Temat: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

HRABSKIE BUTY dziś wszyscy wiedza że są to dwie kamienne płyty z wykutymi śladami stóp dawnych właścicieli tych terenów ,kiedyś mało kto wiedział o ich istnieniu Ja po raz pierwszy przeczytałem o nich w przewodniku Kazimierza Sosnowskiego wydanym w Krakowie w roku 1930 pt ,,Po Beskidach Zachodnich"cytuje,, Leskowiec jest świetnym punktem widokowym Zdobi wierch jego wysoki krzyż drewniany ,około leżą duże płyty kamienne ,na których byli właściciele tych dóbr z przed 30 lat ku upamiętnieniu swego pobytu kazali wykuć ślady swych stóp i herby Nie dali się ostać tym pańskim kaprysom,pasterze płyty potłukli ,bądż skulali na dół ku swej uciesze .Obecnie widać jeszcze stopy hr.Potockich z Zatora i hr Wielopolskiej'' Do dzisiaj sądzę że Sosnowski nie widział płyt tylko znał je z opowiadań nie wspomniał bowiem o Romanie Taube a jego nazwisko widniało na tej samej płycie co hr. Wielopolskiej gdyby je widział myślę ze nie pominął by tak ważnego faktu Tak rozpoczęła sie moja historia Hrabskich Butów po przeczytaniu tego opisu doszedłem do wniosku ze płyty mogą jeszcze istnieć i leżą gdzieś na stokach Leskowca Rozpocząłem więc poszukiwania ,wielokrotne penetrowanie północnych stoków Leskowca nie dawało rezultatu,stopniowo poszerzał się obszar poszukiwań W końcu natrafiłem na jedną z płyt ,płyta była sporych rozmiarów o nieregularnym kształcie przedzielona pionową linią z wykutymi inskrypcjami na jednej połowie hr Mery Wielopolska na drugiej Roman Taube Po odkryciu płyty chodziłem w to miejsce coraz częściej podczas którejś z kolei wizyty spotkałem tam Jana Zielińskiego który poinformował mnie że kilkadziesiąt m niżej znajduje się druga płyta ,którą niezwłocznie obejrzałem płyta o znacznie mniejszych rozmiarach i regularnym kształcie kwadratu z inskrypcjami Adama Potockiego do tego momentu byłem przekonany że odnalazłem płyty jako pierwszy jak się okazało Jan Zieliński znał te płyty znacznie wcześniej .Coraz częściej pokazywałem płyty znajomym turystą  między innymi pokazałem płytę Janowi Lizakowi gospodarzowi schroniska na Leskowcu i koledze turyście Tomaszowi Guzdkowi po kilku rozmowach z nimi zrodził się pomysł że warto by wydobyć i wyeksponować historyczne płyty ,gdzieś w okolicy schroniska Byli oponenci którzy twierdzili że należy je pozostawić na swoim miejscu .Nami kierowała chęć wyeksponowania płyt dla większej rzeszy turystów  oraz obawa przed dewastacją  dlatego zapadła decyzja o umieszczeniu płyt w okolicy schroniska uznaliśmy ze będą pod stałą opieką Kolega Guzdek zobowiązał się porozmawiać z miejscowym robotnikiem leśnym Tomaszem Ciborem który posiadał konie przyuczone do pracy w lesie,po rozmowie z nim okazało się że wyraził zgodę na udział w wydobyciu płyt i nie zażądał za to żadnego wynagrodzenia i tak dnia 5 czerwca 2004 r zorganizowaliśmy pierwszą akcje i wydobyliśmy mniejszą płytę z inskrypcją nazwiska Adama Potockiego płyta ta znajdowała się znacznie niżej od szczytu niż pierwsza a zdecydował o tym wymieniony robotnik leśny Tomasz Cibor albowiem dysponował wówczas jednym koniem i uznał ze większa płyta stanowi dla niego zbyt wieki ciężar Umówiliśmy się że większą płytę wydobędziemy w innym terminie przy użyciu pary koni  W akcji wzięło udział pięć osób Tomasz Cibor ,Tomasz Guzdek, Jan Lizak ,Piotr Lizak, Daniel Palichleb ,Piotr Toma teren był na tyle trudny że koń nawet z mniejszą płytą nie mógł sobie poradzić ,zastosowaliśmy więc bloczek który zadziałał w ten sposób że koń szedł pomału w dół a płyta poruszała się w górę Dysponowaliśmy linką o długości kilkudziesięciu metrów ale układ drzew wymuszał podciąganie płyty po kilka metrów i wielokrotnie trzeba było przepinać bloczek w ten sposób przetransportowaliśmy płytę w okolice czerwonego szlaku turystycznego jest to mały szlak beskidzki liczący 137 km biegnący od Straconki po Luboń Wielki tu załadowaliśmy ją na terenowego Gaza należącego do gospodarza schroniska Jana Lizaka i przewieżliśmy w pobliże schroniska po krótkiej naradzie płytę umieściliśmy naprzeciw schroniska obok kępy kosodrzewiny przyniesionej z Babiej Góry przez Władysława Midowicza w tym miejscu leżała do następnej akcji Czyli do dnia 26 czerwca 2004 r w tym dniu zorganizowaliśmy drugą akcje jak już wspomniałem druga płyta była znacznie większą i cięższa i już podczas pierwszej akcji ustaliliśmy że do jej wydobycia potrzebna będzie para koni tym razem w akcji brało udział osiem osób Franciszek Cibor ,Paweł Guzdek , Tomasz Guzdek ,Zbigniew Kubień ,Jan Lizak ,Piotr Lizak ,Daniel Palichleb ,Piotr Toma płytę umieściliśmy na starym toboganie umocowaliśmy łańcuchem aby zapobiec uszkodzeniom podłożyliśmy drewniane bale tu przydało się doświadczenie z pierwszej akcji od razu zastosowaliśmy bloczek ,płyta była znacznie bliżej szczytu niż wydobyta wcześniej ale i tym razem trzeba było kilka razy przepinać bloczek tak płyta dotarła do czerwonego szlaku i tym razem czekał tu terenowy Gaz uznaliśmy ze płyta jest zbyt ciężka aby ją rękoma załadować na samochód i tak stary tobogan spełniał swoją role w jednej  z ostatnich swoich akcji i dowiózł płytę pod samo schronisko Tu po krótkiej naradzie ustaliliśmy  ze miejsce obok pierwszej płyty jest na uboczu i drugą płytę po uprzednim wyrównaniu ziemi umiejscowiliśmy pod kierunkowskazem ze szlakami turystycznymi obok schroniska ,pierwsza płytę umiejscowioną pod kosówką przenieśliśmy w to samo miejsce Gdzie do dzisiaj mogą je podziwiać turyści odwiedzający Leskowiec Dzisiaj można o nich poczytać praktycznie w każdym przewodniku o Beskidzie Małym Płyty stanowią ewenement nie jest bowiem znany fakt aby gdziekolwiek w jakichkolwiek górach spotkał się ktoś z taką ciekawostką historyczną Kilka miesięcy póżniej na północnych stokach Gronia Jana Pawła natrafiłem na kamienny słupek z wykutym herbem Potockich Pilawa i numerem 206 sądząc po numeracji słupków takich w Beskidzie Małym powinno być znacznie więcej przetransportowałem go w okolice schroniska  i spoczywa obok kamiennych tablic Akcja wydobycia płyt zrobiła panu Janowi Zielińskiemu troszkę zamieszania albowiem była w druku książka jego autorstwa Do Zródeł Wieprzówki w której opisał wyznaczony szlak o tej samej nazwie jedną z większych atrakcji były znajdujące się na jego trasie  kamienne płyty akcje wydobycia przeprowadziliśmy bez porozumienia z nim wypadło tak niefortunnie ze płyty zostały wydobyte w przed dzień prezentacji książki i opisany szlak był już niestety nieaktualny znikły dwa najważniejsze jego punkty KAMIENNE PŁYTY  Po kilku dniach ekspozycji płyt obok schroniska  turysta Eugeniusz Kępiński zauważył ze litera t w nazwisku Potocki ma dziwne kształty okazało się ze to półtrzecia krzyża należącego do herbu Pilawa którym pieczętował się ród Potockich tak ujawniono następną tajemnice płyt ukryty w nazwisku herb                                                  Poniżej link to fotografii wykonanych podczas akcji przez Tomasza Guzdka                                                                                                                           http://picasaweb.google.com/11223448508 … abskieButy

