Międzybrodzie Bialskie Autor : lowell79 kategoria: Miejscowości







Międzybrodzie Bialskie jest rozległą wsią znajdującą się dolinie potoku Ponikiewka. Centrum miejscowości przylega do Jeziora Międzybrodzkiego i rzeki Soły. Międzybrodzie Bialskie położone jest w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Czernichów.


Ze względu na swoje położenie, walory krajobrazowe oraz bliskość jeziora Międzybrodzkiego - miejscowość ta jest popularnym i atrakcyjnym ośrodkiem sportów wodnych, ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym.

Nad miejscowością wznoszą się szczyty Magurki Wilkowickiej, Rogacza, Czupla, Hrobaczej Łąki oraz po drugiej stronie jeziora - szczyt Żaru.

Przez Międzybrodzie Bialskie przebiega droga nr 948, łącząca Oświęcim z Żywcem.

 

Historia Międzybrodzia Bialskiego

Początki osady sięgają XV wieku i związane są ze starostwem lipnickim, które było najbogatszą i najgęściej zaludnioną królewczyzną w kasztelani oświęcimskiej.

Międzybrodzie Bialskie powstało przez połączenie w 1924 roku dwóch gromad chłopskich - Międzybrodzia Lipnickiego i Międzybrodzia Kobiernickiego.

Andrzej Matuszczyk pisze w przewodniku Beskid Mały - pasmo Magurki Wilkowickiej o akcji GL. Mianowicie w sierpniu 1943 roku oddziały GL, dowodzone przez Leona Laska i Józefa Habdasa przeprowadziły w Międzybrodziu zakończoną niepowodzeniem próbę zdobycia żywności. Gwardziści zostali otoczeni, a następnie ostrzelani przez Niemców. Wskutek czego musieli się wycofać. Jeden z rannych partyzantów - Ludwik Gawlik ps. "Flinta" wpadł w ręce Niemców. Został wysłany do obozu w Oświęcimiu, gdzie pomimo tortur nie wydał nikogo. Jesienią 1944 roku stracono go publicznie w Jeleśni.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Zabytki i ciekawe miejsca

 

 

  • Murowany kościół parafialny z 1863 roku z cennymi, renesansowymi i barokowymi obrazami (m.in. namalowany na desce obraz Św. Trójcy z końca XV wieku)

Komunikacja

PKS Bielsko

MZK Żywiec

 

źródło:

Andrzej Matuszczyk - "Beskid Mały. Pasmo Magurki Wilkowickiej " Wyd. PTTK "Kraj" Kraków, 1987

foto: Merlin