- 0811/2013
- 0
Zacznijmy od pytania, czy warto wybrać się na Czupel? Co takiego ma nam do zaoferowania najwyższy szczyt w Beskidzie Małym? Jakie atrakcje przygotowała dla nas przyroda w tym miejscu?
Tak się złożyło, że w latach 70-tych Czupel (933 m n.p.m.) stał się najwyższym szczytem całego Beskidu Małego! W tym czasie, podczas nowych pomiarów wysokości, zauważono, że ówcześnie uważany za najwyższy szczyt w Beskidzie Małym - Łamana Skała (Madohora), jest w rzeczywistości niższy o 5 metrów. Do tamtej pory Czupel nie był zbyt często odwiedzanym szczytem, jednak obecnie wiele się zmieniło. Etykieta najwyższego szczytu przyciąga zdobywców Korony Gór Polski, których chyba jest coraz więcej!
Czupel jest atrakcyjny na swój sposób! Przyroda nie była łaskawa w tych rejonach: silne wiatry są przyczyną powstania dużej ilości wiatrołomów (drzewa powalone z korzeniami). Paradoksalnie spustoszenie to spowodowało, że z okolic szczytu można podziwiać całkiem miłą dla oka panoramę (pasmo Chrobaczej Łąki, Żar, zaporę w Porąbce).
Dla grotołazów ważną informacją może okazać się istnienie w pobliżu szczytu (w drodze na szczyt od strony Magurki Wilkowickiej) niewielkiej jaskini zwanej Smoczą Jamą lub Wietrzną Dziurą. Jest to jeden z pomników przyrody w Beskidzie Małym.
Jedną z większych ciekawostek w okolicy Czupla niewątpliwie jest Diabelski Kamień. Jak głosi podanie Diabły budowały Diabelski Młyn na pobliskim Skrzycznem i znosiły kamienie z okolicznych gór. Diabeł niósł kamień na jednym palcu, gdy zapiał kur i zaczęło świtać. Przerażony upuścił kamień i leży on tam do dzisiaj. Nie zdążyli przed świtem, więc młyn nie został ukończony, a turyści mogą za to podziwiać te osobliwości krajobrazu.
"Pierwszy Diabelski Kamień o kształcie baszty wypreparowany został w ławicy piaskowcowej, są to piaskowce istebniańskie dolne. Baszta ta o wysokości ze strony południowo-wschodniej 7 m, jest długa na 10 m, w podstawie szeroka na 4,5 m, zwęża się w górnej części do 2,5 m. Baszta wznosi się na wysokości 580 m. 200 m powyżej rozgałęzienia szlaków na Czupel, czerwony z Łodygowic i żółty z Tresnej. Drugi Diabelski Kamień wyrasta powyżej na wysokości 615 m, około 60 m na północny wschód od polany Koliba, nad lejem źródłowym. Skałka zbudowana jest również z piaskowców istebniańskich dolnych".
(Czesław Anioł, Diabelski Kamień na zboczach Czupla).
Północne i częściowo wschodnie stoki Czupla są dość strome, natomiast ku południowemu zachodowi szczyt opada łagodnymi zboczami. Można to zobaczyć na naszej mapie, klikając zakładkę Earth ;) Szczyt ten położony jest na północny zachód od Jeziora Żywieckiego i góruje nad doliną oddzielającą Beskid Mały od Beskidu Śląskiego nad tzw. Bramą Wilkowicką. Dnem doliny biegnie szosa prowadząca z Bielska-Białej do Żywca.
Czupel jest bardzo dobrze usytuowany pod względem komunikacyjnym. Znajduje się w pobliżu Magurki, na którą prowadzi bardzo dużo szlaków turystycznych.
Warto wiedzieć
1. Czupel jest najwyższym szczytem Beskidu Małego.
2. Na pobliskiej Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m.) znajduje się schronisko turystyczne PTTK.
3. Na Przełęczy Przegibek oraz w Miedzybrodziu, możesz zaparkować swój samochód na parkingu.
4. W pobliżu warto zobaczyć jaskinię Wietrzną Dziurę oraz Diabelskie Kamienie.
źródła:
Czesław Anioł, Diabelski Kamień na zboczach Czupla, "Na Szlaku" z 09.09.2005 r.
Radosław Truś, Beskid Mały. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2008.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czupel
Podziękowania dla Piotra Tomy!
Widok z Czupla na zaporę Porąbka w Międzybrodziu Bialski
Widok z Czupla na pasmo Hrobaczej Łąki
Widok z Czupla w stronę zapory Porąbka
Widok z Żaru na Czupel
Szlak w okolicach Czupla fot. http://ecodzien.pl
Jak jeden cień w dolinie mgieł... źródło: Galeria Beskidu Malego
Diabelska Skała w drodze na Czupel czerwonym szlakiem z Łodygowic
Widok na Tatry. Zdjęcie zrobione 27.01.2014 , ze szczytu, niedaleko ławeczki. Autor: Krzysztof Stanclik
Sam czubek Czupla :-) Autor: Kisiel
Z Czupla Autor: Kisiel
W drodze na Czupel fot. Marzena Majka Solarz
Ławeczki na szczycie fot. Marzena Majka Solarz
Czupel fot. Krzysztof Lukas
Komentarze
eljot62
0000-00-00 00:00:00
Wszystko byłoby fajnie gdyby nie drobne przekłamanie spowodowane lokalnym patriotyzmem.Zapora nazywa się Porąbka, ale leży w granicach Międzybrodzia Bialskiego. Znak drogowy, informujący o ty, znajduje się około 200 m poniżej zapory.
lowell79
0000-00-00 00:00:00
Dziękujemy za informację. Opis zdjęcia został poprawiony.Pozostaw Komentarz
Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.