Magurka Wilkowicka Autor : lowell79 kategoria: SzczytyMagurka Wilkowicka to szczyt bardzo popularny wśród turystów. Mieszkańcy Bielska-Białej bardzo chętnie odwiedzają ten szczyt. Jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego dnia z dala od cywilizacji. Stwierdzenie


Magurka Wilkowicka jest czwartym pod względem wysokości szczytem Beskidu Małego. Wznosi się na wysokość 909 m n.p.m. Doskonała sieć szlaków turystycznych pozwala dotrzeć na Magurkę z każdej strony świata! Na szczycie znajduje się bardzo ładnie położone Schronisko PTTK "Magurka". Schronisko, które ma swój klimat. Nosi ono imię prof. Józefa Grzybowskiego, propagatora turystyki wśród młodzieży. Posiada 45 miejsc noclegowych w pokojach 2-6 osobowych. W godzinach 9.00-19.00 czynny jest również bufet, w którym możemy spożyć dania obiadowe i kupić napoje.

Obok schroniska na skraju lasu znajduje się maszt przekaźnikowy Radia Maryja (właśnie po tym maszcie, możemy rozpoznać szczyt Magurki patrząc na to pasmo z innych miejsc). Obok znajduje się budynek z obrazem Matki Bożej.

Niegdyś Magurka była pisana: "Magórka". Bardzo często można spotkać określenie "Magórka Łodygowicka" (tak ją opisywał Kazimierz Sosnowski), później powstała obecna nazwa Magurka Wilkowicka. Również Komoniecki w swoim Dziejopisie Żywieckim opisywał Magurkę:

"... Ostatnia góra Magórka nad Huciskami od hut niegdy będących i wsią Łodygowicami, która wierchem czyni granice od starostwa lipnickiego aż do trzeciej części jej, gdzie rozgranicza się od Państwa Żywieckiego swojemi znaki".

Pierwsze schronisko powstało tutaj w roku 1903 i został ono wybudowane przez niemiecką organizację Beskidenverein. Później nazwano go schroniskiem arcyksiężnej Marii Teresy na Górze Józefa (Josefsberg, tak niemcy nazywali Magurkę). W 1908 roku powstał tutaj stacja meteorologiczna. Schronisko został spalone 22 marca 1912 roku. W 1913 roku powstaje kolejne schronisko w formie hotelu górskiego z 64 miejscami noclegowymi. W latach 1972-73 schronisko doczekało się kapitalnego remontu, zmodernizowano urządzenia sanitarne i wydzielono małe pokoje dla turystów.

Polana szczytowa na Magurce zapewnia, przy ładnej pogodzie, piękne panoramy! Radosław Truś tak je opisuje:

"Po północnej stronie (ponad drzewami) opada w dolinę Soły Bujakowski Groń. Za Sołą podnoszą się stoki Bukowskiego Gronia aż po Złotą Górkę, a w prawo od nich (na tle Kiczery) płaski Żar ze zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, następnie Cisowe Grapy i Kocierz. Zza tego ostatniego wystaje w lewo ramię Jawornicy, a jeszcze dalej Leskowiec. Przy lepszej pogodzie widać też niewysokie pasmo Bliźniaków. W prawo od Kocierza Jaworzyna, a plan dalej Łamana Skała. Na południu Beskid Żywiecki z kopuła Pilska oraz grupą Romanki i Lipowskiej. Za Kotliną Żywiecką daleka grupa Wielkiej Raczy i ostre wierzchołki słowackiej Małej Fatry. Po prawej Beskid Śląski: od Glinnego, poprzez Baranią Górę (nieco z tyłu), aż po Skrzyczne. Za nim w przedłużeniu doliny Żylicy wał Beskidu Węgierskiego z Kotarzem, a następnie Klimczok z Magurą i Szyndzielnią".

(Radosław Truś, Beskid Mały)

Na Magurce znajdował się kiedyś tor saneczkowy (obecny szlak zielony) schodzący w kierunku Straconki.

Magurka jest atrakcyjnym miejscem i nie bez przyczyny stała się najczęściej odwiedzanym szczytem zachodniej części Beskidu Małego.

Warto wiedzieć

1. Samochód możesz zostawić na parkingu na Przełęczy Przegibek lub w Małej Straconce (kawałek miejsca do parkowania).

2. Magurka jest najczęściej odwiedzanym szczytem w zachodniej części Beskidu Małego

3. W pobliżu Magurki znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel (933 m n.p.m.)

4. Pomiędzy Magurką i Czuplem znajduje się jaskinia Wietrzna Dziura vel. Smocza Jama; jest to pomnik przyrody!

5. Dane kontaktowe do Schroniska PTTK na Magurce: tel. 33 817 04 21, 502 366 707

źródła:

Radosław Truś, Beskid Mały. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2008.

Widok na Magurkę z Czupla

Widok na Magurkę z Czupla

Schronisko PTTK na Magurce

Schronisko PTTK na Magurce

W drodze na Magurkę

W drodze na Magurkę

Widok na Żar i Kiczerę

Widok na Żar i Kiczerę

Szlak obok schroniska

Szlak obok schroniska

Schronisko Magurka Wilkowicka fot. Krzysztof Lukas

Schronisko Magurka Wilkowicka fot. Krzysztof Lukas

Widok z Magurki autor Robert Celiński

Widok z Magurki autor Robert Celiński

Widok z Magurki autor Robert Celiński

Widoki z Magurki Wilkowickiej autor Robert Celiński - aplikacja Polskie Góry