kolejka linowo-terenowa o długości 1300 m, różnicy wysokości 300 m, zdolności przewozowej 1100 osób na godzinę. Dla tych co nie lubią orczyków jest to dobra wiadomość! Kolejka kursuje cały rok - rozkład jazdy i jest to jedyna kolejka w Beskidzie Małym. Kolejka została uruchomiona w 2004 roku. Jej wybudowanie zajęło 8 miesięcy i jest to rekordowy czas budowy! Wagoniki zostały zaadaptowane z posiadającej identyczne nachylenie (16 %) kolejki na Gubałówkę. W zimie służy narciarzom i snowboardzistom a latem paralotniarzom.
Żar jest również mekką dla paralotniarzy i miłośników latania szybowcami. To właśnie nad tym szczytem niebo jest pełne podniebnych "rycerzy". Każdy może doświadczyć tych ekstremalnych wrażeń! W pobliżu szczytu działa Górska Szkoła Szybowcowa "Żar" oraz odbywają się szkolenia paralotniowe szkółki "Albatros". Z ciekawostek należy wymienić, że na szczycie istniała słynna szkoła szybowcowa. Z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało tu lotnisko. Za pomocą wyciągu linowego szybowce były transportowane z doliny Soły, a specjalne gumowe naciągi służyły jako napęd startowy. Radosław Truś wspomina, że szkolili się tutaj: pierwszy polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski i pilot akrobacyjny Halina Bułka. Nakręcono tutaj również film przygodowy Pan Samochodzik i Latające Maszyny.
Wzrok turystów przyciąga ogromny zbiornik wodny w kształcie deltoidu (najładniej widoczny z Kiczery). Jest to górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar, drugiej co do wielkości elektrowni tego typu w Polsce. Elektrownia wykorzystuje jako zbiornik dolny zaporowe Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Porąbce. Podstawowym elementem całego zakładu jest elektrownia, znajdująca się pod ziemią na głębokości 160 m. Wyposażona jest w cztery hydrozespoły odwracalne typu Francisa o mocy 500 MW (4 x 125 MW) dla pracy turbinowej oraz 540 MW (4 x 135 MW) dla pracy pompowej. Dwie opancerzone sztolnie upadowo-ciśnieniowe łączą górny zbiornik z komorą elektrowni. Woda spadająca z górnego zbiornika wytwarza energię elektryczną. "Czas pracy w szczycie wieczornym (produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem wody ze zbiornika górnego) to 4 godziny. Czas pompowania wody do zbiornika górnego to 5,5 godziny. Sprawność cyklu elektrowni wynosi 75 %". Elektrownię można zwiedzać!
Przejdźmy teraz do naszej strefy 11. Od razu zacznę od cytatu z przewodnika Andrzeja Matuszczyka, który zaczerpnął ten tekst z "Dziennika Zachodniego":
"Załadowany pasażerami fiat 125p, ustawiony "na luzie" przy wjeździe na wzniesienie, z całkowicie wyłączonym silnikiem.... sam wtoczył się na górę. Próbę powtarzano kilkakrotnie i za każdym razem z tym samym wynikiem. Nawet ustawiony tyłem samochód, bez rozbiegu, wjechał bez niczyjej pomocy na górkę aż pod zakręt. Nawet pusta butelka, położona na asfalcie, sama zaczyna się toczyć pod górę. Ciekawostkę tę dedykujemy radiestetom, czy jest to sprawa żył wodnych, czy też silnego pola magnetycznego?..."
Rzeczywiście istnieje takie miejsce, jednak nie pokuszę się o osobistą interpretację tego zjawiska pozostawiając je Twoim własnym odczuciom.
Co jeszcze znajduje się na szczycie? Obok zbiornika jest kilka budek z napojami, lodami, oscypkami oraz grill i stoisko z pamiątkami. Znajdziesz tutaj pizzerię "Dominium". Na szczycie zainstalowane są również lunety widokowe. A nad wszystkim góruje maszt przekaźnika. W stojącym obok masztu budynku znajdowała się wcześniej (wybudowana w 1947 r.) stacja meteorologiczna. Obecnie w tym miejscu można zjeść ciepłe posiłki, które serwuje restauracja "Meteo". Istnieje również możliwość wyjścia na taras widokowy! Od strony północnej możemy zażywać przyjemność i pobijać rekordy prędkości na torze saneczkowym....
Od strony północno-zachodniej poniżej szczytu znajduje się kapliczka przy wyschniętym źródle. Wybudowana ona została przez jednego z budowniczych stacji meteorologicznej w 1947 roku.
Największym skarbem Żaru są jednak widoki. Piękne panoramy, które ciężko ogarnąć wzrokiem. Posłużę się tutaj opisem Radka Trusia:
"Na południu, zza płaskiego grzbietu od Cisowych Grap po Jaworzynę wychyla się Pilsko i grupa Romanki i Lipowskiej. Przed nami Kotlina Żywiecka z Grojcem i Jeziorem Żywieckim, widać dokładnie zaporę w Tresnej. W głębi doliny górnej Soły niewysokie Zabawy, zza których wystaje grupa Wielkiej Raczy i Rycerzowej, a za nimi słowacka Mała Fatra z postrzępionym Wielkim Rozsutcem. Dalej w prawo podnosi się Beskid Śląski począwszy od Glinnego nad Węgierską Górką, poprzez Baranią Górę, aż po Skrzyczne. Bliżej, zachodnia część Beskidu Małego - niski grzbiet Soliska, ramię Suchego, Rogacz, Czupel, Magurka i Sokołówka, następnie za przełęczą Przegibek Groniczki, Gaiki i Chrobacza Łąka (z krzyżem), potem Bujakowski Groń i Zasolnica. Ponad Jeziorem Czanieckim widać Pogórze Śląskie z kominami zakładów przemysłowych. Dalej w prawo podnosi się grzbiet Bukowskiego Gronia, a ponad koroną zbiornika szczytowego - wierzchołki Złotej Góry, Kiczery i Cisowych Grap z Kocierzem, zza których wystają jeszcze Jawornica i Potrójna".
Na Żarze występują lasy brzozowe. Podobno w okresie wiosennym kwitną tutaj krokusy, przebiśniegi i pierwiosnki.
Widoki z Żaru autor Robert Celiński - aplikacja Polskie Góry
Komentarze
Pozostaw Komentarz
Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.