Ostatnio edytowany przez ferdynans (2013-07-04 20:55:34)

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

2

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

Te płyty dalej tam są?

http://szlakiibezdroza.blogspot.com/  - wszystko na czasie .

3

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

Owszem kris_61, są. Można je podziwiać pod tym szlakowskazem przy schronisku PTTK:

http://lh3.ggpht.com/_z3LwyfAOS40/Sg2Yfm0LiYI/AAAAAAAABh4/FdRNDVeHTMI/s800/S7303270.JPG

Choć Ferdynans już napisał chyba wszystko nt. epopei Hrabskich Butów, pozwolę sobie podlinkować artykuł P. Zbigniewa Kubienia, który ukazał się na stronie andrychow.pl

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

4

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

Kris

Tu masz podgląd na tablice


Wykute inskrypcje na jednej połowie hr Mery Wielopolska na drugiej Roman Taube

http://bacadom.republika.pl/leskowiec/leskowiec1.jpg

Druga tablica z inskrypcjami Adama Potockiego

http://bacadom.republika.pl/leskowiec/leskowiec2.jpg



P.S. Ferdynans widzę, że w końcu zmobilizowałeś się do napisania artykułu. Jest on wyczerpujący smile

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

5

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

ferdynans podziwiam Twoją determinację w szukaniu smile. Na artykuł Pana Zbigniewa Kubienia natknęłam się przy okazji pisania pracy, stąd wiem o kim piszesz w swoim poście. Fajnie, że zostały odnalezione, przetransportowane i położone przy schronisku. To dodatkowa atrakcja dla odwiedzających to miejsce związana z historią tych terenów, ich właścicieli .

