Rogacz Autor : lowell79 kategoria: SzczytyNazwa każdego szczytu ma swoją genezę. Czasem lepszą, czasem gorszą. Historię, która wpada w ucho lub nie zwrócimy na nia uwagi. A co z opisywanym szczytem? Legenda wskazuje nam na postać rozbójnika - Rogacza!


Szczyt Rogacz wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. Znajduje się pomiędzy szczytami Magurki Wilkowickiej i Łysą Górą.

Tuż pod szczytem, na polanie pod Rogaczem, znajduje się Studenckie Schronisko Turystyczne "Rogacz". Obok funkcjonuje mały sklepik spożywczy. Polana ta jest bardzo atrakcyjnym punktem widokowym w stronę Beskidu Śląskiego. Szczególnie imponujące są nocne panoramy!

Samo schronisko pierwotnie było gajówką barona von Klobusa. Chatka funkcjonowała od 1968 roku pod egidą ZSP w Katowicach. Początkowo opiekował się nią AKT "Gronie" z Uniwersytetu Śląskiego, później SKPB Katowice, KTK AWF Katowice. Obecnie stanowi własność prywatną, ale zachowała swój charakter. W latach 80-tych oraz 1992-1994 organizowane były tu Festiwale Piosenki Turystycznej i Studenckiej. Na stromym stoku sadowili się widzowie, a pod lasem poniżej budowano specjalna estradę.

Nazwa szczytu Rogacz wywodzi się od zbójnika Rogacza z Wilkowic, który działał na tych terenach w latach 1620-1630, został on na tej górze ujęty, zabity i pogrzebany.

źródła:

Radosław Truś, Beskid Mały. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2008.

Kapliczka Międzybrodzkich w pobliżu Rogacza

Kapliczka Międzybrodzkich w pobliżu Rogacza

Polana przy chatce

Polana przy chatce