Zarzecze Autor : lowell79 kategoria: MiejscowościZarzecze jest wsią położoną na zachodnich krańcach Jeziora Żywieckiego, na lewym brzegu Żylicy. W pobliży miasta Żywiec w gminie Łodygowice. Graniczy z Pietrzykowicami i Bierną. Nazwa wsi jest związana z jej położeniem. Nad Zarzeczem wznoszą się szczyty Ubocz i Przysłop (Łysy Groń).


Historia

Od początku swojego istnienie wieś Zarzecze należała do klucza starożywieckiego i parafii Stary Żywiec. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1450 i opisuje sprzedaż Zarzecza, które należało do dziedzica Żywca - Mikołaja Strzała herbu Kotowicz, janowi Ślizieniowi.Zarzecze musiało, więc powstać najpóźniej w XIV w.

Państwo Żywieckie posiadało 17 stawów rybnych. Aż 10 z nich znajdowało się na obrzeżach Zarzecza. Istniały tam one prawdopodobnie już pod koniec XVI w. Stawy te zlikwidowano w ok. 1923 r. W XVIII w. na terenie Zarzecza kopano rudę żelaza. Jednym z zajęć tutejszej ludności było wikliniarstwo.

W 1964 r. Zarzecze zostało zalane wodami sztucznego jeziora tzw. Jeziora Żywieckiego. Ok. 1/3 wysiedlonych mieszkańców wyemigrowała do okolicznych miejscowości a pozostali wybudowali nowe domy na obrzeżach starego Zarzecza, głównie na terenie byłych stawów. Tak powstało nowe Zarzecze.

Zabytki i ciekawe miejsca

  • Kościół Wszystkich Świętych, prosty murowany budynek z wieżyczką, wybudowany w 1978 roku
  • plaża nad jeziorem

Komunikacja

PKS Bielsko

Rozkład jazdy MZK (Żywiec linia nr 6)

źródło:

http://www.zarzecze.org

Radosław Truś, "Beskid Mały Przewodnik", Rewasz 2008