Strona główna  /  Miejsca  /  Rogacz

Rogacz

Rogacz

 

Nazwa każdego szczytu ma swoją genezę. Czasem lepszą, czasem gorszą. Historię, która wpada w ucho lub staramy się na nią nie zwracać uwagi. A co z opisywanym szczytem? Sama nazwa Rogacz może przywołać różne skojarzenia. Jednak legenda wskazuje nam na postać rozbójnika - Rogacza!

 

Szczyt Rogacz wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy szczytami Magurki Wilkowickiej i Łysą Górą.

Tuż pod szczytem, na polanie pod Rogaczem, znajduje się Studenckie Schronisko Turystyczne "Rogacz". Obok funkcjonuje mały sklepik spożywczy. Polana ta jest bardzo atrakcyjnym punktem widokowym w stronę Beskidu Śląskiego. Szczególnie imponujące są nocne panoramy!

Samo schronisko pierwotnie było gajówką barona von Klobusa. Chatka funkcjonowała od 1968 roku pod egidą ZSP w Katowicach. Początkowo opiekował się nią AKT "Gronie" z Uniwersytetu Śląskiego, później SKPB Katowice, KTK AWF Katowice. Obecnie stanowi własność prywatną, ale zachowała swój charakter. W latach 80-tych oraz 1992-1994 organizowane były tu Festiwale Piosenki Turystycznej i Studenckiej. Na stromym stoku sadowili się widzowie, a pod lasem poniżej budowano specjalna estradę.

Nazwa szczytu Rogacz wywodzi się od zbójnika Rogacza z Wilkowic, który działał na tych terenach w latach 1620-1630, został on na tej górze ujęty, zabity i pogrzebany.

 

źródła:

Radosław Truś, Beskid Mały. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2008. Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać sugestię
Tagi:  rogaczszczyt

Podziel się z przyjaciółmi:


Dodaj zdjęcie

 Zaloguj lub zarejestruj się, aby dodać zdjęcie

Pozostaw Komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany.

Podobne


magurka-wilkowicka

Magurka Wilkowicka

hrobacza-chrobacza-laka

Hrobacza (Chrobacza) Łąka

czupel

Czupel

leskowiec

Leskowiec