Strona główna  /  Miejsca  /  Czupel

Czupel

Czupel

 

Zacznijmy od pytania, czy warto wybrać się na Czupel? Co takiego ma nam do zaoferowania najwyższy szczyt w Beskidzie Małym? Jakie atrakcje przygotowała dla nas przyroda w tym miejscu?

 

Tak się złożyło, że w latach 70-tych Czupel (933 m n.p.m.) stał się najwyższym szczytem całego Beskidu Małego! W tym czasie, podczas nowych pomiarów wysokości, zauważono, że ówcześnie uważany za najwyższy szczyt w Beskidzie Małym - Łamana Skała (Madohora), jest w rzeczywistości niższy o 5 metrów. Do tamtej pory Czupel nie był zbyt często odwiedzanym szczytem, jednak obecnie wiele się zmieniło. Etykieta najwyższego szczytu przyciąga zdobywców Korony Gór Polski, których chyba jest coraz więcej!

Czupel jest atrakcyjny na swój sposób! Przyroda nie była łaskawa w tych rejonach: silne wiatry są przyczyną powstania dużej ilości wiatrołomów (drzewa powalone z korzeniami). Paradoksalnie spustoszenie to spowodowało, że z okolic szczytu można podziwiać całkiem miłą dla oka panoramę (pasmo Chrobaczej Łąki, Żar, zaporę w Porąbce).

Dla grotołazów ważną informacją może okazać się istnienie w pobliżu szczytu (w drodze na szczyt od strony Magurki Wilkowickiej) niewielkiej jaskini zwanej Smoczą Jamą lub Wietrzną Dziurą. Jest to jeden z pomników przyrody w Beskidzie Małym.

Jedną z większych ciekawostek w okolicy Czupla niewątpliwie jest Diabelski Kamień. Jak głosi podanie Diabły budowały Diabelski Młyn na pobliskim Skrzycznem i znosiły kamienie z okolicznych gór. Diabeł niósł kamień na jednym palcu, gdy zapiał kur i zaczęło świtać. Przerażony upuścił kamień i leży on tam do dzisiaj. Nie zdążyli przed świtem, więc młyn nie został ukończony, a turyści mogą za to podziwiać te osobliwości krajobrazu.

"Pierwszy Diabelski Kamień o kształcie baszty wypreparowany został w ławicy piaskowcowej, są to piaskowce istebniańskie dolne. Baszta ta o wysokości ze strony południowo-wschodniej 7 m, jest długa na 10 m, w podstawie szeroka na 4,5 m, zwęża się w górnej części do 2,5 m. Baszta wznosi się na wysokości 580 m. 200 m powyżej rozgałęzienia szlaków na Czupel, czerwony z Łodygowic i żółty z Tresnej. Drugi Diabelski Kamień wyrasta powyżej na wysokości 615 m, około 60 m na północny wschód od polany Koliba, nad lejem źródłowym. Skałka zbudowana jest również z piaskowców istebniańskich dolnych".

(Czesław Anioł, Diabelski Kamień na zboczach Czupla).

Północne i częściowo wschodnie stoki Czupla są dość strome, natomiast ku południowemu zachodowi szczyt opada łagodnymi zboczami. Można to zobaczyć na naszej mapie, klikając zakładkę Earth ;) Szczyt ten położony jest na północny zachód od Jeziora Żywieckiego i góruje nad doliną oddzielającą Beskid Mały od Beskidu Śląskiego nad tzw. Bramą Wilkowicką. Dnem doliny biegnie szosa prowadząca z Bielska-Białej do Żywca.

Czupel jest bardzo dobrze usytuowany pod względem komunikacyjnym. Znajduje się w pobliżu Magurki, na którą prowadzi bardzo dużo szlaków turystycznych.

 

Warto wiedzieć

1. Czupel jest najwyższym szczytem Beskidu Małego.

2. Na pobliskiej Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m.) znajduje się Schronisko turystyczne PTTK.

3. Na Przełęczy Przegibek oraz w Miedzybrodziu, możesz zaparkować swój samochód na parkingu.

4. W pobliżu warto zobaczyć jaskinię Wietrzną Dziurę oraz Diabelskie Kamienie.

5. Na wierzchołku obecnie nie ma tabliczki informacyjnej na temat szczytu; jeśli byś ją znalazł poinformuj nas o tym ;)

 

źródła:

Czesław Anioł, Diabelski Kamień na zboczach Czupla, "Na Szlaku" z 09.09.2005 r.

Radosław Truś, Beskid Mały. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2008.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czupel

Podziękowania dla Piotra Tomy!

 

  Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


magurka-wilkowicka

Magurka Wilkowicka

hrobacza-chrobacza-laka

Hrobacza (Chrobacza) Łąka

leskowiec

Leskowiec

potrojna-czarny-gron

Potrójna (Czarny Groń)