Ostatnio edytowany przez nena (2010-11-14 19:37:22)

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

6

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

Dziękujemy za ciekawy artykuł, ja również jestem pełen podziwu do ferdynansa!

7

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

To jest piękna sprawa z tymi "butami". Lubie takie klimaty.

8

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

I tak oto mam kolejny ważny powód by się wybrać na Leskowiec smile

Wokół góry, góry i góry...i całe moje życie w górach, ileż piękniej drozdy leśne śpiewają,niż śpiewak płatny na chórach. Wokół lasy, lasy i wiatr...i całe życie w wiatru świstach. Wszyscy, których kocham, wita was modrzewia ikona złocista. (J.Harasymowicz) smile

9

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

no ja dzisiaj byłem na leskowcu po raz kolejny i przy okazji na mszy 3 majowej. Trochę osób było, więc po mszy św. trzeba się było szybko ewakuować w zaciszne miejsca tongue

----------------------------------------
Największą ozdobą naszego Beskidu [...] są jego urocze doliny. Wprawdzie dawno już straciły one charakter pierwotności i dzikości, [...] ale mimo wszystko nie są pozbawione swoistego wdzięku, chociaż wszędzie już widoczne są ślady rąk ludzkich.
- Jan Galicz

10

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

Znalazłam dzisiaj jeszcze dwa świetne artykuły o historii kamiennych tablic  „hrabskich butów” najpierw na Leskowcu, a obecnie znajdujących się pod schroniskiem na Groniu Jana Pawła II. Zainteresowanych zapraszam do lektury smile. Artykuły dobrze jest czytać w zaproponowanej kolejności.

Historia hrabskich butów na Leskowcu  - bardzo ciekawy artykuł Anity Jarominek - źródło: http://przewodnicy.bytom.pttk.pl/biulet … 2_2009.pdf

EDIT: Zmodyfikowałem linka tak, aby otwierał się w wyższej rozdzielczości po kliknięciu - darkheush wink
https://lh6.googleusercontent.com/-isZ4IWFxnrw/UVQ5pqRDlvI/AAAAAAAACF8/j9FemafYu24/s800/bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u3.JPG

Hrabskie Buty nadal istnieją – historia kamiennych tablic z Leskowca autorstwa Pana Zbigniewa Kubienia (po kliku na zdjęcie)

https://lh3.googleusercontent.com/-JwBgiEHZKK8/T7f7YX_uqkI/AAAAAAAACJ4/d3xYQUiUFcA/s912/100_8099.JPG
foto: nena

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

11

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

Z całym szacunkiem dla P. Jarominek, ale...

(...)Radosław Truś w swoim przewodniku "Beskid Niski" podaje (...)

(...)Zbigniew Kubień w swoich artykułach "Hrabskie buty czyli tajemnice Beskidu Małego"(...)

... mogłaby Pani redaktor dowiedzieć się wpierw o jakim paśmie beskidzkim pisze. Ja (my w sensie forumowicze) wiemy, gdzie są te tablice, ale zwykłego turystę takie informacje mogą zaprowadzić w przysłowiowy "ciemny las".

Wiem, czepiam się drobnostek. Jednak Beskid Niski leży kilkaset kilometrów na wschód od Małego.

"Picie wódki, to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości."
Jan Himilsbach

12

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

darkheush napisał/a:

Wiem, czepiam się drobnostek. Jednak Beskid Niski leży kilkaset kilometrów na wschód od Małego.

Rzeczywiście, wkradł się w artykuł p. A. Jarominek błąd w oznaczeniu pasma. Darkheush ma rację - przewodnik Radka Trusia nosi nazwę "Beskid Mały" i nie należy Beskidu Małego mylić z Niskim, zresztą, równie pięknym. smile

"Tak jak zawsze, kiedy zdarza mi się widzieć coś niebywałego, żałowałem, że nie ma ze mną miłych sercu ludzi, żeby mogli oni też swoje zatroskane oczy widokiem czystym uradować i przemyć, zasługują przecież na to nie mniej niż ja, albo bardziej"  /E. Stachura/

13

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

Dzisiaj będąc przy schronisku rozglądałem się za "Hrabskimi Butami", ale ich nie znalazłem koło szlakowskazu. Wygląda jakby tam się trochę pozmieniało. Wyrównali teren pod nowe ławeczki, zrobili jakiś podjazd do garażu.
Czy Hrabskie Buty zostały gdzieś przeniesione?

14

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

Sprocket73 Tak troszke się zmieniło wszystko przez ławki.Hrabskie Buty znajdują się teraz nieco wyżej obok wyremontowanej starej kapliczki a dokładnie u jej podnóża

Bez wycieczek,podróży,życie ludzkie upływa beztreściwie,nudno i szaro ,toteż one nie tylko urozmajcają,ale rzec można przedłużają nasze życie                             K.SOSNOWSKI

15

Odp: ,,Hrabskie Buty" Leskowiec

OK, będę ich szukał następnym razem jak będzie trochę czasu w zapasie.
W pierwszej chwili pomyślałem, że jakiś nieuświadomiony robotnik po prostu "oczyścił" teren z "kamieni".