Łysina Autor : lowell79 kategoria: Miejscowości







Miejscowość Łysina położona jest w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Łękawica. Najmniejsza, a jednocześnie najwyżej położona miejscowość w gminie Łekawica (650 - 780 m n.p.m.). Do końca XIX wieku tutejsza ludność utrzymywała się z kamieniarstwa, czego świadectwem są liczne kapliczki przydrożne z XVII i XIX w. Można zobaczyć tutaj stare wiejskie budownictwo zagrodowe. Piękne widoki, czyste powietrze oraz panujący tutaj spokój są powodem zainteresowania mieszkańców Śląska. Powstało tutaj około 50 domków letniskowych.


Łysina jest z każdej strony otoczona szczytami. Od strony północnej wznosi się Ścieszków Groń zwany wcześniej Łysiną (tak jak nazwa opisywanej miejscowości), od południowego-wschodu wznosi się szczyt Paprotni, od zachodu Gugów Groń i Przykrzyca.

Historia Łysiny

Do końca XIX wieku tutejsza ludność utrzymywała się z kamieniarstwa, czego świadectwem są liczne kapliczki przydrożne z XVII i XIX w.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Zabytki i ciekawe miejsca

  • "Zamczyska" na Łysinie. Zespól skał, zwanych "Zamczyskami". Wysokość ich dochodzi do 8 metrów, a ciągną się na kształt murów zamkowych na przestrzeni kilkudziesięciu metrów. Walory widokowe oraz związane z tym legendy zachęcają do odwiedzin tego skalnego rumowiska. Wytwory skalne służą również amatorom ćwiczeń alpinistycznych oraz zajęć wspinaczkowych.

  • "Grota lodowa" na Łysinie. Wytwory ze skał fliszowych na Łysinie zawierają liczne jaskinie i groty. W północno-wschodniej części "Zamczysk" znajduje się jaskinia z tzw. "jęzorem lodowym tworzącym miniaturowy lodospad". Jej wyjątkowość polega na tym, że lód nie utrzymuje się tak długo nawet w jaskiniach Babiej Góry położonych 1000 metrów wyżej. Owa jaskinia jest najniżej położoną w Polsce grotą lodową.

  • W czerwcu 2008 r. z inicjatywy miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich w budynku OSP powstała pierwsza w gminie Izba Regionalna. Warto w niej zobaczyć ponad 150 eksponatów z dawnych gospodarstw, m.in. unikatową beczkę poziomą, ręczny dźwig do podnoszenia elementów konstrukcji domu, młynek zbożowy,magiel, narzędzia rolników, kamieniarzy, cieśli, sprzęt do lnu, wyroby rękodzieła. Mozna tu uzyskać informacje o licznych zabytkowych kapliczkach i miejcach widokowych, otrzymać widokówki, kawę , herbatę itp.
  • Przydrożne kapliczki z XVII i XIX w.
  • Stare wiejskie budownictwo zagrodowe

źródło:

Andrzej Matuszczyk - "Beskid Mały. Przewodnik turystyczny" Wyd. PTTK "Kraj" Kraków, 1984

fot. główna: Zbigniew Bukowski